Képviselőjelölt-állítás: Indul a dili

  • Mucsányi Marianna
  • 1997. november 27.

Belpol

Végleg lekerült a napirendről a parlament létszámának csökkentése. Sőt ha sikerül a lapzártánkkor kezdődő hatpárti egyeztetésen kompromisszumot kötni, az is előfordulhat, hogy 1998-tól tizenhárom nemzetiségi képviselővel nő az Országgyűlésben ülők száma. Közben végéhez közeledik a pszichológiai és személyiségteszteken átesett egyéni képviselőjelöltek kiválasztása. Az országos lista biztos befutónak számító helyezéseit a pártok ismert politikusaiknak tartják fenn.
Végleg lekerült a napirendről a parlament létszámának csökkentése. Sőt ha sikerül a lapzártánkkor kezdődő hatpárti egyeztetésen kompromisszumot kötni, az is előfordulhat, hogy 1998-tól tizenhárom nemzetiségi képviselővel nő az Országgyűlésben ülők száma. Közben végéhez közeledik a pszichológiai és személyiségteszteken átesett egyéni képviselőjelöltek kiválasztása. Az országos lista biztos befutónak számító helyezéseit a pártok ismert politikusaiknak tartják fenn.

A pártok országos listái csak néhány héttel a választások előtt állnak össze. Addig a listavezetők - legtöbb esetben a pártelnökök - posztján és Pető Ivánnak az SZDSZ-ben elfoglalt második helyén kívül minden kiadó. Abban a pártban, ahol nincs rendje - vagy az elmúlt két választáson betanult gyakorlata - a lista összeállításának, rettentő lobbizás indult. A vezetői szubjektivitás leginkább az MDF-ben üli torát: a Fórum országos listáját, a választmány vétójogának fenntartása mellett, Lezsák Sándor elnök állítja össze. Minden más pártban testületek döntenek.

A legegyértelműbb a helyzet az SZDSZ-ben: Kuncze Gábor országos és Demszky Gábor fővárosi listavezető, illetve Pető Iván mögött az ügyvivők, a frakcióvezetés, az országos tanács elnöksége, a kormánytagok és a közjogi méltóságok kapnak majd sorszámot. Így több mint kéttucatnyi (meg amennyire a választási eredményükből futja) szabad demokrata helye biztos az 1998-ban összeülő parlamentben. Valamennyien indulnak egyéni jelöltként is: Kuncze Gábor régi sikerei színhelyén, Szigetszentmiklóson, Magyar Bálint és Pető Iván Zuglóban. Utóbbinak most nem Pécsi Ildikóval, hanem Csiha Judittal kell megküzdenie. Többen úgy vélik, a privatizációs miniszter mint ellenfél ajándék Petőnek az MSZP-től.

Előjelöltek

A már ma is politizálóknál szigorúbban bánnak a pártok az egyéni körzetekben indulókkal. Nemcsak többfordulós "felvételin" kell átesniük, pszichológiai és személyiségteszteket kitölteniük, helyzet- és felemáskorlát-gyakorlatokat végezniük, hanem anyagilag is hozzá kell járulniuk kampányuk költségeihez. Az FKgP olyan szerződést köt az előjelöltekkel (képviselőjelöltté csak a 750 darab kopogtatócédula összegyűjtése után válnak a politikai karrierre vágyók), melyben rögzítik: az egyéni körzetben induló legalább 200 ezer forintot áldoz a választási hadjáratra. (Ha megválasztása után nem tud azonosulni a kisgazda politikával, és kilép a frakcióból, 10 millió forintot köteles fizetni az FKgP-nek.)

Az MSZP sem bíz semmit a véletlenre. A megállapodásokban a leendő politikusoknak vállalniuk kell, hogy képviselőként szerzett honoráriumuk 5 százalékát négy éven át a pártkasszába utalják. A szocialisták felmentést adtak Horn Gyula pártelnöknek, Gál Zoltánnak, az Országgyűlés elnökének és Kovács László külügyminiszternek: mindhárman mentesülnek az egyéni megméretés alól. (Plusz Nemcsók János kormánybiztos.) Nem így Kósáné Kovács Magda, az MSZP ügyvezető alelnöke, aki hosszas vívódás után mégis indul egyéni képviselőjelöltként (Budapest 11-es választókörzet). Az MSZP vezetőinek többsége visszatér az 1994-es tett színhelyére: Baja Ferenc Nyíregyházán, Keleti György Kisbéren, Lendvai Ildikó Budapest XXII. kerületében, Csintalan Sándor a főváros 13. választókörzetében, Toller László Pécsett, Szekeres Imre Jász-Nagykun-Szolnok megye 1. választókerületében, Kiss Péter Budapest XV. kerületében, Kökény Mihály a Ferencvárosban, Nagy Sándor Debrecenben, Nikolits István Pest megye 10-es körzetében, Burány Sándor a budapesti XIX. kerületben, Katona Béla a fővárosi 26-os választókerületben, Jánosi György Szekszárdon, Vastagh Pál Orosházán és Szöllősi Istvánné Szarvason indul újra.

Ellenzéki megállapodás

Késik a Fidesz és az MDF megállapodásának véglegesítése a jelöltállításról. A szerződés -amely 60 közös képviselőről beszél (40 Fidesz-jelölt MDF-támogatással és 20 MDF-jelölt Fidesz-támogatással) - legérzékenyebb pontja Budapest. Ahogy Kövér László alelnök fogalmazott a Narancsnak, ha sikerül a fővárosi jelöltekről megállapodni, lényegében aláírható a dokumentum. Sepsey Tamás, az MDF országos választmányának hétvégén kinevezett elnöke szerint a héten egyezség várható, így a Fórum várhatóan december elején jóváhagyja a szerződést. (Információink szerint hétfőn Lezsák és Orbán a még vitás kérdésekben megegyeztek - részleteket egyelőre nem közöltek -, ezt azonban még a két párt vezető testületeinek is jóvá kell hagyniuk.)

Az ellenzéki zöldkerületekben egyelőre egymást gyengíti az öt jobboldali párt. (Nem véletlen, hogy a Fidesz nemcsak az MDF-fel, de az MDNP-vel is szorgalmazza a szövetségkötést. Egyelőre kérdéses, milyen eredménnyel. Az MDNP ugyanis nem hajlandó elfogadni azt a feltételt, hogy néhány jelöltjének "biztos" parlamentbe juttatásáért lemond a pártlistaállításról.) A XI. kerületet nagy valószínűséggel Csapody Miklós (MDF) nyeri - mármint a jelölt-állítási küzdelemben -, az I. kerületben Csóti György (MDF), a másodikban pedig Balsai István (MDF) mellett nem indul majd fideszes politikus. Nem tartóztatja meg magát viszont az MDNP, amely Csóti ellen Katona Tamást, Balsai ellen pedig Zsigmond Attilát indítja. A XII. kerületben Pokorni Zoltán (Fidesz) mellett felmerült Sepsey Tamás (MDF), Barsiné Pataki Etelka (MDNP), Horváth Béla (FKgP) és Fekete György (ex-MDF) neve is. Ha a Fidesz és az MDF meg is egyezik a jelöltállításról, még mindig marad közösen patronáltjuknak legalább három ellenzéki ellenfele.

Mucsányi Marianna

Kisebbségi képviselet

Annak ellenére, hogy az MSZP és az SZDSZ szakértői is megegyeztek a kisebbségek parlamenti képviseletéről szóló törvényjavaslatról -nem beszélve Kuncze Gábor és Horn Gyula ez irányú egyetértéséről -, a kormány november 13-án úgy döntött, az őszi ülésszakon már nem javasolja a parlamentnek a jogszabály elfogadását. Lapzártánkkor mégis hatpárti tanácskozás kezdődik a kérdésről. A megbeszélés kimenetele Wekler Ferenc (SZDSZ) szerint nem kétséges: nem látszik a kérdést megoldani igyekvő politikai akarat. Ha nincs hatpárti konszenzus, akkor nincs házszabálytól való eltérés és sürgős tárgyalás sem, amely ahhoz kellene, hogy a képviselők még a decemberi téli szünet előtt szavazzanak a törvényről. Több, a törvény kidolgozásában részt vevő politikus szerint elképzelhető, hogy a kormányzat inkább vállalja az EU és a környező országok kellemetlen megjegyzéseit, mint hogy tizenhárom el nem kötelezett képviselőt engedjen a parlamentbe. Ha valamely párt 1998-tól egyedül akar ugyanis kormányozni, a parlamenti szavazásokat bizonytalanná tehetik a nemzetiségi honatyák.

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”