Az újabb bankadó okai, indokai és következményei

Én mindent hárítok!

A választások után nem volt kérdés, hogy lesz bankadó, ám a 250+50 milliárdos mérték a pénzintézeteket is meglepte. A kormány extraprofitra vonatkozó érvei között vannak érthetők és vannak nehezen elfogadhatók.

Amikor áprilisban eldőlt, hogy a Fidesz–KDNP feladata lesz a szükséges költségvetési kiigazítás levezénylése, a magyarországi bankok vezetői bizonyosak lehettek afelől, hogy a kormány a régi „sikerrecepthez” nyúl, és a szükséges többletbevételek egy részét bank­adó formájában a pénzintézeti szektortól kívánja beszedni.

Velük élő teher

Ezt az utat egyébiránt Gyurcsány Ferenc kezdte kitaposni, amikor 2004-ben bejelentette: 2005-ben és 2006-ban évi 30-30 milliárd forintot kíván beszedni a bankoktól a költségvetési lyuk betömése érdekében. E különteher valamilyen formában tehát lassan két évtizede velünk van. Az eredeti bankadót 2007-től váltotta az állami kamattámogatású lakáshitelek után fizetendő járulék, amelynek mértéke több mint megfelezte, mintegy 13 milliárd forintra mérsékelte a bankok ezen terheit.

Ezt az adót egészítette ki a második Orbán-kormány a 2010-ben hangsúlyozottan ideiglenes jelleggel bevezetett, ám nagyságrendjében hatalmas méretű, 130 milliárdos bankadóval. Azt, hogy ütni kell a bankokat, az akkori piaci környezetben nem volt nehéz eladni: a korábbi felelőtlen devizahitelezés drámai következményeit akkor már bőven érezte a lakosság, ráadásul a 2008-as gazdasági világválságot egyértelműen a profitéhes pénzintézeti szektor machinációinak tudta be a közvélemény. Igaz, az érvelésbe némi hiba csúszott, tudniillik a magyar bankadót a hazai bankok kormányzati kisegítésével (is) indokolták a kormányzati oldalon. Tőketámogatást azonban egyedül az FHB Bank kapott akkoriban, míg piaci kamatozás mellett, áthidaló jelleggel az OTP és az FHB vett igénybe hitelt – a hitelezés felfuttatásának ígéretével.

A bankadó a válságot követően is maradt, a bankok még évekig a 2009. évi korrigált mérlegfőösszegük után fizették az adót. A számítás 2017-ben változott: akkortól a 2 évvel korábbi mérlegfőösszeg lett az adó alapja, és a kulcs is csökkent. Ez persze nem hozott érdemi adócsökkenést, hiszen a hazai bankszektor mérlegfőösszege időközben megduplázódott: míg 2009-ben 33 246 milliárd, addig 2021-ben 62 461 milliárd forint volt.

Hol az extraprofit?

A magyar bankok folyamatosan ágáltak a bankadó ellen, de megtanultak vele együtt élni – az elmúlt évet 820 milliárd forintos nettó nyereséggel zárták. Az eredmény megugrása a gazdaság növekedésének köszönhető – mondta Varga Mihály pénzügyminiszter az OTP Bank Nyrt. április közepi közgyűlésén, ezzel mintegy megágyazva annak, miért is kell a jóból jó nagyot szakító bankoknak ismét a kasszához járulniuk. Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója nem is késett a riposzttal, amikor jelezte: az OTP-nek, a hazai bankszektor legnagyobb szereplőjének a nyeresége 51 százalékban külföldről származik.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

A tudatlanság hatalma

  • - turcsányi -

A Leidseplein (Leiden tér) Amszterdam kitüntetett helye, valaha ide futott be a leideni út, ma turisták éjjel-nappali gyülekezőhelye, fények és nyüzsgés, a létező világok legjobbika, kábé száz méterre innen lőtték fejbe 2021 nyarán Peter R. de Vriest, az ország egyik vezető bűnügyi újságíróját, aki épp egy híres maffiaper koronatanújának volt a tanácsadója.

A levegőben

Magyarországon elképzelhetetlen a zsigeri gyűlölet, amely a francia rendőröket övezi különféle (elsősorban, de nem kizárólag) szélsőbaloldali eszmék hívei közt.

Úgyszólván páratlan

Mivel itthon a téma jószerivel a futottak még kategóriájába sem tartozik, megemlítenénk, hogy jövő vasárnap rendezik Romániában az államfőválasztás megismételt első fordulóját. (A második menet, már ha semmi nem jön közbe, május 18-án lesz.)

Elfogytak az ötletek

A miniszterelnök minden évben tiszteletét teszi a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara évindító konferenciáján – az idén ezt március 7-én tartották. A szokásos menetrend szerint a kamara elnöke, a gazdasági miniszter és a jegybank elnöke is szólnak a meghívottakhoz – s bár 2021 óta Matolcsy György már nem tűnt fel az emelvényen, Varga Mihály most igen.

Mindenki ellenzékben

Egy évvel az országgyűlési választások előtt a 15 éve kétharmados parlamenti többséggel kormányzó Fidesz kapkod, híres-hírhedt kommunikációja csak követni képes Magyar Péterét. A kormánypárt gyarapodó aljasságaival leginkább a már sokszor legyőzött parlamenti ellenzék foglalkozik.