Időközi választások Székesfehérváron: Kinek a Viniczaija?

  • Varró Szilvia
  • 1999. október 13.

Belpol

A szélsőjobbal megspékelve is vesztett a siófoki koalíciós jelölt a szocialistával szemben, érvénytelen volt viszont a választás Székesfehérváron, hiába áldozta fel magát az MDF-es jelölt a koalíció oltárán, és hiába tett újabb gesztust a polgári jobboldal felé Csurka István. A szabaddemokraták mindkét helyen átlagosan 45 százalékkal maradtak le az őket megelőző jelölttől.
A szélsőjobbal megspékelve is vesztett a siófoki koalíciós jelölt a szocialistával szemben, érvénytelen volt viszont a választás Székesfehérváron, hiába áldozta fel magát az MDF-es jelölt a koalíció oltárán, és hiába tett újabb gesztust a polgári jobboldal felé Csurka István. A szabaddemokraták mindkét helyen átlagosan 45 százalékkal maradtak le az őket megelőző jelölttől.

Érvénytelennek bizonyultak az időközi választások a Fejér megyei 2-es számú választókerületben: a szükséges 25 helyett csak a választók 22,64 százaléka voksolt. Az első helyen a koalíciós Mikó Péter végzett, a másodikon a szocialista Molnár Albert, a harmadikon pedig a szabaddemokrata Varga Zsuzsa.

A Gyuricza Béla halálával megüresedett parlamenti helyért az első fordulóban öt jelölt indult, ám a részvételi arány csak 19 százalék volt. Akkor Molnár Albert lett az első, őt követte a kisgazda Mikó, akit támogatott a Fidesz, harmadik helyen végzett az MDNP és a Vállalkozók Pártja támogatásával induló MDF-es Viniczai Tibor, negyedik lett Varga Zsuzsa, az ötödik a MIÉP-es Papp Károly. A MIÉP mind Siófokon, mind Székesfehérváron visszaléptette jelöltjeit, Csurka lapjában arra szólította fel a szavazóit, hogy semmi esetre se szavazzanak a szocialistákra.

Söprik az utcát

A fehérvári első forduló után úgy tűnt, az MDF elérte, amit akart: kizökkentette nyugalmából az egységes jobboldalról álmodó Fideszt. A kormányzati elvárásokkal szemben ugyanis Viniczai Tibor nemigen akart visszalépni Mikó javára. A múlt hét elején azt a feltételt szabta, hogy csak akkor lép vissza, ha a koalíció támogatja őt a következő választásokon. A Fidesz ekkor kiröhögte. Orbán Viktornak az MDF-et bíráló nyilatkozata viszont arra utalt, hogy a legnagyobb kormánypárt csak látszólag közömbös a kétpólusú politikai rendszernek belengető jelölt iránt. A koalíció jelöltjét ugyanis nemcsak a város kettővel ezelőtti sikeres fideszes polgármestere, a Lockheed-ügy miatt lemondott Balsai István kampányfőnökölte, de Mikó Péter heteken át kizárólag államtitkárok meg miniszterek társaságában volt látható. Majd az egész kormány megfordult a városban: Orbán, Stumpf, Kovács Kálmán, Járai, Chikán tiszteletére kampányirodává vált a megyeháza, orvosi műszereket kapott az öregek otthona, a közúti fenntartók pedig - egyik munkatársuk szerint - úgy tisztították az utakat, mint Kádár óta soha.

A környező falvak népét 45 perces blokkokban maga Torgyán buzdította, aki az első forduló után úgy nyilatkozott, hogy a dolgos kisgazdák nem mentek el, mert a jó idő kedvezett a földeken való munkának. Pedig a környékbeli falvak népe bizony elment, és leginkább Viniczaira szavazott.

A friss szocialista Molnárt saját bevallása szerint katartikus élmény érte városi sétáin: a kampány alatt délután négytől kilencig rótta az utcákat, és életében először beszélgetett el a lakossággal. Az első fordulóban a szélsőjobbot épphogy megelőző Varga Zsuzsa megdöbbenve vette észre a múlt héten, hogy a várost egy jól felkészült csapat szisztematikusan megfosztotta a három méter magas villanyoszlopokon elhelyezett plakátjaitól.

Viniczai nem beszélgetett, és nem is panaszkodott. Etette és szórakoztatta választóit: sütött ökröt, osztott ingyenfagyit, a tévés szereplésekre meg leizzadva esett be a focimeccsekről, melyeket a néppel játszott. És közben azt akarta elhitetni, hogy van harmadik választás.

Más jövőkép

A koalícióba kegyből bevett, szerepzavarában az első évben szinte láthatatlan MDF a nyár eleje óta egyre gyakrabban próbálja artikulálni önállóságát. Ennek fontos állomása volt Székesfehérvár. Dávid Ibolya privát sajtótájékoztatói vagy a 2000-ben esedékes MDF-MDNP- unióról szőtt tervek feldobása után a lakosság egy része is jelezte, hogy nem hajlandó lenyelni a Fidesz által saját magának jól kitalált jobboldal jövőképét. Orbán feddésére Balsai István, az MDF frakcióvezetője ingerülten azt válaszolta, hogy az ő pártjának bezzeg nem voltak szódásszifonügyei, botrányai és százmilliárdos költségvetési követelései. Rövid ideig tehát úgy tűnt, feltámadt a lesajnált kétszázalékos párt. A múlt hét elején először kellett szívességet kérnie a Fidesznek az MDF-től: Orbán találkozott a legutóbbi közvélemény-kutatásokban őt megelőző Dávid Ibolyával, szerdán pedig Viniczai bejelentette, hogy nem indul. Kövér László, Orbán helyettese az egyik kereskedelmi tévében letagadta az Orbán-Dávid-találkozót: ezt a kis stiklit viszont Dávid Ibolya később "felháborítónak" nevezte.

Hogy az MDF a siófoki első forduló ismeretében, ahol az általa is támogatott koalíciós jelölt lemaradt a szocialista mögött, miért döntött mégis úgy, hogy visszaszívja a csökönyösen ismételgetett önállóságot, nem tudni. Ha ugyanis állva marad a jelöltje, akkor valószínű, hogy érvényes lett volna a választás. Csak épp lehet, hogy a szocik nyertek volna.

Tolt szekér

"Néhányan azt mondták, hogy a szocik szekértolója vagyok, ha nem lépek vissza. Mások politikai dilettánsnak neveztek, aki rövidlátása miatt nem hajlandó összefogni a jobboldal érdekében. Csak éppen Magyarországon nincs beágyazódott jobboldal. A jobboldal szavazóbázisa jóval szegmentáltabb, mint az MSZP-é" - mondta vasárnap a MaNcsnak szomorúan Viniczai Tibor.

Pedig egyes MDF-politikusok az első forduló ismeretében elégedetten dörzsölték a kezüket: végre megmutatják, hogy őket nem lehet leírni. Ám a rendszerváltás meghatározó pártjában végül mégis felülkerekedtek azok, akik csak vöröset és feketét bírnak látni. "A külső ellenféllel megvívok, de tehetetlen vagyok a belső ellenséggel szemben, hiszen ha állva maradok nem védett volna meg a pártom, és ez egyenlő a politikai mélybehullással" - mondta Viniczai. Szerinte a magyar politikai palettán igenis helye van egy nemzeti alapon szerveződő középjobb pártnak. Múlt szerdán, Dávid Ibolyával folytatott telefonbeszélgetése után döntötte csak el, hogy visszalép, miután a pártelnök arra kérte, egyelőre ne haladjanak olyan gyorsan. Boross Péter a visszalépést követően azt nyilatkozta: tudtuk ezt már a múlt héten. "Én nem tudtam" - mondta Viniczai. "Aki így látja a jövőt, annak lottóznia kéne, be is szállnék mellé az üzletbe."

Mikó Péter, a koalíció jelöltje mindenesetre biztos volt abban, hogy Viniczai visszalép, hiszen ő maga is visszalépett Gyuricza Béla javára. Amint az OVB kiírja a választást, ő újra kezdheti a kopogtatócédulák gyűjtését. Az MDF meg remélheti, hogy az országgyűlési választásokig akad még néhány Viniczaija.

Varró Szilvia

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.