Végigsöpört a világsajtón az Index szétrobbantása

  • narancs.hu
  • 2020. július 25.

Belpol

A legnagyobb lapok írnak arról, hogyan fojtja meg Orbán rendszere a magyar független sajtót.

Pénteken az Index gyakorlatilag összes újságírója, több mint 90 fő jelentette be felmondását, miután Bodolai László, az Index Zrt. igazgatóságának elnöke elbocsátotta Dull Szabolcs főszerkesztőt, majd nemet mondott a szerkesztőség azon kérésére, hogy a szakmai függetlenség és az Index jövőjének megőrzése érdekében helyezze őt vissza a pozíciójába. Péntek délután több ezer fős tömeg tüntetett várban az Index melletti kiállásként és a sajtószabadságért.

Az Indexben történtek híre végigsöpört a nemzetközi sajtón, a legfontosabb híradásokat a Népszava gyűjtötte össze.

A New York Times az eseményt a független magyar sajtóra mért újabb csapásként írta le. Emlékeztetnek arra, hogy Orbán Viktor már egy évtizede igyekszik illiberális államot építeni, amelyben ő tartja kézben a hatalom szinte minden terét. Ennek részeként említik, hogy nemrégiben Orbán szövetségese vette át az Index reklámbevételeiért felelős céget, a nagy cél pedig az volt, hogy elnémítsák a bírálókat és korlátozzák az eltérő véleményeket. Kifejtik, hogy Magyarország az autokrata irányítás felé halad, egyre kevesebb a szabad szerkesztőség. Eközben virágoznak az óriási állami reklámbevételeket kapó, Orbán szövetségeseinek kezében levő orgánumok, amelyek gyakran terjesztenek összeesküvés-elméleteket és az EU-t támadják. Ezek  ráadásul az államilag finanszírozott propaganda eszközei lettek, amelyben felbukkannak a két háború közti időszakból ismert antiszemita közhelyek. A lap ugyanakkor idézi, hogy Orbán Viktor két éve kijelentette az Európai Parlamentben: soha nem némítana el olyanokat, akik nem értenek egyet vele.

Washington Post is megírta, hogy azért távoznak a legnagyobb magyar internetes újság munkatársai, mert meg akarják őrizni szakmai függetlenségüket Orbán Viktor rendszerével szemben. Azt írják, hogy elemzők szerint az Index már jó ideje a hatalom célkeresztjében volt, és a portál szétverését úgy értékelik, hogy az nagy pofon az egyre zsugorodó önálló sajtó számára. Orbánról azt írják, hogy 10 év óta módszeresen megfojtja a sajtót és törvényeivel megakadályozza a kormánykritikus sajtóműködést. Mindeközben a szerkesztőségek irányítását saját híveinek adja át, a hatalombarát orgánumok pedig dúskálnak a hirdetésekből fakadó pénzben. A függetleneket viszont a koronavírus is még rosszabb helyzetbe hozta, a nyomás fokozódott, a létükért küzdenek, ugyanis a gazdasági bizonytalanság visszavetette a reklámokat.

Bloomberg kiemeli, hogy Orbán Viktor az Index összeomlásával még közelebb került ahhoz, hogy jóformán teljes egészében ellenőrizze a magyar sajtót. Az újságírók távozása szerintük az Index végét jelenti, miközben Orbán Európa legnagyobb propagandagépezetét építette ki.

Guardian is arról ír, hogy  politikai beavatkozás miatt tömegesen hagyják ott az újságírók az Indexet. Majd emlékeztetnek, hogy Orbán Viktor rendszere a sajtószabadság szempontjából a 2. legrosszabb helyezést érdemelte ki az unión belül a Riporterek Határok Nélkül listáján.

BBC hosszan számol be arról, hogy tömegével mondanak fel az Index dolgozói, akik azzal vádolják a hatalmat, hogy az megpróbálja megsemmisíteni, illetve engedelmességre bírni a hírportált. Az Index végével elhallgat a média legerősebb független hangja – írják. A cikkben kifejtik azt is, úgy tűnhet, Orbán Viktor újabb győzelmet zsebelhet be, ám éppen ő teremtett egypártrendszert, noha azzal kezdte politikai pályáját, hogy szembeszállt az egypártrendszerrel.

A hírről beszámolt többek között a Neue Zürcher Zeitung, a Kurier, a Le Monde ("Fekete nap ez a magyar sajtószabadság szemszögéből"), a Le Figaro, a Politico és az Euronews is.

Az Euractiv cikkében a Human Rights Watch közép-európai elemzője amellett szólal fel, hogy az Index miatt a szavak után most már tettre volna szükség az Európai Bizottság alelnök asszonya részéről. Lydia Gall szerint ha Brüsszel komolyan gondolja, hogy megvédi a tagállamokban a közös értékeket, akkor el kell érnie, hogy a magyar újságírók minden politikai befolyás nélkül végezhessék munkájukat.

Szolidaritás az Indextől távozó kollégákkal

Az utóbbi napok történései csapást jelentenek nemcsak a megélhetésüket elvesztő kollégákra, hanem a magyar online sajtóra, egészében a magyar független újságírásra és a magyar sajtószabadságra nézve is. Szolgálati közlemény. Több mint 50 ember vonult ma a felmondási papírjaival az Index szerkesztőségében Bodolai László ügyvéd, a lapot kiadó Magyar Fejlődésért Alapítvány elnökének irodájába.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.