„Erkölcsileg már régen megbukott” – a Fidesz egyik alapítója megtagadja pártját

  • - urfi -
  • 2016. március 29.

Belpol

Holnap ünnepli 28. születésnapját a Fidesz. 1988. március 30-án Kardos József is az alapító nyilatkozat aláírói között volt. Most először beszél arról, mi történt azóta. Ajánló.

Kardos József a Sziget programigazgatójaként ismert, politikai interjút még soha nem adott. Nem is tudták róla sokan, hogy a Fidesz 37 alapítójának egyike, vagy hogy 1990-ben Szájer József kampányfőnökeként dolgozott.

Kardos József a kép jobb szélén, 2011-ben

Kardos József a kép jobb szélén, 2011-ben

Fotó: MTI

Kardos József: Eddig is sokszor lett volna okom a kifakadásra, de a menekültkérdés kormányzati kezelése miatt már tényleg muszáj megszólalnom. Mert ez nettó fasizmus, agymosás és népbutítás. Hogyan történhetett meg ez a plakátkampány? Hogyan lehet megbélyegezni egész népcsoportokat? És hogyan mondhatja azt az én egykori pártom, hogy aki nem ért egyet az ő szélsőjobboldali retorikájukkal, az a terrorizmust támogatja? Persze, én sem gondolom, hogy milliókat kellene ellenőrizetlenül beengedni Európába, de ehhez nem szükséges fasiszta retorikával uszítani minden idegenség és másság ellen. Vagy látom azt is, mit művelnek a tanártüntetések szereplőivel… Éltünk már olyan rendszerben, ahol félni kellett a véleményünk miatt, és a rendszerváltáskor hatalmas eufóriát éreztünk a szabad véleménynyilvánítás lehetősége miatt. Most pedig az akkori társaim visszavezetik az országot a félelembe, és megint alattvalókat akarnak belőlünk gyártani.

A csütörtökön megjelenő Narancsban Kardos József részletesen beszél a korai időszak szépségeiről, a 90-es évek egyre sötétebb ügyeiről, és arról is, szerinte mit kellene tenniük egykori barátainak Orbán Viktorral.

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.