Felmérés: A fiatalok jobban akarják a kormányváltást

Felmérés: A fiatalok jobban akarják a kormányváltást

  • narancs.hu
  • 2021. május 12.

Belpol

A 18-29 évesek körében kevésbé népszerű a Fidesz, de aggasztóan sokan fordulnak el a politikától - állapította meg elemzésében a Republikon Intézet. 

Politikailag kevésbé aktívak, de a teljes népességnél liberálisabban gondolkodnak a fiatalok - ez derült ki a Republikon Intézet elemzéséből, amelyet a Bige László milliárdos által megrendelt és a Závecz Research által készített nagymintás, 5000 fős reprezentatív közvélemény-kutatás alapján végeztek, és amelynek eredményeit most a Narancs.hu-n ismertetjük.

A fiatalokról szóló elemzésben azt vizsgálták, hogy mi jellemző a 18-29 éves korosztályra politikai véleményük, ideológiai önbesorolásuk, választási részvételi hajlandóságuk és médiafogyasztási szokásaik tekintetében. Minden esetben a teljes népességgel hasonlították össze a fiatal korosztályt. 

Az elemzés szerint a fiatalok a legtöbb esetben a teljes népességhez hasonló arányban vélekedtek a kutatásban megemlített kérdésekről, mindössze három esetben volt észrevehető különbség a fiatalok és a teljes népességben mért adatok között: a fiatalok jobban támogatják a felsőoktatás ingyenességét, jobban ellenzik a közoktatás államosítás, és inkább támogatják az iskolák önkormányzati fenntartását,

valamint az azonos nemű párok házasságát is többen tennék lehetővé.  

Forrás: Republikon Intézet

A politikai vitákban rendszeresen megjelenő kérdésekkel kapcsolatban sem nagyon tér el a fiatalok véleménye a teljes népességétől, egyedül a gyereknevelés és a menekültpolitikai tekintetében mutatkozik meg némileg egy liberálisabb, befogadóbb álláspont a 18-29 éves korosztály körében. 

Forrás: Republikon Intézet

Ezzel szemben a fiatalok körében a teljes népességhez képest sokkal nagyobb arányban vallották magukat liberálisnak, szabadgondolkodónak (24 százalék, szemben a teljes népesség 16 százalékával), illetve zöldnek, környezetvédőnek (19 százalék, szemben a teljes népesség 10 százalékával). Minden egyéb címke ugyanakkor kevésbé népszerű a fiatalok között, mint a teljes népességben. 

Forrás: Republikon Intézet

A Republikon korábban külön elemezte a magukat liberálisnak vallókat, az elemzés eredményei itt olvashatók: 

A mostani elemzés is megerősítette ugyanakkor, hogy a fiatalok politikailag kevésbé aktívak, körükben alacsonyabb a választói hajlandóság: mindössze 28 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy biztosan elmenne szavazni az országgyűlési választásokon.

Magasabb azok aránya is, akik tudatosan nem jelennének meg a választáson,

13 százalékuk mondta azt, hogy biztosan nem menne el szavazni,

14 százalék valószínűleg nem menne el, és 41 százalék valószínűleg elmenne. Az elemzés felhívja a figyelmet arra, hogy aggasztó jelenség a tudatosan távol maradók magasabb aránya, ami a politikával, közélettel kapcsolatos erős kiábrándultságra utalhat. 

A pártválasztás tekintetében a fiatalok esetében komoly eltérés mutatkozik a teljes népességhez képest: 

  • bár a fiatalok körében is a Fidesz a legnépszerűbb párt, csak 29 százalékkal, szemben a teljes népességben mért 35 százalékkal;
  • a második legnépszerűbb párt a Jobbik, 14 százalékkal, ez 5 százalékkal magasabb, mint a teljes népesség körében; 
  • jócskán felülreprezentáltak a fiatalok körében a Momentum szavazói is, 10 százalékkal; 
  • az MSZP és a DK ugyanakkor eszerint jóval kevésbé tudja megszólítani a fiatalokat; 
  • ellenben a Kétfarkú Kutyapárt és az LMP is népszerűbb a fiatalok körében, mint egyébként; 
  • de magasabb a fiatalok körében a bizonytalanok aránya is. 

Forrás: Republikon Intézet

Ezzel szemben az is kiderült az elemzésből, hogy

a körükben jóval többen örülnének egy kormányváltásnak. 

Ugyanis bár a teljes népesség körében is 46 százalék nyilatkozott úgy, hogy jobban örülne, ha más venné át a kormányzást, szemben a 39 százalékkal, aki továbbra is a Fidesz-KDNP-kormánynak örülne, a fiatalok esetében ez az arány már 48-33 százalék volt. 

Forrás: Republikon Intézet

Az elemzésből kiderült az is, hogy a fiatalok online is sokkal kevésbé fogyasztanak híreket, mint a teljes népesség, így megkockáztatható, hogy az online jelenlétük nem a hírek olvasásával, hanem egyéb tartalmak fogyasztásával függ össze. 

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.