Mely fideszes körzetekben kell nyernie az ellenzéknek a kormányváltáshoz?

Feltörni a betont

Belpol

A jövő év tavaszán legalább 40 egyéni mandátumot kell elvennie az ellenzéknek a Fidesztől a győzelemhez. Nézzük, hol lehet erre a legnagyobb esélye.

Az ellenzéki együttműködés a 2010-es években megszokottnál jóval izgalmasabb felállást hozott a magyar politikába. Egy évvel a 2022-es országgyűlési választás előtt nem lehet egyértelmű esélyest hirdetni, sőt, azt is nagyon nehéz megmondani, hogy ha ma lenne a voksolás, a Fidesz vagy az ellenzék számíthatna-e mandátumtöbbségre a parlamentben.

Tóka Gábor politológus, a CEU kutatóprofesszora rendszeresen összegzi a magyarországi közvélemény-kutatásokat. A Vox Populi blogon található adatok úgynevezett Lowess-trendvonala alapján jól követhető, hogy a kormánypártok támogatottsága tavaly, a koronavírus-járvány első hónapjaiban emelkedett valamelyest, 2020 nyarától azonban esésnek indult, és mára a járvány kezdetekor mért szint alá csökkent. A Fidesz országos támogatottsága jelenleg 45,9 százalékra becsülhető, míg az egyesült hatpárti (DK, LMP, Jobbik, Momentum, MSZP, Párbeszéd) ellenzéké 50,1 százalékra. A Tóka-féle összegzés tehát 4,2 százalékpontos ellenzéki előnyt mutat, de ezt a számot a politológus szerint is érdemes fenntartásokkal kezelni. „A közvélemény-kutatásokban feltüntetett hibahatár – magyarázza – többnyire plusz-mínusz 3 százalék, de a valóságban ennél nagyobb lehet, hiszen nem teljesen véletlenszerű, ki válaszol a kutatócégek megkeresésére, ki kerül be a mintába. Azt gondolhatnánk, hogy az átlagolás ezt a hibahatárt csökkenti, de ez sem feltétlenül igaz akkor, amikor óriási, akár 10 százalékpontnyi eltérések vannak az egyes kutatások eredményei között.”

Ezzel együtt a trendvonal elég jól megjósolta az előző három országos választás végeredményét, és még mindig ez a legjobb becslés, amivel dolgozni lehet. A 4,2 százalékpontos feltételezett ellenzéki előny ugyanakkor nem jelenti azt, hogy az ellenzék simán megnyerné a választást. A választási szabályok 2010 utáni módosítása (a körzethatárok átrajzolása és a határon túli levélszavazás bevezetése) a Fidesznek kedvezett, így Tóka Gábor számításai szerint körülbelül 3,5 százalékponttal több belföldi szavazatot kellene kapnia az ellenzéknek ahhoz, hogy akár minimális többségbe kerüljön a parlamentben. Hasonló eredményt ad a 21 Kutatóközpont online mandátumkalkulátora is – eszerint 2,8 százalékpontos belföldi előnyre van szüksége az ellenzéknek az országgyűlési többséghez, míg döntetlen esetén a Fidesz 17-tel több mandátumot szerezne.

Választás 2018 - Átjelentkező szavazók

 
Mindenki szurkoljon!
Fotó: MTI/Mohai Balázs

A magyar választási rendszerben a mandátumok többségét (a 199-ből 106-ot) az egyéni választókerületekben (oevk-kban) osztják ki, így nagyban segítené a pártok kampánytervezését, ha előre tudnák, hol lesznek azok a billegő körzetek, amelyekben szoros eredmény várható, és ahol egy kis extra erőfeszítéssel a maguk javára dönthetik el a versenyt. Tóka Gábor szerint azonban lehetetlen az ilyen részletességű előrelátás. „Reális forgatókönyvnek tűnik, hogy nagyjából tíz választókerületben ezernél kevesebb szavazat lesz a különbség a Fidesz és az ellenzék jelöltje között. De hogy melyik lesz ez a tíz, és hogy pont ezeknek a körzeteknek lesz-e jelentőségük a mandátumtöbbség szempontjából, az az országos szavazatarányon múlik, amit egy évvel a választás előtt még közelítőleg sem lehet előre jelezni, annyi a bizonytalansági tényező” – mondja a politológus.

A „billegő körzetek” keresésénél érvényesebb megközelítés lehet a brit politikai terminológiából kölcsönzött „célpont körzetek” beazonosítása. A pártok szavazói­nak földrajzi eloszlása viszonylagos állandóságot mutat az egyes választások között, így a múltbeli választási eredmények alapján megtippelhető, hogy egy-egy választókerületet mennyire könnyen vagy nehezen vehet el az ellenzék a Fidesztől – azaz felrajzolható az ellenzék „célpontlistája”.

Ehhez a 2019-es EP-választás egyéni választókerületekre bontott eredményeit használom kiindulópontként. A nyers adatokat a Vox Populi oldaláról töltöttem le (a Nemzeti Választási Iroda az EP-választás eredményét csak szavazókörönként és településenként teszi közzé, ezeket az adatokat összegezte Tóka Gábor választókerületi szinten.) Az EP-választási eredmények használata mellett szól, hogy ez a választás már egy alapvetően kétpólusú politikai színpadon zajlott, míg 2018-ban a Jobbik még egyértelműen a különállását hangsúlyozta, ráadásul szavazótábora azóta valószínűleg jelentősen átalakult, ami kihathatott az ellenzéki szavazatok földrajzi eloszlására is. A 2019-es EP-eredményekkel számol egyébként a 21 Kutatóközpont mandátumkalkulátora is, bár ők ezt kiigazítják az önkormányzati választás eredményével ott, ahol az ellenzék újonnan szerzett polgármesteri helyet vagy közgyűlési többséget.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.