30-40 dolgozó kivételével az összes alkalmazottjának felmondott a Tungsram Operations Kft. – írja a Népszava.
Idén januárban még 3000-en dolgoztak a cégnél, nyáron már elküldtek 1600 embert, nagyjából 500 fő pedig maga mondott fel a Tungsramnál. Az elmúlt hetekben viszont a még megmaradt, valamivel kevesebb, mint ezer munkavállalót is elküldték. Számukra a felmondási idő január közepéig tart.
A Tungsram Dolgozók Független Szakszervezetének elnöke azt közölte, a többség közös megegyezéssel tudott távozni. Ez Sallai Gábor szerint nagy eredmény, ugyanis azt jelenti, hogy az érintetteknek nem kellett várni a felszámolási eljárás végére, még karácsony előtt hozzájutnak a végkielégítésükhöz.
Ám a Tungsram vezetése idén február közepén egyoldalúan felmondta a kollektív szerződés több pontját. Ezzel azt is megváltoztatták, hogy nem az eredeti megállapodás szerint, hanem csak a Munka Törvénykönyve alapján jár a végkielégítés az elküldött dolgozóiknak.
Eszerint akik évtizedeket húztak le a cégnél, azok is csak hathónapos bérüket kapták volna meg akkor, ha nem közös megegyezéssel távoznak. A szakszervezet szerint a közös megegyezést választók ennél valamivel jobban járnak. Ugyanakkor így is komoly hatása van annak az utcára kerülő dolgozókra nézve, hogy a cég egyoldalú változtatása miatt, akik nyugdíj előtt állnak, akár nyolchavival kevesebb végkielégítést kaptak, de azok is kéthavit buktak, akik csak tíz évet dolgoztak a gyárban.
November elején derült ki, hogy felszámolási eljárás indult a Tungsram ellen, amit hivatalból rendelt el a bíróság, miután legnagyobb hitelezője, az Eximbank nem fogadta el a cég másodszori adósságrendezési ajánlatát. Ennek nyomán a Tungsram 750 munkavállalójának csoportos elbocsátását jelentette be.