Késésben Matolcsy villája

  • narancs. hu
  • 2018. május 30.

Belpol

Április helyett csak novemberre készül el a jegybank Pallas Athéné Domus Animae Alapítványának (PADA) a várban lévő, Csónak utcai villája – szúrta ki a Zoom az uniós közbeszerzési értesítőben megjelent építési szerződésmódosítást. A villát a Magyar Építő Zrt. építi 4,5 milliárd forintért.

A csúszást hosszasan indokolják. A Fővárosi Vízművek például nem adott vizet az épület kivitelezési munkáihoz, a belső szabályozásának előre nem látható változása következtében. Így előbb ki kellett alakítani az épület végleges vízbeállását, ami a szomszédos telken áthaladó vízbekötés nyomvonala miatt több hónapos késedelmet okozott.

  • Azután kiderült, hogy a korábbi egyeztetések ellenére nem használhatták felvonulási területként a szomszédos telket, mert közben per indult a telek tulajdonjogával kapcsolatban.
  • S még ezzel sincs vége a pechsorozatnak: tervezés közben előre nem látható bonyolult összefüggések derültek ki, amelyek miatt át kellett tervezni az épületet. A már részlegesen elkészült elektromos és épületgépészeti rendszerekre ráillesztett új konyhatechnológiai koncepció ugyanis kissé komplikáltabbnak bizonyult, mint ahogy azt várták.
  • Végül a bontáskor, illetve kivitelezéskor a meglévő tartószerkezetről derültek ki olyan műszaki rejtett hibák, amelyek borították a kivitelezési munkák ütemezését. Így például a Bástya-teremben található pillérek alapozását nem úgy kivitelezték és ezért nem úgy álltak, mint ahogy a dokumentációban szerepeltek.
  • Ha pedig ez nem lett volna elég, a PADA menet közben egy új bejárat kialakítását kérte. A bejárat megvalósításához a Csónak utcai passzázs lépcsőjét teljes mértékben el kell bontani és déli irányba elhúzva újraépíteni, melynek szükséges velejárója a meglévő lépcső alatt húzódó közművek (távhő, gyengeáramú és 0,4 kV-os kábelek stb.) kiváltása, áthelyezése.
  • Mindez együtt további 6 hónapot vesz igénybe.

A Csónak utcai villa eredetileg Ybl Miklós tervei alapján, gróf Lónyay Menyhért, a kiegyezés utáni első magyar kormány pénzügyminiszterének megbízásából készült 1872-ben. A második világháborúban az épület bombatámadásban teljesen megsemmisült. A Vár rekonstrukciója során sem állították helyre, a telek üresen maradt, ám 2000 és 2007 között elindult az újjáépítés. A homlokzat ekkor elnyerte végleges állapotát, ám a munka félbemaradt. A Magyar Nemzeti Bank egyik alapítványa, amelynek kuratóriumi elnöke Matolcsy György jegybankelnök, az alapítvány igazgatója Szemerey Gabriella, Matolcsy unokatestvérének felesége, ezt követően vette meg az épületet.

Figyelmébe ajánljuk

A felcsúti gyerek lehetetlen küldetése

A miniszterelnöknek minden korábbinál nagyobb szüksége van arra, hogy megtartsa a két és fél-hárommilliós bázisát. Ehhez úgy kellene nyitnia a szélsőjobb felé, hogy a kormány rasszizmus ellen hirdetett „zéró toleranicája” ne veszítse hitelét – ha volt neki ilyenje egyáltalán. Ez nyilvánvalóan nem fog menni. 

 

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.