Illatmúzeumot nyitottak a pannonhalmi bencések

  • Narancs.hu/MTI
  • 2021. május 30.

Belpol

Ezer éve dolgoznak gyógynövényekkel, most megmutatják, hogyan.

Magyarország első illatmúzeuma nyílt meg vasárnap a Pannonhalmi Főapátság gyógynövénykertjénél.

A 996-ban alapított bencés apátság ma gimnáziumot működtet, könyvtárat, levéltárat, múzeumot, könyvkiadót tart fönn, programokat szervez, vendégeket fogad, és gazdasága kétszáz embernek ad munkát, borászata, sörfőzdéje mellett gyógynövénykertje is van.  Az apátság a szerzetesi hagyományok alapján gyógynövényekből teákat, illóolajokat, kozmetikumokat készít. 

Az illatmúzeumot Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter nyitotta meg. Hortobágyi T. Cirill pannonhalmi főapát felidézte, hogy 2010-ben adták át a gyógynövényházat, néhány évvel ezelőtt pedig a gyógynövénylepárlót.

Az új látványosságot azért hozták létre, mert a látogatókat érdekelni szokta, mi hogyan készül, látszott, lenne idegenforgalmi vonzereje egy ilyen kiállítóhelynek is. A múzeumban a monostori gyógyászat öt klasszikus gyógynövényének, a borsmentának, az orvosi zsályának, a kakukkfűnek, a citromfűnek és a levendulának az illatát lehet érezni. Látható a technológia és a gyártási folyamat mellett többek közt az 1600-as évekból fönnmaradt első, gyógynövényekre vonatkozó szerzetesi leírás, tájékozódni lehet a botanika világáról, a parfüméria alapjairól és a szerzetesi gyógyászat hagyományairól.

A leadkép forrása: pannonhalmifoapatsag.hu

Kedves Olvasónk!

Üdvözöljük a Magyar Narancs híroldalán.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

 

 

 

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.