Illatmúzeumot nyitottak a pannonhalmi bencések

  • Narancs.hu/MTI
  • 2021. május 30.

Belpol

Ezer éve dolgoznak gyógynövényekkel, most megmutatják, hogyan.

Magyarország első illatmúzeuma nyílt meg vasárnap a Pannonhalmi Főapátság gyógynövénykertjénél.

A 996-ban alapított bencés apátság ma gimnáziumot működtet, könyvtárat, levéltárat, múzeumot, könyvkiadót tart fönn, programokat szervez, vendégeket fogad, és gazdasága kétszáz embernek ad munkát, borászata, sörfőzdéje mellett gyógynövénykertje is van.  Az apátság a szerzetesi hagyományok alapján gyógynövényekből teákat, illóolajokat, kozmetikumokat készít. 

Az illatmúzeumot Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter nyitotta meg. Hortobágyi T. Cirill pannonhalmi főapát felidézte, hogy 2010-ben adták át a gyógynövényházat, néhány évvel ezelőtt pedig a gyógynövénylepárlót.

Az új látványosságot azért hozták létre, mert a látogatókat érdekelni szokta, mi hogyan készül, látszott, lenne idegenforgalmi vonzereje egy ilyen kiállítóhelynek is. A múzeumban a monostori gyógyászat öt klasszikus gyógynövényének, a borsmentának, az orvosi zsályának, a kakukkfűnek, a citromfűnek és a levendulának az illatát lehet érezni. Látható a technológia és a gyártási folyamat mellett többek közt az 1600-as évekból fönnmaradt első, gyógynövényekre vonatkozó szerzetesi leírás, tájékozódni lehet a botanika világáról, a parfüméria alapjairól és a szerzetesi gyógyászat hagyományairól.

A leadkép forrása: pannonhalmifoapatsag.hu

Kedves Olvasónk!

Üdvözöljük a Magyar Narancs híroldalán.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

 

 

 

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.