Egyházak és pártok: A kereszténység védőbástyái

  • M. M.
  • 1998. május 7.

Belpol

Miközben a választási küzdelem hevében a katolikus püspöki kar elhatárolódik önmagától, a reformátusok pedig püspöküktől, Hegedűs Lóránttól, a pártprogramokat olvasva úgy tűnik, a politika nem tekinti egyébnek az egyházakat, mint egy ódivatú szubkultúra kellékének. A felekezetek pártok melletti kampányolása nagyjából arról szól, hogy ebbe nem kívánnak belenyugodni.
Miközben a választási küzdelem hevében a katolikus püspöki kar elhatárolódik önmagától, a reformátusok pedig püspöküktől, Hegedűs Lóránttól, a pártprogramokat olvasva úgy tűnik, a politika nem tekinti egyébnek az egyházakat, mint egy ódivatú szubkultúra kellékének. A felekezetek pártok melletti kampányolása nagyjából arról szól, hogy ebbe nem kívánnak belenyugodni.

Amikor a történelmi egyházak vezetői néhány hete bevonultak Horn Gyula miniszterelnök dolgozószobájába - maguk sem tudva pontosan, mi lesz a nagy ívű tárgyalás végkimenetele -, a politikai pártok nem siettek nyilatkozni arról, minő beavatkozás is ez az egyházak életébe. Pedig a sokat emlegetett, a hierarchikus felépítésű katolikus egyházra szabott szentszéki megállapodás lényegében végrehajthatatlan más felekezeteknél. (Az egyházi ingatlanok visszaadását, illetve pénzbeli megváltását a katolikusok esetében valóban a Szentszékkel kell írásba foglalni, de nem köthető hasonló egyezmény a protestánsokkal, hiszen nekik nincs "felettes szervük".) Nem beszélve arról a politikai taktikáról, amellyel a kormányfő nagyjából a szakszervezetek szintjére süllyesztette a felekezeteket. Mindkét szubkultúra képviselői arra szolgálnak ugyanis, hogy kellő pillanatban a társadalmi, illetve a lelki békét szimbolizálják. A Horn-féle találkozó után kevéssel a felekezetek aztán visszavágtak: az MSZP-s érdekcsoport politizálásán felbuzdulva a választási hadszíntérre lépett egy másik, jól körülhatárolható lobbi, az egyházi is. Lett is nagy felzúdulás.

Pártjaink és egyházunk

A fent említett miniszterelnöki találkozón kívül a pártok és választási programjaik lényegében nem foglalkoznak az egyházakkal. Vagy ha igen, akkor abban nincs köszönet. Az MSZP például ismét felfedezte - kommunisztikus - őskeresztény eredetét; mint írják, "a baloldali gondolkodás gyökerei, a társadalmi igazságosság első csírái a kereszténységből erednek. Nem kerülte el figyelmünket az újszövetségi tanítás, mely szerint a hívek összetartottak, és mindenük közös volt. Birtokaikat eladták, és árát szétosztották kinek-kinek szükségéhez mérten." És itt a program szerzője indentitászavarához méltón korrigál: "...ugyanakkor azt is megtapasztaltuk, hogy e nemes erény tömegméretekben történő és erőszakos érvényesítése falansztertársadalomhoz vezet. Elnyomja vagy eltorzítja az ember természetes ambícióját, egészséges versenyszellemét, a sokféleség és a különbözőség örömét." Szerzőnk e mondattal mintegy kidugja fejét az őskeresztény katakombából, és levonja a megfelelő következtetést: "Ezért elfogadjuk a piaci versenyre épülő társadalom elvét, s gyakorlati kormányzásunkkal eddig is arra törekedtünk, hogy a magyar piacgazdaság stabil alapokra épüljön. Számunkra azonban a piacgazdaság nem öncél, hanem a jólét és a szociális biztonság alapfeltétele." Van még egy rövid eszmefuttatás "a megtermelt javakról" is, de ezt citálni már igazán méltánytalan lenne.

Az MDF - bár nem használja a programjában a fenti terminológiát - sem jár el sokkal jobban. Beleszalad abba a pofonba, hogy kormányra kerülése esetén az Apostoli Szentszékkel kötött szerződésben foglaltak "maradéktalan" megvalósítását ígéri, megfeledkezve arról az apróságról, hogy ez ellen még a katolikusok is tiltakoznak. Amit az is mutat, hogy - jó lobbistához méltón - a katolikus püspöki kar a megfelelő pillanatban, a választási kampány kellős közepén foglalta pontokba kifogásait és juttatta el Kiss Elemérhez, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkárához, illetve Karl-Josef Rauber pápai nunciushoz. A dokumentumban többek között - világi nyelvre fordítva igényeiket -plusz egymilliárd HUF állami támogatást kérnek oktatási intézményeiknek.

A Fidesz internetes választási programjában nincs egyházpolitikai fejezet, mint ahogyan nem szerepel az SZDSZ Modern európai Magyarország című munkájában sem. Az FKgP lapzártánkig nem jelzett vissza, mit takar "Isten, haza, család" jelszava, a KDNP pedig a "2000 éves keresztény értékrendből" vezeti le világnézetét. Utóbbi - a kisgazdák mellett - "természetes szövetségesének tekinti a tízparancsolatot hirdető történelmi egyházakat", figyelmen kívül hagyva a párt és a klérus közötti, lényegében a rendszerváltás óta tartó konfliktusokat.

Körlevelek évadja

Nem nézte tétlenül a pártok buzgalmát az egyházi lobbi sem. Kezdték a katolikusok: a püspöki kari körlevelet április 19-én olvasták fel a templomokban. Többek között - a KDNP nem kis megdöbbenésére - az ötszázalékos parlamentbe jutási küszöb fölött teljesítő pártok támogatására szólítja fel híveit a kar, mondván, a kis pártokra adott, elherdált voksok valójában a szocialistákat támogatják. A püspöki kar a II. vatikáni zsinatra hivatkozva mozgósítja híveit, és bár nem nevezi meg, de pontosan körülírja, kire is kellene szavazni. "Arra szavazzunk, aki tehát elszántan védi a teljes életet, biztosítja a többgyermekes családok megélhetését, segíti a hitre és erkölcsre nevelést, megbecsüli a magyar kultúra értékeit, és programja meg is valósítható." A Keresztény Élet című lap - melytől elhatárolódott a katolikus hierarchia - a mostani jobboldal és a centrumpártok támogatására buzdítva, nem körülírásokkal operálva,megnevezi a Fideszt, az FKgP-t, a KDNP-t, az MDF-et, az MDNP-t és a MIÉP-et. Utóbbival nemcsak a lap, de Hegedűs Lóránt, a Duna-melléki református egyházkerület püspöke is szimpatizál. Legalábbis ez derül ki a Magyarországot meg kell menteni! című iratából, amelytől a reformátusok elhatárolódtak. Hegedűs - akinek fia és lánya is MIÉP-jelöltként indul a választásokon - egy nyilatkozatában "a végveszélyben élő haza sorsával" magyarázta cselekedetét, szóvivője pedig annyit közölt, hogy "kétségtelen, a püspök úr a MIÉP-hez húz". Az evangélikusok kiadtak ugyan körlevelet, de mint írták, távol kívánják magukat tartani a pártpolitikától. A reformátusok irata, bár nem nevez meg pártokat, egyértelműen a jelenlegi ellenzék támogatására szólítja fel híveit.

Egyetlen egyház, a Hit Gyülekezete felhívása szól kormánypárt, mégpedig az SZDSZ támogatásáról. A gyülekezeti tagokat olyan politikai erő melletti állásfoglalásra szólítja fel az irat, amely nem süt ideológiai bélyeget senkire, nem tesz különbséget vallási-faji hovatartozás alapján, és kiáll a klasszikus szabadságjogok mellett.

M. M.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.