Az önkormányzatok abban érdekeltek, hogy tovább tudják működtetni, nyitva tudják tartani intézményeiket. Azt várják a kormánytól, hogy minél hamarabb dolgozzon ki intézkedési tervet, amely megsegíti azokat a településeket, amelyek nem tudják kigazdálkodni az emelkedő rezsiköltségeket – mondta Érd alpolgármestere, az LMP országos elnökségének tagja vasárnap Budapesten, sajtótájékoztatón.
Tetlák Örs sürgette, hogy nyújtson a kormány azonnali és lehetőség szerint teljes kompenzációt a megemelkedett rezsiköltségekre, a települések méretétől és vezetőik pártállásától függetlenül.
Mindezek mellett az LMP azt kéri a kormánytól, hogy indítson azonnal országos és szociális alapon nyugvó épületszigetelési, épületkorszerűsítési programot. Ugyanis ha a kormányzat ebben a helyzetben magára hagyja az önkormányzatokat, újra nemcsak az ellenzéki településvezetőket, hanem a magyar lakosságot, a magyar családokat fogja büntetni – jelentette ki az ellenzéki politikus.
Tetlák Örs szerint ezekre a lépésekre azért van szükség, mert jelenleg a legtöbb magyar település nem tudja, hogyan tartja nyitva a márciusig tartó krízisidőszakban szociális intézményeit, például az idősotthonokat vagy a hajléktalanellátást nyújtó intézményeket, valamint az óvodákat, bölcsődéket.
Példaként említette, hogy Érden két intézmény – egy szociális központ és az érdi szakrendelő – „elszállt” rezsiárai csődbe juttathatják a 75 ezres lakosú megyei jogú várost az agglomerációban. Az LMP országos elnökségének tagja drámainak, kilátástalannak nevezte a helyzetet.
Pénteken Székesfehérvár kormánypárti polgármestere, Cser-Palkovics András a Facebookon tette közzé, az önkormányzat intézményeinek energiaköltsége hogyan változik az általános drágulás hatására. A székesfehérvári közvilágításért idén várhatóan 688.5 milliót, jövőre egymilliárddal többet kell fizetni. Az uszoda működtetése 214,9 millióról 330,2 millióra drágul, az egyik óvoda gázszámlája pedig a tavalyi 6,7 millióhoz képest jövőre 42,4 millió forint lesz.