Kétszer 50 millióval támogatta a Mol alapítványa a szintén Mol-részvényes MCC fesztiválját

  • narancs.hu
  • 2024. október 25.

Belpol

Több kormányközeli szervezet is jelentős támogatásokat kapott az elmúlt években a Mol és az állam által közösen létrehozott alapítványtól.

A Mathias Corvinus Collegium eddig kétszer 50 millió forintot kapott az MCC Feszt megrendezésére a Mol és az állam által 2021-ben közösen létrehozott „közfeladatokat ellátó, közérdekű vagyonkezelő alapítványától” – írja a 444.hu Mol – Új Európa Alapítvány (MÚEA) támogatási dokumentumai alapján.

Van miből osztogatni, a MÚEA kezdeti tőkéje ugyanis 600 millió forint volt – 300 millió állami és 300 millió molos pénz –, ráadásul a Mol részvényeinek 10,49 százalékát is megkapták, így a vagyon mára körülbelül 80 milliárd forintra nőtt. A pénzek szétosztásáról egy ötfős kuratórium dönt, amiben ismert, Fidesz-közeli emberek ülnek. A kuratórium elnöke Miklósa Erika operaénekes, de Világi Oszkár szlovákiai magyar vállalkozó, a MOL vezérigazgató-helyettese és a Csíki Sör új tulajdonosa, Bacsa György, a MOL Magyarország ügyvezető igazgatója, a Magyar Vagon igazgatósági tagja, Demeter Szilárd, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke, valamint Schmidt Mária, a XXI. Század Intézet és a Terror Háza főigazgatója is kuratóriumi tag.

Az MCC fesztiváljának támogatása már csak azért is érdekes, mert az állami pénzzel egyébként is kitömött „tehetséggondozó intézmény” a Richter Nyrt. 10 százaléka mellett a MOL 10 százalékos részvénypakettjét is megkapta az államtól, utóbbi után pedig tavaly 29 milliárd forint osztalékot kaptak.

A Mol-részvényekkel rendelkező alapítvány tehát a szinte ugyanannyi Mol-részvénnyel rendelkező alapítványt támogatja.

Jelentős támogatást, több mint 200 millió forintot kapott az alapítványtól az elmúlt 3 évben a német-magyar gazdasági kapcsolatokat elősegítő rendezvények, csereprogramok megszervezéséért és működési támogatásként a Dialog Ungarn Wirtschaftsnetzwerk Eventorganization Nonpprofit Kft. is, aminek tanácsadói között van Palkovics László volt innovációs és technológiai miniszter, valamint Joó István, a Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) vezérigazgatója, a külügy befektetésösztönzésért és kiemelt magyarországi nagybefektetések megvalósításáért felelős kormánybiztosa.

Az alapítvány emellett az állami pénzekből létrehozott Brain Bar fesztivált is megtámogatta, az elmúlt két évben összesen 64 millióval, de a Novák Katalin által alapított Családpárti alapítvány is kapott 100 milliót a MÚEA-tól Stipendium Peregrinum (Stipi) ösztöndíjprogram győzteseinek támogatására. Nem mindenkinek jutott azonban a bőkezű támogatásból. Áder János volt köztársasági elnök klímavédelemmel foglalkozó Kék Bolygó Alapítványának kérését például elutasították, csak úgy, mint a Böjte Csaba-féle Dévai Szent Ferenc Alapítvány kérelmét.

A 444.hu szerint hiába van szó „közfeladatokat ellátó közérdekű alapítványról”, a MÚEA támogatásai egyáltalán nem nyilvánosak, és bár vannak nyílt pályázatok, többnyire egyedi kérelmekről dönt a kuratórium. Idén példul nyilvános pályázatokra eddig 300 millió forint, míg egyedikre 5,1 milliárd ment el.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."