Elhajtották a betegeket a Péterfyből, sem a röntgen, sem a ct nem működött

Belpol

Egész nap szünetelt a friss sérültek röntgenes vizsgálata a fővárosi baleseti központban május 6-án. A kórház szerint az ambuláns ellátás zavartalan volt, olvasónk viszont azt tapasztalta, már a portánál közölték a betegekkel, hogy a röntgen leállása miatt hova menjenek. Csak szerverhiba történhetett – állítja a kórház.

Hiába mentek frissen szerzett sebeikkel a betegek a Fiumei úti baleseti központba, a Péterfy Kórház-Rendelőintézet Manninger Jenő Országos Traumatológiai Intézet portásra már a bejáratnál eltanácsolta a sérülteket.

A röntgen nem működött, az osztály zárva tartott egész nap. Volt, akit a Kőbányán működő Bajcsy-Zsilinszky Kórházba irányítottak, amit az illető azért furcsállt, mert épp onnan küldték röntgenezésre a Péterfybe. Egy vidékről beutazott idősebb beteg bordatörés gyanújával bicegett be, amikor megtudta, hogy Budára küldik; ő azt mondta, inkább hazamegy.

Kaotikus helyzet alakult ki, egy reggel megröntgenezett beteget másfél órán át hagytak hordágyon a folyosón őrizetlenül. Az osztályon azért nem tudtak CT-vel vizsgálni, mert a berendezés éppen szétszedett állapotban volt.

"A hiba elhárításán dolgoztak"

Megkérdeztük a Péterfy Kórházat, mi okozta a röntgen és a CT leállását, és hogy milyen gyakran fordul elő ez a főváros baleseti központjában. A kórház tájékoztatása szerint szerverhiba történhetett csupán.

Képünk illusztráció

Képünk illusztráció

 

 

“A radiológiai közreműködő Affidea képtovábbító PACS rendszerét cserélték le május 6-án újabb verzióra. A csere közben feltehetőleg meghibásodott az Affidea szervere, így a hiba elhárításán dolgoztak. Az ügyeletvezető emiatt az ügyeletet lemondta, az OMSZ a betegeket a másik három centrumba szállította” – közölte a Narancs.hu-val a kórház.

Ezt követően arra voltunk kíváncsiak, miért egy hétfői napon végeztek szoftverfrissítést, hiszen ezen a napon rendszerint több a beteg, ám erre a kérdésünkre nem kaptunk választ. Arra sem, hogy a CT szétszedése hogyan függött össze a szoftverfrissítéssel és a szerverhibával. Annyit megtudtunk, a kórház 10 éve áll szerződésben a diagnosztikát végző Affidea Magyarország Kft.-vel.

Ellentmond a tapasztalat

A kórház állítása szerint a szerverhiba nem okozott gondot az ellátásban, az “ambuláns betegek ellátása zavartalan volt egész nap a Fiumei úton. A hiba elhárítása után este 6 órakor a szolgáltató képtovábbító rendszere elindult, a teljes képtovábbítás helyreállt, így a kórház az ügyeletet visszavette”. Közbevetettük, hogy ennek ellentmondanak olvasónk helyszíni tapasztalatai, aki azt látta, egy beteget sem tudtak fogadni, mindenkit eltanácsoltak. Az ellentmondást a kórház ismételt megkeresésünkre sem oldotta fel.

false

A Péterfy Kórházban az ügyelet leállása napi jelenség, a szakorvosok hiánya miatt márciustól május végéig szüneteltetik az érsebészeti ügyeletet – írta nemrég a 24.hu. És ha ekkor még nem is, két hete az egész ország megismerhette az intézmény nevét, amikor 84 sebész jelentette be, nem fog a továbbiakban extra túlórákat vállalni, ha nem emelik az aneszteziológusok szintjére fizetésüket és javítják a munkakörülményeket.

"A sebészet munkája zavartalanul folyik"

A betegellátásról és az orvosok követeléséről is érdeklődtünk. A Péterfy Kórháztól az aggodalmakat eloszlató választ kaptunk. “A Fiumei úti baleseti sebészet munkája zavartalanul folyik, minden beteg ellátása megnyugtatóan megoldott. Az ügyeleti szolgálat kiállításában nincs fennakadás, az orvosi és szakdolgozói létszám elegendő a vonatkozó minimum feltételeknek megfelelően."

A betegellátás zavartalanságát az sem akadályozhatja – írta a kórház –, ha “az érintett dolgozók csak a kötelezően elrendelhető mennyiségű túlórát vállalják”. A konfliktust még nem sikerült lezárni a renitens sebészekkel, velük a kórház még tárgyal.

Az intézet szerint egyébként a 84-ből csak tíz sebész erősítette meg írásban is, hogy nem vállal önkéntes túlórát.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.