Hogyan oldja meg a bevásárlást az a szülő, aki otthon egyedül ápolja a fogyatékkal élő gyerekét?

Belpol

Hogyan érinti a koronavírus-járvány az otthonápoló családokat? Mi lesz a gyerekekkel, ha az őket ápoló szülő megbetegszik? Sok a kérdés, megnyugtató válasz nincs.

Ahogy arról mi is beszámoltunk, hétfőn nyílt levelet írt a Lépjünk, hogy léphessenek! Közhasznú Egyesület tizenegy másik, több ezer fogyatékkal élő gyermeket nevelő családot képviselő szervezettel közösen, hogy a döntéshozók a jelen helyzetben támogassák az otthonápoló családokat.

"A koronavírus járvány kapcsán továbbra is lehetetlen helyzetben vannak a sérült emberek, illetve őket ápoló családtagjaik" – hangsúlyozzák. Csordás Anett, az egyesület vezetője lapunk kérdésére elmondta, a koronavírus-járvány őket is negatívan érinti, hiszen sok szülőnek, aki fogyatékkal élő gyerekét ápolja otthon, eddig az idősebb szülők, rokonok segítettek a bevásárlással vagy gyógyszerkiváltással, ők azonban most szintén veszélyeztettek, így otthon maradnak.

„Sokan egyedül nevelik a gyereket, ha az idős szülők nem tudnak nekik segíteni, az egyébként is legyengült immunrendszerű gyereket pedig nem vihetik magukkal a boltba, akkor hogyan oldják meg a bevásárlást?” – teszi fel a kérdést Csordás Anett és hozzáteszi, sok otthonápoló család eddig nem kért segítséget, például az egyesülettől sem, de most kétségbeesetten fordultak hozzájuk. „A boltba elmenni nem tudnak, a házhozszállításhoz időpontot kell foglalni, ami már hetekre előre be van telve, más opció nincs.”

false

 

Csordás Anett maga is érintett és úgy gondolja, nincsenek megnyugtató válaszok arra sem, hogy ha egy szülő megbetegszik, mi lesz a fogyatékkal élő gyerekével úgy, hogy az intézményekben is felvételi stop van. Ennek a rendezésére is kérték hát a kormányt, a levelet Orbán Viktornak, Kásler Miklósnak, Novák Katalinnak és Rétvári Bencének címezték.

Kéréseiket öt pontban foglalták össze, többek között azt, hogy:

  • vállalja át az állam a koronavírus-járvány idejére az ápolási díj és a GYOD nyugdíjjáralékát,
  • biztosítsanak az otthonápoló családoknak egy tízezer forintos rendkívüli segélyt havonta a pandémia idejére,
  • biztosítson több fizetett szabadságot azoknak a szülőknek, akik SNI-s, vagy különösen halmozottan fogyatékos gyereket nevelnek,
  • hozzanak rendelkezést arról, mi történjen akkor, ha a fogyatékos gyereket otthonápoló személy megbetegszik,
  • és rendeljenek pluszforrást a már kiadott rendelkezési tervhez, amiben az önkormányzatokra hárítják a gondoskodást.

Addig sem ülnek azonban tétlenül, amíg várják a választ. „Nagy kihívás ez most nekünk – mondja Csordás Anett –, nem voltunk erre felkészülve, de rugalmasak vagyunk és ezt is megoldjuk, még ha a fülünkön is vesszük a levegőt.”

Képünk a július 20-i demonstráción készült

Képünk a 2018. július 20-i demonstráción készült

Fotó: Bankó Gábor

 

Így most önkéntes hálózatot igyekeznek szervezni, szerte az országból már több mint húszan jelentkeztek. Az önkéntesek az otthonápoló családoknak segítenek, amiben tudnak: bevásárolnak nekik, kiváltják a gyógyszereiket. „Az egyesületünknek van egy levelezőcsoportja, ott érkeztek be a szülői igények, mi pedig meghirdettük, hogy lehet jelentkezni önkéntesnek, aki tud, segítsen. Írtunk az önkormányzatoknak és különböző szervezeteknek is, vannak ugyanis olyan otthonápoló családok, akik nagyon nehéz körülmények között élnek és azzal, hogy az élelmiszerárak is emelkednek, nem tudnak nagybevásárlást sem csinálni” – mondja Csordás Anett és megjegyzi, van, ahol az önkéntesek ezért pénzt sem kérnek a családoktól.

Ezért igyekeznek a kritikus helyzetben lévő családokat anyagilag is támogatni, amit az egyesülethez beérkező magánadományokból és egy bank anyagi támogatásának köszönhetően tudnak megtenni. „De mindent nem lehet az emberek jóindulatára bízni.”

Arról, hogyan érinti a koronavírus-járvány a legszegényebb rétegeket, marginalizált csoportokat a legfrissebb Narancsban olvashatnak egy átfogó, hosszabb cikket. Az otthonápoló családokról pedig itt írtunk bővebben.

Az újságra itt fizethetnek elő.

Magyar Narancs

Kedves Olvasóink, köszönjük kérdésüket, a körülményekhez képest jól vagyunk, és reméljük, Önök is. Miközben hazánk a demokrácia érett, sőt túlérett szakaszába lép, dolgozunk. Cikkeket írunk otthon és nem otthon, laptopon, PC-n és vasalódeszkán, belföldön, külföldön és másutt, és igyekszünk okosnak és szépnek maradni. De mit hoz a jövő?

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást” – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor.

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, Jean-Marie Le Pen mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.