Janisch Attila: Mire jó, ha vidékizünk?

  • Janisch Attila
  • 2019. október 17.

Belpol

Aki nem vidéki, ne értekezzen a vidékiségről, mert rosszízű általánosságokhoz és Orbán táncrendjéhez fog eljutni.

Olvasom egyes, általam is megbecsült (tősgyökeres budapesti) Facebook-ismerőseim posztjait, amelyekben igen sokan meglehetősen lekezelően nyilatkoznak a magyar vidékről, a vidékiségről.

Ehhez a nem túl felemelő tendenciához – ami ha érthető is, mindenképpen hibás szemléletet tükröz – a következőket fűzném hozzá. Aki nem vidéki, nem értekezzen a vidékiségről, mert könnyen olyan rosszízű általánosságokhoz fog csak eljutni, mint például az, hogy „az ország ott válik ketté, ahol a könyvepolc találkozik a szántófölddel”.

Ez meg teljességgel felesleges, ráadásul rettentően kontraproduktív.

19 éves koromig szinte ki sem tettem a lábamat Kecskemétről,

Budapestet máig nem kedveltem meg, többek között az efféle szemlélet miatt. Nem beszélve arról, hogy a magukat felsőbbrendűnek gondoló budapestiek között igen sok „vidékit” találtam – értve ez alatt a lekezelő, lenéző jelentést.

Szóval a vidékiség nem attól vidékiség, hogy hol él az ember, hanem attól, hogy milyen. A legjobb családban is lehet valaki „suttyó vidéki”, de ehhez képest

minden más „vidékizés” baromság.

Persze lehet ezt még forszírozni, csakhogy nagyon gáz (mondanám: „vidéki”) nem észrevenni, hogy ezzel éppen a Fidesz és Orbán a társadalmat még jobban megosztó, (régi) új ideológiai fundamentuma lesz megerősítve, ugyanis Orbánék már a választási bukás másnapján meghirdették (újraélesztették) a népi-urbánus dichotómiát. Nem véletlenül.

Úgyhogy az értelmes budapesti értelmiségnek pont ez ellen kellene fellépnie, nem pedig Orbán táncrendje szerint a finomkodó balerinát alakítani, mert ez nagyon vissza fog ütni.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?