Katódgyár: közmeghallgatást követelnek az ácsiak

  • narancs.hu
  • 2023. június 25.

Belpol

A polgármester korábban politikai hangulatkeltésnek nevezte a hírt, hogy akkuüzem települ Ácsra, aztán kiderült, akkumulátor-alkatrészt fognak gyártani.

Hívjon össze igazi – nem online – közmeghallgatást, Czunyiné dr. Bertalan Judit képviselővel együtt nézzen az emberek szemébe, kérjen elnézést az eddigi kommunikációjáért, és válaszoljon az emberek kérdéseire az Ácsra települő kínai üzem ügyében – erre szólította fel Szentirmai István ácsi polgármestert (Fidesz) a Kiáll(t)unk Ácsért nevű csoport.

A pénteki dátummal közzé tett nyílt levélről a Telex írt, a teljes szöveg többek között itt olvasható.

A tiltakozó ácsiak a polgármester szemére vetik, hogy korábban nem beszélt világosan arról, milyen befektetés érkezik a település határába.

Szentirmai István korábban tényleg azt írta az önkormányzat hivatalos oldalán, hiába kérte, hogy tartózkodjanak az emberek a hangulat- és indulatkeltéstől, „mégis elindult egy olyan latolgatás, miszerint akkumulátor üzem létesülhet Ácson. Ezt most szeretném megcáfolni. Mivel a befektető kérésére – üzleti érdekeit szem előtt tartva – azt nem lehet egyelőre publikálni, hogy milyen jellegű üzem szeretne idetelepülni, de azt kijelenthetem, hogy nem akkumulátor gyárról van szó és semmi olyanról, ami a környezetünkre negatív hatással lenne.”

Ezután néhány nappal, június 21-én a Külgazdasági és Külügyminisztériumban sajtótájékoztatót tartottak arról, hogy a kínai Huayou Cobalt nevű cég 520 milliárd forintból, 900 új munkahelyet teremtve felépíti első európai üzemét, amelyben katódot fog gyártani – akkumulátorokhoz. A budapesti tájékoztatón részt vett Szentirmai István polgármester is.

A nyílt levelet megfogalmazó ácsi csoport most a polgármester fejére olvassa, hogy politikai hangulatkeltésnek nevezte azt, hogy az emberek – korrekt információ hiányában, de jogos félelmükben – találgattak, holott neki már akkor lehettek pontos információi. Szerintük csúsztatás, amit akkor mondott, hiszen bár valóban nem akkumulátort fog készíteni az üzem, de az akkumulátorgyártáshoz fontos alkatrészt. Arra kérik, frissítse fel élettani ismereteit azzal kapcsolatban, milyen hatással lehet az emberek egészségére a kobalt és a nikkel. 

Szeretnék továbbá megtudni, hol tart az engedélyeztetés, mi a helyzet a hatástanulmányokkal, és honnan jön majd össze az a 900 ember, aki a katódgyárban dolgozni fog, számít-e a gyár helyi munkaerőre, vagy külföldiek jönnek, és ha ez a terv, hol, hogyan fogják elhelyezni őket.

A leadképen Csen Hung-liang, a kínai Huayou Cobalt elnöke beszédet mond a cég beruházását bejelentő sajtótájékoztatón a Külgazdasági és Külügyminisztériumban 2023. június 21-én. Fotó: MTI/Kovács Attila

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.