Felmentették a varsói magyar nagykövetet

  • narancs.hu
  • 2024. augusztus 9.

Belpol

Kovács Orsolya sokáig töltötte be a posztot, de miután a két ország viszonya megromlott, az ő helyzete is nehezebb lett. 

Sulyok Tamás köztársasági elnök hét és fél év után érdemei elismerése mellett felmentette tisztségéből Kovács Orsolya varsói nagykövetet – írja a csütörtök esti Magyar Közlöny nyomán a hvg.hu

A lap felidézi, hogy Kovács Orsolya édesapja, a költő, történész és diplomata Kovács István nagy tiszteletnek örvend Lengyelországban, és ő maga is régóta foglalkozik az országgal, jól tud lengyelül is. Azonban miután megromlott a két ország viszonya az ukrajnai háború magyar kezelése miatt az ő helyzete is nehezebb lett.

Búcsúzásakor megkapta Andrzej Duda köztársasági elnöktől a Lengyel Köztársaság Szolgálatáért Érdemrend Parancsnoki Keresztje kitüntetést. Az államfő a hirado.hu beszámolója szerint hangsúlyozta, hogy ragaszkodott a személyes átadáshoz, mert „ritka az olyan nagykövet, aki oly rendkívüli módon tölti be a szerepét, mint ahogyan azt Kovács Orsolya nagykövet asszony lengyelországi küldetése során tette. Rendkívül aktív és szívélyes személy, aki kiválóan érti a lengyel gondolkodásmódot”.

 
Kovács Orsolya Zsuzsanna varsói nagykövet nyilatkozik a sajtó képviselőinek a Boldogasszony és a magyarság kapcsolatát ábrázololó vándorkiállítás megnyitóján a Jasna Góra-i pálos kolostorban, a lengyelországi Czestochowában 2018. június 26-án.
Fotó: MTI/PAP/Waldemar Deska
 

Utódja ideiglenes ügyvivőként Dobri Balázs nagykövetségi titkár lesz. A portál információja szerint Íjgyártó István lehet Kovács helyére a jelölt, akit az Országgyűlés Külügyi Bizottsága már meg is hallgatott.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Jön a bolond!

  • - turcsányi -

William McKinley-vel jól elbánt Hollywood. Az Egyesült Államok 25. elnöke mind ez idáig az egyetlen, aki merénylet áldozataként négy elhunyt potus közül nem kapott játékfilmet, de még csak egy részletet, epizódot sem.

Út a féktelenbe

Már a Lumière testvérek egyik első filmfelvételén, 1895-ben is egy érkező vonat látványa rémisztette halálra a párizsi közönséget.

Cica az istállóban

„Attól, hogy egy kóbor macska a Spanyol Lovasiskola istállójában szüli meg a kiscicáit, még nem lesznek lipicaiak” – imigyen szólt egy névtelen kommentelő a film rendezőjének honosítási ügyét olvasva.

A hegyek hangja

„Ez a zene nem arra való, hogy hallgassuk, hanem arra, hogy táncoljunk rá” – magyarázza a film – eredeti címén, a Sirāt – egyik szereplője a sivatagi rave-partyban eltűnt lánya után kutató Luisnak (Sergi López) a film magját alkotó technozene értelmét. Az apa fiával, Estebannal (Bruno Núñez Arjona) és kutyájukkal, Pipával érkezik a marokkói sivatag közepén rendezett illegális rave-fesztiválra, hogy elszántan, de teljesen felkészületlenül előkerítse Mart.

A jóság hímpora

Krasznahorkai László első poszt-Nobel-regénye játékos, bonyolult, színpompás mű. Főszereplője egy múzeumi lepketudós, entomológus (azaz a rovartan szakértője), akit váratlanul egy bonyolult elméleti problémával keres meg a munkájában elakadt író, bizonyos Krasznahorkai László, aki kísértetiesen emlékeztet a nyilvános fellépésekből és megnyilatkozásokból ismert Krasznahorkai Lászlóra.

Főszerepben az Első sírásó

A november 6-án zárult igazgatói pályázaton Lipics Zsoltot hirdették ki győztesnek Darabont Mikold ellenében, azonban nagyon sok ellentmondás és fordulat jellemezte az elmúlt időszakot. A régi-új igazgató mellett csupán a NER-es lapokban folytatott sikerpropagandája szólt, pályázata egy realista, szakmaiságra építő programmal ütközött meg.