Így cenzúráznak a magyar állami médiában - belső leveleket fogott el a Politico

  • narancs.hu
  • 2020. március 2.

Belpol

Hírünk a nagyvilágban.

Kényes téma: Greta Thunberg és az EU-s ügyek is, már ami a magyar állami médiát illeti. Ezekről és még néhány egyéb "fentről" érzékenynek bélyegzett témáról ugyanis csak akkor írhatnak, tudósíthatnak a közmédiában, ha arra engedély érkezik - írta meg a Politico a hozzájuk eljutott belső levelezések alapján.

Eszerint a belső levelezés szerint az állami médiában dolgozók számára rendelkezésre áll egy lista azokról az érzékeny témákról, amelyek esetében megkövetelik a tartalom felsőbb szintű jóváhagyását és egyeztetését.

A Politico hivatkozik egy neve elhallgatását kérő dolgozóra is, aki elmondja, hogy azt azonban sosem tudják, ki az, aki leokézza vagy épp elutasítja adott témákat és tartalmakat, vagy azok megvalósítását. A Politico szerint egy 2019 októberi, Végh Sándor által küldött emailben szerepel a beleegyezést igénylő kérdések felsorolása, amelyek közé tartozik eszerint a "a migráció, az európai terror, Brüsszel, egyházi ügyek”, illetve az “EU+” országok, azaz uniós és néhány egyéb európai állam választási hírei is.

Egy másik, augusztusi Ráthy Sándor levélre hivatkozva pedig azt írják, hogy ez tartalmazta, hogy a Greta Thunberggel kapcsolatos hírek megírását csak főszerkesztői engedéllyel szabad megkezdeni. Ez akkor történt, amikor a svéd aktivista felszólalt New Yorkban az ENSZ-ben, amiről az MTI archívumában a Politico nem is talált beszámolót.

A Politico igazoltnak látja a korábban a Népszavában megjelent tiltott témákról szóló cikket is, ugyanis állításuk szerint az emailekben arra is találtak utalást, miszerint Pintér Tamás szerkesztőt egy november 8-án kelt levélben Bende Balázs, a Híradó külpolitikai rovatvezetője arról tájékoztatta, hogy hogy nem adnak le Amnesty International-es és a Human Rights Watch-os anyagokat.

A Politico emellett összefoglalja a magyar közmédia jelenlegi kormányhoz kapcsolódását, és Julie Majerczaket, Riporterek Határok Nélkül brüsszeli irodavezetőjét idézik, aki szerint mindez egyértelműen a cenzúra jelenlétét mutatja: "Elfogadhatatlan és aggasztó. A közmédiának függetlennek és semlegesnek kellene lennie, nem pedig a kormány szócsövének."

Figyelmébe ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.