A Tények (TV 2) előzetesében négy kiemelt hír szerepel: túl van a terhességmegszakításon a dávodi kislány, július elejére véget érnek a forgalombénító útjavítások, zajlik a csókvilágbajnokság, itt a tavasz. Pálfi István és Máté Krisztina.
A Tények
stábja egy mondattal ("Katalin egészséges és a körülményekhez képest jól van") elintézi a lány sorsának aznapi alakulását. Első nagy összeállításukban egy protokolleseményt, a taposóaknák betiltását ratifikáló egyezmény aláírását járják körül. Térdtől hiányzó lábú focizók, egy kommersz filmből vett jelenetsor (kislány a barlangban aknára lép) után Vuity Tvrtko bukkan fel, amint egy taposóakna-robbanás sérültjével beszélget, majd a taposóaknák betiltásáért dolgozó mozgalom Nobel-díjas vezetőjével.
A Tények ezután egy siklóernyős balesetéről számol be. A hírműsor már a felénél tart, van, aki már csak a csókversenyre vár. De nem, halálos közúti balesetnél áll a TV 2 a négyes úton, innen már tiszta a vonalvezetés a főváros felújítás alatt álló csomópontjaiig. A helikopterből délután kettőkor jól látható: sehol sincs dugó. Tülekedés - derül ki az összeállításból - csak a fővárosi vezetők között van, a polgármester-helyettes reggel azt ígérte, hogy július végére lesznek készen a lezárt útszakaszok, Demszky Gábor a helikopter ajtajában állva tromfol, és a három héttel korábbi átadás lehetőségeit latolgatja. Majd rövid hír arról, hogy Nagymarosnál valószínűleg nem épül duzzasztómű, és hogy a szlovákok Magyarország bepanaszolására készülnek. Hírblokk: a német képviselőház a NATO-csatlakozásról, orosz-francia-német csúcs, Clinton Fokvárosban, állami szerepvállalás a Postabanknál, ez utóbbira az MDNP reagál (adófizetői kockázatot emlegetve), Kökény cáfolja az Országos Igazságszolgáltatási Tanács összehívásának neki tulajdonított hírét, nem tett vallomást a pszichiáternőt meggyilkoló fiatalember, eltűnt egy tizenöt éves lány, keresse mindenki. Hírblokk vége. Végül összeállítás arról, hogy visszájára fordult a Matáv éjszakai Internet-kedvezménye.
Ha létezik családi híradó, akkor az például ilyen is lehet. A TV 2-n pozitív hős a huszonhétezret kereső szegedi kutató, aki nem elégedetlen a sorsával: minden úgy jó, ahogy van, ami velünk történik, arról nem tehetünk, ha meg tenni akarunk valamit, segítsünk egymáson.
A hivatalos nézettségi mutató őket igazolja, vezetnek a nézőkért folytatott versenyben. Vetélytársuk,
az RTL Klub
vélhetően mást gondol a híradózásról: hír az, amit valaki el akar titkolni - minden más csak reklám.
Múlt csütörtökön első riportjukban a kecskeméti kórházban elhangzik: Katalinon kora délután elvégezték az abortuszt. Itt akár le is lehetne zárni ezt az ügyet, igaz, akkor nem tudnánk meg, hogy az Alfa Szövetséget szponzoráló mobiltelefon-társaság a támogatás felfüggesztését fontolgatja. Azt sem, hogy a magzatvédők gyászolnak, látjuk, amint egy hatalmas transzparenst próbálnak kifüggeszteni a kamera előtt, ám miután az RTL Klub nem hajlandó nyilatkozatuk teljes szövegének ismertetésére, összecsomagolnak és elhúznak. Emiatt adósok a válasszal, hogy Téglássy Imre, a szövetség elnöke mire gondol, miközben a Romana és Tiffany füzetekben megjelenő erotikus történeteket szerkeszti.
A második nagy összeállítás a Fradi reménybeli befektetőjéről, a Dicobe pénzügyi helyzetéről, 290 ezer dolláros forgalmáról, három alkalmazottjáról szól. Szellő István műsorvezető elmondja, az RTL Klub egyik befektetője, az IMG is a Fradi-kérők között volt, és hogy Szívós doktorék válaszra sem méltatták őket. Az RTL Klub, igen tisztességesen, e közléssel helyére teszi a hírt, s így a nézőre bízza, ítélje meg a híradás objektivitását.
Egy kis nyomozás Máté László vállalkozásának szerepét kutatva a titkosszolgálatok beruházásaiban. Miközben Nikolits főtitoknok cáfolja, hogy Magyarországon lenne olyan berendezés, amely alkalmas a GSM rendszerű mobiltelefonok lehallgatására, kiderül, hogy Gatter László tud az erről szóló engedély kiadásáról. Stand up: György Bence riporter az ügyben szereplő Nádor Rt. és Kossuth Kereskedőház épülete előtt áll, és bár ismerteti Máté László nyilatkozatát, miszerint az MSZP-s politikusnak sem a Nádor Rt.-hez, sem az ügyhöz nincs köze, a tudósító hozzáteszi: Szász András, a Nádor Rt. vezetője korábban Máté egyik cégének volt társtulajdonosa. Konzekvenciák és összefüggések levonása a nézőre marad.
A sportblokk után kis színes: majomesküvő.
Abortusz, FTC, Máté László: három csütörtöki történet, három - szerintünk - valódi hír.
Fél nyolc: Híradó
Az MTV 1, ugye, komoly adó, a headline nem is szólhat másról, mint a kormánydöntésekről: Nagymarosról és a Postabankról, a környezetszennyező nagyüzemekről, az orosz-német-francia csúcsról. Komolyság ide, közszolgálatiság oda, képesek arra is, hogy bebizonyítsák: Kiss Elemér is ember. Láthatjuk, amint "a hitetlenkedő újságírók kérdésére megerősítette", Nagymarosnál tényleg nem épül duzzasztó. Derültség a teremben, lám, lám, nincs kőből ez az ember, javát akarja ő mindannyiunknak, nemcsak Horn Gyulának.
A Híradóban - az RTL műsora után vagyunk már - "továbbra is hírzárlat van a kecskeméti kórházban, csak az orvosok tudják, hogy megműtötték-e a kislányt". Aztán a kötelező körök: taposóaknák, helikopteres városnézés, kaposvári gyilkosság, a hulladékégetőmű-átadáshoz bónusz: összeállítás a környezetszennyező üzemekről, "a Híradó értesülései" sablon: első helyen a Vértes Erőmű. Tét nélküli hír az egyébként nézhető összeállításban, melyben még a zsurki vodkagyár is szóba kerül, mint rossz helyre került környezetvédelmi támogatás. Nem rossz ember ez a Baja Ferenc, sugallja a mondat. Némi csúsztatás, mert a vodkagyár nem környezetvédelmi támogatást kapott, de hihető, mert az összeget folyósító minisztérium nevében szerepel a környezetvédelem is.
A sportblokkban az FTC elnökhelyettese megkísérli cáfolni azt, amiről a sajtó és az RTL Klub beszámolt, "majd ha beszereztük az adatokat a Dicobe-ról, akkor lehet a kérdésekre választ adni". Deák László nyilatkozata szervesen épül a Híradóba, félnünk csak az ámokfutó elmebetegektől és nem a 25 millió dollárt ígérőktől kell.
Egyszer talán megnézzük azt is, melyik csatornán milyen időt jósolnak a meteorológusok.
- péeszer -
(S hogy saját korlátainkról is szó essék: a fenti sorok írójához az RTL-híradó hírkezelési, műsorkészítői gyakorlata áll a legközelebb.)