Négy év alatt 36 millió forintot adott a Szerencsejáték Zrt. a Nemzeti Balatoni Bojlis Horgászverseny megrendezésére, rendezvényenként 9 milliót. Nem tudni, hogy Áder János részt vett-e valamelyik eseményen, talán nem, csupán megérezte a lottóvállalat, milyen irányba kell keresnie a támogatásra vágyó civileket. A nagy pénzeknél lehetett konkrétabb iránymutatás is; legalábbis nehéz elképzelni, hogy csak úgy kiosztogatott volna százmilliókat az állami cég például Pataky Attilának.
Eddig sem lehettek különösebb kétségeink a tekintetben, hogy a Szerencsejáték Zrt. pénzosztó leánycége, a Szerencsejáték Service Kft. egyfajta kifizetőhelyként is működik, ám miután tanulmányoztam az elmúlt tíz év szerződéseit, inkább az lett a kérdés, van-e bárki azon a listán, aki nem odaszólások révén kapott kisebb-nagyobb összegeket. A cég támogatási és szponzorációs szerződéseket is köt, a kettő közötti különbség a gyakorlatban mellékes, mindkettő állami pénz. (Azt pedig nem bábozom el, hogy a pénz nem a Szerencsejáték Zrt.-től származik, és hogy nem a vállalat dönti el, ki mennyit kap.)
Évente nagyjából 2 milliárd forintról van szó, tíz év alatt több mint 22 milliárdról. Az egyes megállapodásokról és a nyújtott összegekről évente egyszer beszámolnak, ám egészen megdöbbentő a kép, ha hosszabb időtávon nézzük a számokat, és összekapcsoljuk a neveket. A szerződéseket az MSZP perelte ki a társaságtól, ezt követően az átadott dokumentumokat hónapokon keresztül kellett rendszerezni cég, összeg és aláírók neve szerint – így állt össze egy kereshető adatbázis, amelybe a Magyar Narancs is betekinthetett.
Lyuk, lyuk, zene, zene
A legtöbbet a Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvány kapta, több mint 3 milliárd forintot: 2019-től 2023-ig évente nagyjából 600 millió forintot, egyebek mellett arra, hogy televíziós és printkampányokkal népszerűsítse a belföldi turizmust. Az MTSZ vezetője, Princzinger Péter Gábor az Orbán Ráhel vezette Magyar Turizmus Ügynökségtől (MTÜ) érkezett, és a kuratórium is hasonlóan megbízható elemekkel van tele, mint például Könnyid László, az MTÜ vezérigazgató-helyettese, vagy Somlyai Zoltán, Tiborcz István szállodamenedzsmentjének a vezetője, esetleg Légli István borász. (Vitézy Dávid már nem tagja a kuratóriumnak.) Érdemes felidézni egy majd’ 900 millió forintos buktát: a szövetség ennyiért fejlesztett és gyártott le 40 ezer darab társasjátékot, amelyből végül kevesebb mint 9 ezer került a szálláshelyekre, ahová ezeket szánták. Ki tudja, hová lett a többi.
Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!