Évi 7,5 milliárd forintért ad tanácsot a kormánynak a Századvég alapítványa

  • narancs.hu
  • 2023. november 27.

Belpol

A Rogán Antal minisztériuma által kiírt közbeszerzésre rajtuk kívül csak két Nézőpont-közeli cég jelentkezett, akik még drágább ajánlatot tettek.

A Miniszterelnöki Kabinetiroda június végén írt ki közbeszerzést 2026 végéig tartó kormányzati szakpolitikai tanácsadásra, a majdnem 24 milliárd forintos tanácsadói megbízást a Századvég-csoport alapítványa nyerte el – írja a közbeszerzési értesítők alapján az Átlátszó.

A Fidesz-közeli agytröszt november közepén ünnepelte fennállásának 30. évfordulóját. A kormány kampányüzenetével összhangban ennek örömére „szuverenitás konferenciát” tartottak a Várkert Bazárban, ahol minden fontos kormánypárti politikus jelen volt, és Orbán Viktor miniszterelnök is beszédet mondott. A Rogán Antal által vezetett Miniszterelnöki Kabinetiroda június végén írt ki egy tendert „Kormányzati szakpolitikai tanácsadás (2023-2026)” tárggyal, amit október végén nettó 23,8 milliárd forintos ajánlattal a Századvég Közéleti Tudásközpont Alapítvány nyert el. A tenderre egyébként mindössze két kormányközeli szereplő jelentkezett: a Századvég-csoport alapítványa és két Nézőpont-közeli cég.

A megbízás 40 hónapra, de maximum 2026. december 31-ig szól, azonban egy alkalommal további hat hónappal meghosszabbítható. A Századvég alapítványa évi nettó 7,47 milliárd forintért vállalta a Rogán minisztériuma által kért feladatokat, így

  • sok „gyorstanulmány” (minimum 10 ezer karakter szóközökkel),
  • kicsit kevesebb „normál” tanulmány (minimum 40 ezer karakter),
  • még kevesebb „részletes” tanulmány (minimum 80 ezer karakter),
  • és néhány, de legalább évi 14 darab „stratégiai” tanulmány (min. 200 ezer karakter terjedelemben) elkészítését.

Emellett „a magas szintű állami döntéshozatalhoz kapcsolódó folyamatokkal összefüggő” közvéleménykutatásokat, EU-s kutatást, majd a tanulmányok és kutatások alapján „szakértői tanácsadást” is vállaltak. Az Átlátszó az írja, volt még egy jelentkező a tenderre, a CEPER Central European Perspectives Zrt. és a Nézőpont Intézet Kutató Központ Kft. párosa, azonban az ő ajánlatukat el sem bírálta a Miniszterelnöki Kabinetiroda, mert a Századvégénél drágább volt.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.