Így oszt pénzt a Szerencsejáték Zrt.

Káderlottó

Belpol

Több mint 22 milliárd forintot osztott szét a Szerencsejáték Zrt. támogatás és szponzoráció címén az elmúlt tíz évben. A kedvezményezettek között vannak sportszervezetek, zenészek, segítő alapítványok és persze oligarchák, strómanok, politikusok. Az adatokat az MSZP perelte ki a cégből.

Négy év alatt 36 millió forintot adott a Szerencsejáték Zrt. a Nemzeti Balatoni Bojlis Horgászverseny megrendezésére, rendezvényenként 9 milliót. Nem tudni, hogy Áder János részt vett-e valamelyik eseményen, talán nem, csupán megérezte a lottóvállalat, milyen irányba kell keresnie a támogatásra vágyó civileket. A nagy pénzeknél lehetett konkrétabb iránymutatás is; legalábbis nehéz elképzelni, hogy csak úgy kiosztogatott volna százmilliókat az állami cég például Pataky Attilának.

Eddig sem lehettek különösebb kétségeink a tekintetben, hogy a Szerencsejáték Zrt. pénz­osztó leánycége, a Szerencsejáték Service Kft. egyfajta kifizetőhelyként is működik, ám miután tanulmányoztam az elmúlt tíz év szerződéseit, inkább az lett a kérdés, van-e bárki azon a listán, aki nem odaszólások révén kapott kisebb-nagyobb összegeket. A cég támogatási és szponzorációs szerződéseket is köt, a kettő közötti különbség a gyakorlatban mellékes, mindkettő állami pénz. (Azt pedig nem bábozom el, hogy a pénz nem a Szerencsejáték Zrt.-től származik, és hogy nem a vállalat dönti el, ki mennyit kap.)

Évente nagyjából 2 milliárd forintról van szó, tíz év alatt több mint 22 milliárdról. Az egyes megállapodásokról és a nyújtott összegekről évente egyszer beszámolnak, ám egészen megdöbbentő a kép, ha hosszabb időtávon nézzük a számokat, és összekapcsoljuk a neveket. A szerződéseket az MSZP perelte ki a társaságtól, ezt követően az átadott dokumentumokat hónapokon keresztül kellett rendszerezni cég, összeg és aláírók neve szerint – így állt össze egy kereshető adatbázis, amelybe a Magyar Narancs is betekinthetett.

Lyuk, lyuk, zene, zene

A legtöbbet a Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvány kapta, több mint 3 milliárd forintot: 2019-től 2023-ig évente nagyjából 600 millió forintot, egyebek mellett arra, hogy televíziós és printkampányokkal népszerűsítse a belföldi turizmust. Az MTSZ vezetője, Princzinger Péter Gábor az Orbán Ráhel vezette Magyar Turizmus Ügynökségtől (MTÜ) érkezett, és a kuratórium is hasonlóan megbízható elemekkel van tele, mint például Könnyid László, az MTÜ vezérigazgató-helyettese, vagy Somlyai Zoltán, Tiborcz István szállodamenedzsmentjének a vezetője, esetleg Légli István borász. (Vitézy Dávid már nem tagja a kuratóriumnak.) Érdemes felidézni egy majd’ 900 millió forintos buktát: a szövetség ennyiért fejlesztett és gyártott le 40 ezer darab társasjátékot, amelyből végül kevesebb mint 9 ezer került a szálláshelyekre, ahová ezeket szánták. Ki tudja, hová lett a többi.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.