Feljelentést fontolgat a siklóernyő-balesetben megsérült mentőtiszt

  • narancs.hu/Telex
  • 2020. november 6.

Belpol

Treszl Gábor válaszokat szeretne kapni – nyilatkozta a Telexnek

Jelentős visszhangot keltett még nyáron Oroszi Zsolt tragédiája, ő volt az a siklóernyős, aki július 5-én a Vértesszőlős közelében szenvedett balesetet. A 46 éves sportoló egy fa koronájába hajtott végre kényszerleszállást, ott biztosította magát, majd jelezte, hogy nem sérült meg, és a nála lévő mobiltelefon segítségével megpróbálta már felvenni a kapcsolatot egy siklóernyősök mentésére szakosodott csapattal. Oroszi a Facebookra is posztolt a fáról, egy nővérével és másokkal közös csoportba pedig azt írta: „Nem nyert, fára szálltam, semmi bajom, várom, hogy leszedjenek. Biztos benne leszek a tévében.”

A történet azután vett negatív fordulatot, hogy a Honvédelmi Minisztérium (HM) 3900 lóerős Mi–8-as helikoptere megjelent a fa fölött, amin a siklóernyős várakozott, majd több kísérletet is tett a férfi megközelítésére. A rotorszél végül letört több fát, többek között azt is, amin Oroszi ült, a sportoló 20 métert zuhant, és súlyos sérüléseket szenvedett. A helyszínen többször újra kellett éleszteni, számos csontja eltört, az állkapcsa leszakadt, és súlyos koponyasérülést is szenvedett. Oroszi Zsolt végül augusztus 10-én elhunyt. Ügyében a Budapesti Regionális Nyomozó Ügyészség halált okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétsége miatt indított nyomozást.

A súlyosan sérült sportolót a helyszínen Treszl Gábor mentőstiszt látta el, annak ellenére, hogy a zuhanás után ismét visszatérő honvédségi helikopter keltette szélben szétrepülő ágak őt is megsebesítették. A helyszínről végül Treszlt is helikopterrel szállították be a tatabányai kórházba, az ő ügyében ugyanakkor nem indított külön vizsgálatot a Nyomozó Ügyészség.

„Ha a mentőket a helyszínen összeveri a bejelentő, abból biztos, hogy rendőrségi ügy lesz, ezért nehéz megérteni, hogy amikor egy ellátási helyszínen tizenöt tűzoltót és mentőt sodornak életveszélybe, azzal ezúttal miért nem foglalkozik senki” – indokolta a Telexnek a mentős, hogy most miért áll a nyilvánosság elé.

Mint a lap írja: „Treszl Gábort december 3-ra tanúként idézték be, a mentőtiszt akkor feljelentést is tesz, mert nem tud elmenni amellett, hogy azt valamiért senki nem firtatja, hogy a mentés alatt ő súlyosan megsérült, és társai is életveszélyben voltak”.

Figyelmébe ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.