Interjú

„Ismertük egymást egészséges állapotunkban”

Vajda Viktória, a Momentum elnökségi tagja betegségéről és a közéletről

Belpol

2023-ban, az országgyűlési választások után diagnosztizálták nála a szklerózis multiplexet. A gödi ellenzéki együttműködés szétesése után úgy döntött, a szélmalomharcot nem folytatja önkormányzati képviselőként. A Momentum elnökségi tagjaként a párt egészségügyi szakpolitikusa. Példaképe a Parkinson-kórral élő, máig aktív édesanyja, valamint Karsai Dániel.

Magyar Narancs: „Egy időre leálltak működni a lábaim, nem tudtam futni, de sétálni sem sokat.” Tavaly márciusban, a születésnapján osztotta meg ismerőseivel a Facebookon, hogy szklerózis multiplex (SM) betegséggel diagnosztizálták.

Vajda Viktória: Az első tünet az egyik pupilla megnagyobbodása volt, amit nem vettem komolyan. Azért rákerestem az interneten, és a Google mindenféle ijesztő dolgot dobott fel, ezért elmentem a háziorvosomhoz. Fél évre rá kaptam időpontot neurológushoz, de nem tudtam elmenni, mert a lányom kruppos lett és a váci kórházba került, és el is felejtettem az egészet. Később, 2023 januárjában vettem észre sminkelés közben, hogy remeg a kezem. De ez sem zavart a mindennapokban. A legsúlyosabb tünet az volt, amikor a lábam gyengülni kezdett. Eleinte arra fogtam, hogy biztos nem jó a cipő, szorít, vagy hogy mozgásszegény életet élek. Azonban édesanyámat Parkinson-kórral diagnosztizálták, és összeraktam a dolgot. Végül az ő neurológusához kaptam időpontot magánrendelésben.

MN: Mennyibe került, hogy felállították a diagnózist?

VV: Szakorvosi vizsgálat 30 ezer, sima MR 40–50 ezer. Az orvos javasolta, hogy legyen egy kontrasztanyagos MR-vizsgálat is, ami 120 ezer forintba került.

MN: Ezt sokan nem tudják megfizetni, így ők csak hosszú hónapok, esetleg évek alatt jutnak el a folyamat végére.

VV: Egészen biztosan több idő, mint magán­úton a néhány hét, és biztosan több, mint amennyire sürgős lenne egyes esetekben. Azt tudom, hogy miután kezembe került a kontrasztos eredmény, rögtön SM-központba irányítottak, amely állami fenntartású. Akkor már nagyon gyorsan reagáltak, azért is, mert akut tüneteim voltak: nem tudtam lábra állni. Tehát alapvetően van kapacitás, de lehet, hogy a sürgős esetekre tartogatják. Az MR-t évente meg kell ismételni, volt, hogy este kilencre mentem, vagyis egész nap járatják a gépeket. Azt el tudom képzelni, hogy valaki csak hónapok árán jut el idáig, és a nálam súlyosabb esetekben azonnal szteroidos kezelést kell alkalmazni, hogy ne lépjen fel tartós agykárosodás. Ilyenkor hetek, sőt napok is számítanak. Én még a szerencsésebbek között vagyok, ettől függetlenül látszik az MR-felvételeken, hogy vannak tartósan károsodott pontjaim. De azt az orvosok nem tudják megmondani, hogy ezek a közelmúltban vagy sok évvel ezelőtt alakultak-e ki.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.