Csak a pénz lett meg az FTC népligeti álmára

Elhagyták Fradivárost

Belpol

Elvileg szabadidős sportparkként született volna újjá 25 milliárd forintból a Népliget egy része, a kormány két lépcsőben is elkülönített erre pénzt, de a projektből csak egy műemlék épület lebontása valósult meg. És közben senki nem tudja, hol a temérdek pénz.

Az Építészfórum közölte 2022 őszén a nagy hírt, hogy két ütemben Fradiváros épül a Népligetben. A beruházás célja egyrészt az, hogy a Népliget stratégiai tervvel összhangban fejlesszék a sportfunkciókat, másrészt egy korszerű, multifunkcionális sportkomplexum kialakítása. A hír szerint az első, 2023 és 2025 között esedékes ütemben a Vajda Péter úttól délre eső területre tervezett sportcsarnokkomplexum valósul meg, benne multifunkcionális kézilabdacsarnokkal, jégkorongcsarnokkal, vízilabda-arénával és atlétikai központtal. Az elképzelések szerint a 2025 és 2027 közötti második ütemben kerül sor a Vajda Péter úttól északra tervezett labdarúgó-akadémia létesítményeinek, így a multifunkcionális központi épület, a kápolna, az üzemeltetési épület, valamint a füves és műfüves pályák megépítésére.

Ha 2025 tavaszán kimegyünk a Népligetbe, gyorsan kiderül, hogy a Fradivárosért, a népszerű szófordulattal élve, egyetlen kapavágás sem történt, pedig elvileg mostanság kellene zárulnia a projekt első ütemének.

A tervek szépek (talán túl szépek) voltak, és mozgott a pénz is a Ferencvárosi Torna Club régóta dédelgetett projektje körül. 2016 végén, szinte egy időben azzal, hogy a klub 700 millió forintot kapott ajándékba a kormánytól, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium „sport­létesítmények kezelése és fejlesztése” alcímen 10 milliárd forintot biztosított a FTC számára a népligeti fejlesztés beindítására. A projekt sokat drágult akkorra, hiszen korábban erre 2,5 milliárd forint szerepelt a költségvetésben. A Fradiváros gondolata nem volt teljesen független a Momentum által később megtorpedózott ún. budapesti olimpiai álomtól sem, hiszen a kivitelezés kapcsolódott volna a végül be sem adott olimpiai pályázathoz.

Előkészítési fázis

Az ügymenet 2017 elején, mondhatni, villámtempóba kapcsolt: egy kormányhatározat értelmében az Építők népligeti sporttelepének vagyonkezelői joga az államtól az FTC-hez került. A környék tényleg lehangoló képet mutatott akkoriban, ezért akár logikus döntésnek is tűnhetett odavinni a Fradi összes szakosztályának otthont adó sportkomplexumot, kiegészítve szállodákkal, és a tervek szerint még egy kápolnával is. Tényleges előrelépés persze semmi nem történt a pénzek elkülönítésén kívül, de 2017 végén további 15 milliárd forintot adott a kormány az FTC ingatlanfejlesztésének második ütemére úgy, hogy a klub a 24.hu-nak még 2018-ban is csak annyit tudott mondani, hogy „az FTC új népligeti sportközpontjának fejlesztése még az előkészítési fázisban tart, pontos összegekkel és részletekkel, akár a projekt elemeit, akár a befejezés időpontjára vonatkozó dátumot érintően egyelőre nem tudunk szolgálni”.

Ez már akkor is nagyon érdekes megközelítés volt, hiszen a Fradiváros gondolata nem új: először 2008-ban merült fel, hogy a Népligetben egy helyre kellene terelni a szakosztályokat. A 2011 óta klubelnökként is funkcionáló Fidesz-pártigazgató, Kubatov Gábor pedig 2018-ig sokszor és sokféleképpen beszélt arról, hogy erre a 80 ezer négyzetméterre négycsillagos szállodát és kollégiumot, kézilabda-arénát, uszodát, kültéri medencét szeretne, de jégcsarnok és orvosi központ is szerepelt a tervek közt. A kiemelt beruházásokért felelős akkori államtitkár, Fürjes Balázs (azóta már a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagja) a játszóterek és futópályák teremtette rekreációs lehetőségeket is hangsúlyozta. Kis léptékű fejlesztésről eleve nem lehetett volna szó, hiszen 25 milliárd forint óriási összeg; majdnem a duplája annak, mint amennyiből a focicsapat otthonául szolgáló Groupama Aréna épült, sőt akár két hatvanpusztai birtok is kijönne belőle (ha igazak az utóbbival kapcsolatos anyagi természetű becslések).

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk