Falus Ferenc: Összevissza beszél a kormány oltásügyben

  • narancs.hu
  • 2021. január 11.

Belpol

A zavaros kommunikáció bizalmatlanságot kelt az oltással szemben – állítja a volt országos tisztifőorvos.

„Orbán Viktor elsőként oltatta be magát influenza ellen. Most meg azt mondja, hogy majd kivárja a sorát. Pedig példamutatásra lenne szükség!” Ezt Falus Ferenc mondta a koronavírus-oltással összefüggésben. A korábbi országos tiszti főorvost azzal kapcsolatban kérdezte a Narancs.hu, hogy egy közelmúltbeli felmérés szerint magas a koronavírus-oltás elutasítottsága Magyarországon.

A szakember szerint nagyon sokan szeretnék magukat beoltani a koronavírus ellen, de a megfelelő tájékoztatás hiányában elbizonytalanodnak. A kormány azt kommunikálja, hogy azért nem akarják beoltatni magukat az emberek, mert az ellenzék oltásellenes. Falus Ferenc szerint ez nem igaz, csupán nem hisznek a kormánynak. „Nincs meg a bizalom, mert összevissza beszélnek” – mondta a volt tisztifőorvos. Hozzátette, az emberek nem tudják, hogy ki és hogyan oltaná be őket, ráadásul a miniszterelnök nemrég azt ígérte, hogy majd lehet választani a különböző vakcinák közül (ezzel ellentétes állítást tett Müller Cecília országos tiszti főorvos), amivel ugyancsak zavart keltet a kormányfő. 

Sokan nem is férnek hozzá az oltóanyaghoz, miközben az utóbbi napokban csak kevesen kapták meg a vakcinát. „Nem használják fel rögtön a rendelkezésükre álló oltóanyagot, pedig emberéletekről van szó” – fogalmazott Falus Ferenc. A probléma onnan gyökerezik, hogy

nem készítettek elő részletes, nyilvános oltási programot, és a végrehajtással nem az egészségügyet bízták meg,

hanem a területi közigazgatásért felelős államtitkárt, György Istvánt. 

Pedig az oltás lebonyolítása csak logisztika és szervezése kérdése; ha a háziorvosok kapnának napi 50 ember beoltására elegendő oltóanyagot, akkor óránként be tudnák adni tíz embernek. A Pfizer-BioNTech vakcináját öt napig lehet normál hűtőszekrényben tárolni, miután a mínusz 70 Celsius-fokból kiveszik, ezért „vígan lehetne oltani sok helyen”. Még úgy is, hogy nem hoztak létre egy központi hűtőkapacitást, ahol hónapokig lehetne tárolni az oltóanyagot, ezért ami bejön belőle az országba, annak a döntő többségét fel kell használni. 

Falus Ferenc volt országos tisztifőorvos

 
Falus Ferenc volt országos tisztifőorvos
Fotó: Sióréti Gábor

Hordjunk maszkot továbbra is!

Falus szerint nem kellene a szkeptikusokkal foglalkozni, ugyanis majd ha látják, hogy mások beoltják magukat, tehát „van értelme”, akkor ők is követni fogják a példájukat. „A 30 százaléknyi oltásellenest nem lehet meggyőzni, de a másik 70 százalékot igen, méghozzá példamutatással” – hangsúlyozta. 

Szerinte egyelőre bármely oltóanyag beadásának sokkal kisebb a kockázata, mint a megfertőződésnek.

„Az oltás attól véd, hogy ne haljanak meg, ne legyenek súlyos betegek az emberek, de ettől még kell maszkot hordani”

– mondta. Aki be van oltva, kisebb mértékben ugyan, de tudja terjeszteni a vírust, így amíg a közösségi szintű védettséget nem érjük el, szükséges az arc eltakarása. 

 

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.