A 2022. július 9. és július 20. között készített reprezentatív adatfelvétel eredménye szerint a Fidesz továbbra is magabiztosan vezet a pártpreferenciákban – kezdi a kutatásról szóló Facebook-bejegyzését az IDEA Intézet.
Mint a posztban írják, a választások utáni első, májusi mérésükben a kormányzópárt támogatottsága 43 százalék volt. Ez a szám 2022 júliusára a teljes népesség vonatkozásában hibahatáron túl csökkent, és jelenleg 37 százalék, ami az előző méréshez képest 6 százalékpontos csökkenés.
Kiemelik: fontos azonban helyén kezelni ezt az adatot.
Szerintük ugyanis a Fidesz szavazótábora nem omlott össze, hanem egy megszokott választásszociológiai folyamat kezdődött el, és ezt tükrözik a számok. Eszerint az úgynevezett peremszavazók, akik elsősorban az anyagi ösztönzők (így a 13. havi nyugdíj, az adóvisszatérítés, a 25 éven aluliak SZJA-mentessége) vagy drámai politikai hatások (pl. orosz-ukrán háború kitörése) hatására csatlakoznak egy adott párthoz, vagyis nem rendelkeznek erős pártkötődéssel, elkezdtek lecsatlakozni.
Hozzáteszik: ez történt most is, hiszen a pártpreferenciájukban bizonytalanok, a pártpreferenciájukat titkolók, valamint a passzívak tábora épp 6 százalékponttal emelkedett.
Az intézet arról már csak a honlapján számol be, hogy az ellenzéki oldalon belül alig-alig történtek változások a választások óta. Mindössze 1−1 százalékpontos, azaz elhanyagolható változások láthatók a teljes, választókorú belföldi népességben: a DK és a Magyar Kétfarkú Kutya Párt esetében +1, a Jobbik és a Momentum Mozgalomnál viszont -1 százalék a támogatottság alakulása a májusi méréshez képest. A parlamenti ellenzéki pártok a Mi Hazánk nélkül együttesen 23 százalékon állnak, ami majd 3 százalékponttal alacsonyabb, mint a választáson elért tényleges eredményük.