Karsai Dániel is közzétette a 12 pontját

  • narancs.hu
  • 2024. március 15.

Belpol

Valódi nemzeti egység megteremtése, demokratikus intézmények visszaállítása, magyar kultúra támogatása egyebek mellett. 

Az ALS-betegséggel küzdő Karsai Dániel alkotmányjogász tizenkét pontot tett közzé, melyekkel összefoglalta, hogy mit kíván a magyar nemzet jelenleg. 

Mint írta, „Mit kíván a magyar nemzet? Az alábbi videóban mondom el. Néhány mondatos magyarázattal írásba is adom.

  • 1. A valódi nemzeti egység megteremtését! Nincs olyan, hogy nemzeti oldal! Csak a nemzet oldala létezik, amibe minden nemzet- és honfitársunk beletartozik, világnézettől függetlenül. Március 15-én mindenki büszkén viseljen nemzeti színű kokárdát!
  • 2. Közös ügyeink intézésének alapja legyen az emberi méltóság! Az emberi méltóság sérthetetlen alapjog, amely az emberi létezés értelmét adja.
  • 3. Emberhez méltó egészségügyi ellátást mindenkinek! A gyógyítás mellett a kezelésnek mindig célja a szenvedés enyhítése. A beteg emberi méltósága nem csorbulhat. Ebből következik az életvégi döntések meghozatalának joga is.
  • 4. Védjük meg a társadalom legkiszolgáltatottabb tagjait! Követeljük a gyermekvédelem és idősellátás azonnali és teljes felülvizsgálatát. Nem pusztán a törvényekét, mert az csak halott szó papíron. Magát a rendszert.
  • 5. Rendeztessék a magyar közoktatás helyzete! Egy nemzet sikere a kiművelt emberfők, kritikus elmék sokaságában rejlik.
  • 6. Állíttassék vissza a magyar felsőoktatás függetlensége! Ennek első lépése az álalapítványok azonnali megszüntetése.
  • 7. A magyar kultúra támogatása a világnézeti függetlenség talaján álljon! Színházcsinálók, zenészek, írók, filmkészítők hatalomhoz dörgölőzése nem lehet kulturális alap.
  • 8. Állíttassék vissza a sajtó szabadsága! Fel kell számolni a központi irányítású nyilvánosságot, hogy a különböző vélemények megfelelő eséllyel juthassanak el minden magyarhoz. Különben a látszólag szabadon kimondott vélemény is pusztába kiáltott szó marad. Ennek első lépése, hogy hozzanak létre független köztévét és rádiót, mely sokszínűségtől és nem kormánypropagandától hangos.
  • 9. Végleg váljon el egymástól az öt hatalmi ág, hogy képesek legyenek egymás ellensúlyozására, ellenőrzésére! A jogalkotó, végrehajtó, bírói, gazdasági, információs hatalom nem összpontosulhat egy kézben.
  • 10. Állíttassék vissza a demokratikus intézmények valódi működése! Különösen a parlament, az igazságszolgáltatás, a köztársasági elnök és az alkotmánybíróság függetlensége és szakmaisága.
  • 11. Valósítsuk meg végre a szentistváni álmot! Csatlakozzunk véglegesen a fejlett európai nemzetek közösségéhez. A nemzeti karakterünk feladása nélkül, de ellenállva a hideg keleti szeleknek is. Az Európai Unió nem ellenség, hanem a legcsodálatosabb európai vívmány. Fejlesszük tovább.
  • 12. Foglaljuk mindezt egy új, gyémántszilárdságú, valódi konszenzuson alapuló alkotmányba, amelyet népszavazás erősít meg!”

Mint ismert, Karsai Dániel a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságán megy perre azért, hogy maga dönthessen az élete végéről. Mivel az aktív életvégi döntések nem legálisak Magyarországon. Csütörtökön azt mondta, ha nem érem meg az eljárás végét, öcsém belép a helyemre és folytatja. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.