Esterházy János ellentmondásai: Része az árjásításban

  • - nz -
  • 2001. március 29.

Belpol

Hogy az olvasó könnyebben kitalálhassa, kitől származik a fenti idézet, el kell árulni, hogy az illető születésének 100. évfordulója tiszteletére március elején emlékülést tartottak az Országgyűlésben, ahol Németh Zsolt, a Külügyminisztérium politikai államtitkára Raoul Wallenberghez, a magyarországi zsidók megmentőjéhez hasonlította őt. (Ha ennyi nem elég, azt is eláruljuk, hogy az MDF országos választmánya épp most kérte föl a párt parlamenti frakcióját, indítványozza O. V. miniszterelnöknek, hogy kezdeményezze a szlovák kormánynál az antifasiszta mártírnak és a kommunista diktatúra áldozatának jogi és politikai rehabilitációját.) Így már nyilván mindenki tudja: Esterházy János grófról van szó, aki az 1939-45 között fennálló
Hogy az olvasó könnyebben kitalálhassa, kitől származik a fenti idézet, el kell árulni, hogy az illető születésének 100. évfordulója tiszteletére március elején emlékülést tartottak az Országgyűlésben, ahol Németh Zsolt, a Külügyminisztérium politikai államtitkára Raoul Wallenberghez, a magyarországi zsidók megmentőjéhez hasonlította őt. (Ha ennyi nem elég, azt is eláruljuk, hogy az MDF országos választmánya épp most kérte föl a párt parlamenti frakcióját, indítványozza O. V. miniszterelnöknek, hogy kezdeményezze a szlovák kormánynál az antifasiszta mártírnak és a kommunista diktatúra áldozatának jogi és politikai rehabilitációját.) Így már nyilván mindenki tudja: Esterházy János grófról van szó, aki az 1939-45 között fennálló

Szlovák Köztársaság

parlamentjének egyetlen magyar képviselője volt. Az akkori szlovák állam megteremtésének legfontosabb állomása a müncheni döntés (1938. szeptember 29.) volt, amikor Csehszlovákiának le kellett mondania a szudétanémet területekről, Szlovákia pedig autonómiát kapott. Két hónappal később, a bécsi döntés után Szlovákiának le kellett mondania 10 390 négyzetkilométernyi területéről, amelyet Magyarországhoz csatoltak, elvesztette 854 ezer lakosát, melyből szlovák adatok szerint 270 ezer fő volt szlovák nemzetiségű. A szlovák klerofasiszta bábállam 1939. március 14-én jött létre Adolf Hitler utasítására. Berendezkedését tekintve köztársaság, fennállása alatt azonban egyszer sem tartottak parlamenti választásokat. Az 1938-as autonóm tartományban lebonyolított választáson is csak a Hlinka-féle fasiszta néppártra lehetett szavazni, melynek SS-hez hasonlítható katonai alakulata, a Hlinka-gárda a háború alatt önálló politikai erővé nőtte ki magát. 1939-ben 65-70 ezer magyar nemzetiségű személy maradt Szlovákiában, szemben a területek visszacsatolása előtti 571 952-vel. A kisebbség a lakosság kb. két és fél százalékát alkotta, egy képviselője a Hlinka-párt jelölőlistáján juthatott be a 80 fős törvényhozásba - ő volt Esterházy János, a Magyar Párt elnöke. (A háború után hazaárulásért, Csehszlovákia szétveréséért halálra ítélte a kommunista vezetés, majd az ítéletet életfogytiglanra módosították.)

A budapesti emlékülés

kiváltotta a szlovák diplomácia tiltakozását, a pozsonyi külügyminisztérium jegyzéke - nagyon finoman - ellentmondásos személyiségnek nevezte Esterházyt. A pártelnök 1938-ban állást foglalt a magyarlakta területek visszacsatolása mellett, személyesen fogadta a Kassára bevonuló Horthy Miklóst, jómaga azonban a Felvidéken maradt. A tőle vett zsidóellenes, az akkori szlovák parlamentben elhangzott idézet természetesen nem az egyetlen: "a szlovákiai magyarság is részt kér az építő munkában és ki akarja venni részét az árjásításban...", "Legfiatalabb korom óta mindig zsidóellenes beállítottságú voltam, és az is fogok maradni..." - így Esterházy, akinek politikai tevékenységét mindenki saját szája íze és érdekei szerint magyarázza. Fasisztaként tekintenek rá a szlovákok, nemzetmentőként a magyarok. Ami tény: Esterházy egyetlenként nem szavazta meg a zsidók deportálását. Korábban azonban támogatta a zsidótörvényeket, a vagyonelkobzásokat, kiszorításukat a közéletből, gettósításukat. A szlovák parlament elnökének küldött levelében azzal a félelmével magyarázza, miért nem szavazta meg a zsidók deportálását, hogy ilyen alapon sor kerülhet a magyarokra is. Minden tette a magyar kisebbség védelméből indult ki: követelte a szlovák kormánytól jogai elismerését, de többször kérte Budapestet is, ne nyomja el a magyarországi szlovák kisebbséget, a szlovák- magyar megbékélést és összefogást hirdette. Az akkori szlovák vezetés a reciprocitás elvét alkalmazta, ha Magyarországon bármilyen okból bezártak mondjuk egy szlovák iskolát, gondolkodás nélkül azonnal bezárt egy szlovákiai magyar iskolát. Itt gyökerezik például a Meciarék által is hangoztatott reciprocitás elve. Amikor a szlovákiai magyar pártok kitalálták maguknak Esterházyt, arra hivatkoztak, hogy egyedüliként szavazott a zsidók deportálása ellen.

Nem merték

önmagában csak azt hangoztatni, hogy Esterházy nyíltan és nagyon bátran harcolt a szlovákiai magyarok jogaiért, tiltakozott az őket ért számos atrocitás miatt. Az MKP politikusai most erre fizetnek rá, Esterházy a zsidókérdésben mutatott magatartása miatt egyszerűen nem védhető. Ezek után Esterházy Malfatti Alice grófnőnek, az egykori képviselő Rómában élő leányának Csáky Pál a szlovák kormány alelnökeként tett ígéretet: mindent elkövet azért, hogy Esterházyt rehabilitálják. Miközben tudta: szlovák részről nincs meg erre az akarat, és az sem biztos, hogy meg kellene lennie.

Mellesleg Esterházy annyira összetett személyiség, hogy a szlovákiai zsidó szervezetek majdnem elfogadták az országgyűlésbeli ünnepségekre a meghívót, s csak az utolsó pillanatban mondták le a részvételt arra hivatkozva, hogy történészekkel konzultáltak.

Esterházy nem volt fasiszta, hiszen mindent megtett a szlovákiai magyar nemzeti szocialista párt megalakítása ellen, Hitlert nem szerette - pedig találkozott is vele -, de új európai rendet képzelt Németország vezetésével, egy totalitárius rendszer vezető személyisége volt. Így kerek a kép.

- nz -

Forrás: Ivan Kamenec: Osobnosé Jánosa Esterházyho a jej kontroverzné interpretácie, G. Kovács László: Magyarok Szlovákiában (1939-1945)

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.