Fekete-Győr: "Orbán ellopja a pénzt és megfojtja Magyarországot"

  • narancs.hu
  • 2019. március 2.

Belpol

A Momentum kórházakra, iskolákra és munkahelyekre költené az EU-s pénzeket.

Fekete-Győr András a Momentum EP-programbemutatóján beszélt arról, hogy ORbán miatt veszélyben vannak az EU-s pénzek, amelyeket egyébként is kórházakra, iskolákra és munkahelyekre kellene költeni.

A programbemutatón, amelyről az Index számolt be, ismertették, hogy a párt milyen európai politikát tartana megfelelőnek.

A Momentum egyébként már decemberben döntött az EP-választásokon indulók listájáról, és közös ellenzéki akciók mellett is mindenképpen  külön listát állít, amelynek vezetői Cseh Katalin, Donáth Anna és Nemes Balázs. Ahogy az Index írja május 26-án 5 százalékot kell elérnie a pártnak ahhoz, hogy legalább egy képviselőt küldhessen az Európai Parlamentbe.

Fekete-Győr a program ismertetésében kiemelte, hogy:

"Ami Orbánnak Isten - haza - család, az nekünk kórház - iskola - munkahely. Ez a mi szentháromságunk."

Elmondta, hogy csak tavaly 12 ezer milliárd forintnyi EU-s pénz érkezett Magyarországra, ám ezek elosztása nem történt jól, sok olyan beruházásra jutott, amelyre nem kellett volna, itt emlékeztetett a 40 centi magas, de 40 millió forintból épült bodrogkeresztúri kilátóra.

Magyarországnak szerinte az egészségügyre, az oktatásra és a munkahelyekre kellene kültenie inkább az EU-s pénzeket, mert ezeken a területeken van lemaradásban az ország.

Elmondta, hogy a Momentum azért fog dolgozni, hogy

  • az EU-s pénzeket működő és kényelmes kórházakra fordítsák;
  • EU-s pénzből "szabad, a kreativitásnak és csapatmunkának helyet adó iskolákat" hozzanak létre;
  • több támogatást kapjanak az induló cégek, a jó ötletek, és a kis és közepes, helyi vállalkozások.

Fekete-Győr kiemelte, hogy Orbán politikája miatt elzárhatják az EU-s pénzcsapot, és veszélyben lehet az uniós pénzek folyósítása: "Az Európai Unió vezetői nem hülyék. Ők is látják, hogy Orbán ellopja a pénzt és megfojtja Magyarországot. Ezért kötik majd az EU-s pénzeket jogállami feltételekhez. Veszélyben vannak a magyaroknak járó EU-s pénzek."

Az összefoglaló szerint a Momentum programjában többek között a további pontok szerepelnek:

  • Magyarország csatlakozzon az Európai Ügyészséghez;
  • vezessék be az eurót;
  • 2024-től az európai pártcsaládok egy-egy közös európai listát állítsanak az EP-választásokra;
  • az Európai Bizottság elnökét közvetlen módon válasszák;
  • álljon fel állandó európai hadsereg;
  • erősítsék meg a Frontexet, az európai határvédelmi szervezetet;
  • bővítsék ki az Erasmus-programot és vezessenek be európai vasúti bérletet az érettségizőknek;
  • vezessék be az oktatásban az európai uniós ismereteket.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.