Jordán üzletember és Tiborcz Istvánhoz közeli vállalkozó áll az áfacsökkentéssel jutalmazott hop on-hop off buszos társaságok nagyobb része mögött – derítette ki a 24.hu.
Május 23-tól a kormány 5 százalékra csökkenti a hop on-hop off jellegű buszos városnéző szolgáltatás áfáját. Az áfakedvezményért cserébe a szolgáltatóknak ezután turizmusfejlesztési hozzájárulást kell fizetniük, ám összeségében a cégek még így is jól járnak, mivel a bruttó ár eddig a nettó plusz 27 százalék áfa volt, ezután pedig a nettó plusz 5 százalék áfa és 4 százalék turizmusfejlesztési hozzájárulás lesz, vagyis a bruttó ár a nettó plusz 9 százalék közteherre változik.
A lap szerint így minimum 18 százalékkal kevesebb adót fognak fizetni a társaságok.
A május 11-ei Kormányinfón Gulyás Gergely az ágazat kifehérítésével indokolta az 5 százalékos áfakulcsot. Az áfacsökkentés feltétele, hogy a szolgáltató kizárólag elektronikus fizetési lehetőséget biztosítson a jegyvásárlóknak, és az e-fizetés folyamatosan rendelkezésre álljon. Karácsony Gergely főpolgármester a bejelentés után arról beszélt, szerinte a közösségi közlekedés áfáját kellett volna csökkenteni, nem a hop on-hop off buszokét, amelyeket jellemzően külföldi turisták használnak.
A 24.hu a Főpolgármesteri Hivataltól azt a tájékoztatást kapta, hogy a járati engedélyek kiadása 2021 nyara óta hatósági eljárás keretében történik, és a szolgáltatást jelenleg öt cég nyújtja:
- az Amenti Zrt. 2023-tól rendelkezik engedéllyel, egy buszra.
- A Big Bus Hungary Kft. öt,
- a City Attraction7569 Kft. egy,
- a Mr.Nilsz Kft. tíz,
- a Program Centrum Kft. pedig egy buszt működtethet.
A 2023-ban kiadott, jelenleg hatályos engedélyek 2024. január 31-éig szólnak, a lap szerint pedig a legtöbb városnéző busz a jordán milliárdos Zakarya Hamdan érdekeltségének és Tiborcz István holdudvarának hoz pénzt. A fővárossal a hop on-hop off szolgáltatásra szerződő öt vállalkozásból ugyanis három azonos tulajdonosi körhöz, a Boat & Bus érdekeltségébe tartozik.
Ez a cég két ismert üzletemberhez köthető: közvetetten tulajdonos benne Zakarya Hamdan, illetve Sájer Gábor, akit Tiborcz István köréhez szokták sorolni, miután évekig dolgoztak együtt az Eliosnál.
A 24.hu emlékeztetett, Sájer 2012-től vezette az Eliost, 2014-től pedig vezérigazgatóként irányította az egykor uniós közbeszerzéseken taroló közvilágítási céget. Az EU-forrásokat bezsákoló Eliosnál költségvetési csalás gyanújával lefolytatott OLAF-vizsgálat Sájer működési idejére is kiterjedt.