„A doktori eljárások a vonatkozó jogszabályokkal és az ELTE Doktori Szabályzatával összhangban folynak”
– válaszolta a Telexnek az Eötvös Loránd Tudományegyetem kommunikációs osztálya Orbán Balázs doktori dolgozatával kapcsolatban.
Orbán Balázs ezúttal nem az 1956-os forradalom helyetti beletörődés víziójával került a hírekbe, hanem azért, mert kiderült, a miniszterelnök politikai igazgatójának a doktori disszertációja az egyetlen az ELTE jogi karán az idén, amelyet a Tudományági Doktori Tanács (TDT) nem egyhangú döntéssel bocsátott a doktori eljárás megindítására. Mint kiderült, azért lett ez így, mert többen úgy érezték, hogy az egyetem egy ilyen nagy hatalmú politikussal szemben kiszolgáltatott helyzetben van, nem tudják majd objektívan megítélni a dolgozatot, tartva attól, hogy a negatív bírálat szankciókhoz vezet, miközben az ELTE-t így is nagyon lelkesen sanyargatja már a kormány.
Azóta már többen és többféleképp elemezték a helyzetet, a legtöbben többek közt azt kiemelve, hogy Orbán Balázs publikációs teljesítménye biztosan nem felelhetne meg a hatályos egyetemi szabályoknak.
Az ELTE ezzel kapcsolatban azt írta: „Doktori iskolánkba Orbán Balázst 2009-ben vettük fel »A képviselők jogállása (parlamenti jog)« témában, abszolutóriumát 2012-ben szerezte meg.A 2009-ben választott témának része a szabad mandátum és szuverenitás vizsgálata, tehát a jelölt nem változtatott témát, a konzulenssel egyeztetve pontosították a disszertáció tárgyát. A vonatkozó jogszabályok szerint a 2012-ben abszolutóriumot szerzett hallgatók doktori eljárását a 2016 előtti szabályok szerint kell lefolytatni. 2012-ben két, témába tartozó publikáció kellett az abszolutóriumhoz és az eljárás indításához. A 2012-ben abszolutóriumot szerzett hallgatók 2026-ig kezdeményezhetik a doktori eljárás megindítását és a doktorjelölti jogviszony létesítését.”