Hernádi: Hatalmas tévedésnek tartom, ha egy kormány azt gondolja, a piac minden lépését képes szabályozni

  • narancs.hu
  • 2024. január 2.

Belpol

"Magyarországon korábban kiszámítható gazdaságpolitika volt."

A 41 forintos áremelkedés nem kevés, de sokat segít a helyzeten, hogy az üzemanyagok ára az év végén jelentősen csökkent – mondta Hernádi Zsolt, a Mol vezetője az Indexnek adott interjújában.

Az uniós előírás miatt bevezetett jövedéki adó emelésről azt mondta, hogy azt Magyarország hosszú ideig elmulasztotta érvényesíteni.

De valljuk be, ez nem az unió költségvetését gyarapítja, hanem a magyar államét.

Elmondása szerint az, hogy két részletben vezetik be a drágulást, egyszerű üzleti döntés volt, egyébként meg a fuvarozók is jól járnak vele.

Az idei árakról azt mondta, "valószínűleg jelentős árcsökkenés nem várható", hisz' túl sok a konfliktus a világban. "Egy közel-keleti front megnyitása akár 15 százalékos áremelést is eredményezhet a hazai piacon" – fogalmazott, hozzátette, hogy a szám spekulatív, hiszen a válságok súlyától és konkrét jellegétől függően akár sokkal nagyobb is lehet az árrobbanás.

"Ha újabb front nyílik a térségében, és a globális olaj- és gázkereskedelem Széll Kálmán terét, a Hormuzi-szorost lezárják, ahol a teljes kőolajpiac 20 százaléka halad át, akkor akár 70-80 százalékos áremelkedéssel is lehet számolni. Az ökölszabály szerint

1 százalékos termeléskiesés a világpiacon rövid távon 10 százalékos áremelkedést indukálhat"

– fogalmazott Hernádi.

Azt ugyanakkor tagadja, hogy az árak emelkedése jó lenne az olajcégeknek, szerinte ezek a cégek "nem szeretik a háborúkat", hisz' "egy konfliktus rettentően összezavarja a piacokat", és amúgy is, az olajcégeknek csak rövid távon jó, ha emelkednek az árak, hosszú távon az egyensúlyi helyzet hozza a legtöbbet.

Hernádi kérdezték az ársapkáról is, melyről nem éppen van jó véleménye: "Röviden úgy mondanám: megtanultuk, hogy amiről azt hittük, soha nem jön vissza, az képes visszatérni.

Azt hittük, hogy a szocializmus végével többé nem nyúlnak bele ennyire drasztikusan a piaci folyamatokba.

Azt hittük, hogy már nem kell olyan ellátási nehézségekkel szembenéznünk, mint a taxisblokád idején." Mindehhez hozzátette azt is, hogy

továbbra is hatalmas tévedésnek tartom, ha egy kormány azt gondolja, hogy a piac minden lépését képes szabályozni".

Arról beszélt, hogy "Magyarországon korábban kiszámítható gazdaságpolitika volt, ez az időszak 2020-ig, a Covid-járvány betöréséig tartott. Ezt kellene visszahozni."

Azt mondta, "semmilyen piaci racionalitás mentén nem lehet amellett érvelni, hogy az orosz kitettséget radikálisan csökkentsük és egy másikra cseréljük". Példaként elmondta, hogy bár növelték délről a kőolajbeszerzést, de nehezítés, hogy a horvátok kihasználják monopolhelyzetüket és az általuk meghatározott szállítási költség még mindig a négyszerese a "méltányos piaci árnak".

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.