Az Építészfórum közölte 2022 őszén a nagy hírt, hogy két ütemben Fradiváros épül a Népligetben. A beruházás célja egyrészt az, hogy a Népliget stratégiai tervvel összhangban fejlesszék a sportfunkciókat, másrészt egy korszerű, multifunkcionális sportkomplexum kialakítása. A hír szerint az első, 2023 és 2025 között esedékes ütemben a Vajda Péter úttól délre eső területre tervezett sportcsarnokkomplexum valósul meg, benne multifunkcionális kézilabdacsarnokkal, jégkorongcsarnokkal, vízilabda-arénával és atlétikai központtal. Az elképzelések szerint a 2025 és 2027 közötti második ütemben kerül sor a Vajda Péter úttól északra tervezett labdarúgó-akadémia létesítményeinek, így a multifunkcionális központi épület, a kápolna, az üzemeltetési épület, valamint a füves és műfüves pályák megépítésére.
Ha 2025 tavaszán kimegyünk a Népligetbe, gyorsan kiderül, hogy a Fradivárosért, a népszerű szófordulattal élve, egyetlen kapavágás sem történt, pedig elvileg mostanság kellene zárulnia a projekt első ütemének.
A tervek szépek (talán túl szépek) voltak, és mozgott a pénz is a Ferencvárosi Torna Club régóta dédelgetett projektje körül. 2016 végén, szinte egy időben azzal, hogy a klub 700 millió forintot kapott ajándékba a kormánytól, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium „sportlétesítmények kezelése és fejlesztése” alcímen 10 milliárd forintot biztosított a FTC számára a népligeti fejlesztés beindítására. A projekt sokat drágult akkorra, hiszen korábban erre 2,5 milliárd forint szerepelt a költségvetésben. A Fradiváros gondolata nem volt teljesen független a Momentum által később megtorpedózott ún. budapesti olimpiai álomtól sem, hiszen a kivitelezés kapcsolódott volna a végül be sem adott olimpiai pályázathoz.
Előkészítési fázis
Az ügymenet 2017 elején, mondhatni, villámtempóba kapcsolt: egy kormányhatározat értelmében az Építők népligeti sporttelepének vagyonkezelői joga az államtól az FTC-hez került. A környék tényleg lehangoló képet mutatott akkoriban, ezért akár logikus döntésnek is tűnhetett odavinni a Fradi összes szakosztályának otthont adó sportkomplexumot, kiegészítve szállodákkal, és a tervek szerint még egy kápolnával is. Tényleges előrelépés persze semmi nem történt a pénzek elkülönítésén kívül, de 2017 végén további 15 milliárd forintot adott a kormány az FTC ingatlanfejlesztésének második ütemére úgy, hogy a klub a 24.hu-nak még 2018-ban is csak annyit tudott mondani, hogy „az FTC új népligeti sportközpontjának fejlesztése még az előkészítési fázisban tart, pontos összegekkel és részletekkel, akár a projekt elemeit, akár a befejezés időpontjára vonatkozó dátumot érintően egyelőre nem tudunk szolgálni”.
A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!