Kétszer 50 millióval támogatta a Mol alapítványa a szintén Mol-részvényes MCC fesztiválját

  • narancs.hu
  • 2024. október 25.

Belpol

Több kormányközeli szervezet is jelentős támogatásokat kapott az elmúlt években a Mol és az állam által közösen létrehozott alapítványtól.

A Mathias Corvinus Collegium eddig kétszer 50 millió forintot kapott az MCC Feszt megrendezésére a Mol és az állam által 2021-ben közösen létrehozott „közfeladatokat ellátó, közérdekű vagyonkezelő alapítványától” – írja a 444.hu Mol – Új Európa Alapítvány (MÚEA) támogatási dokumentumai alapján.

Van miből osztogatni, a MÚEA kezdeti tőkéje ugyanis 600 millió forint volt – 300 millió állami és 300 millió molos pénz –, ráadásul a Mol részvényeinek 10,49 százalékát is megkapták, így a vagyon mára körülbelül 80 milliárd forintra nőtt. A pénzek szétosztásáról egy ötfős kuratórium dönt, amiben ismert, Fidesz-közeli emberek ülnek. A kuratórium elnöke Miklósa Erika operaénekes, de Világi Oszkár szlovákiai magyar vállalkozó, a MOL vezérigazgató-helyettese és a Csíki Sör új tulajdonosa, Bacsa György, a MOL Magyarország ügyvezető igazgatója, a Magyar Vagon igazgatósági tagja, Demeter Szilárd, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke, valamint Schmidt Mária, a XXI. Század Intézet és a Terror Háza főigazgatója is kuratóriumi tag.

Az MCC fesztiváljának támogatása már csak azért is érdekes, mert az állami pénzzel egyébként is kitömött „tehetséggondozó intézmény” a Richter Nyrt. 10 százaléka mellett a MOL 10 százalékos részvénypakettjét is megkapta az államtól, utóbbi után pedig tavaly 29 milliárd forint osztalékot kaptak.

A Mol-részvényekkel rendelkező alapítvány tehát a szinte ugyanannyi Mol-részvénnyel rendelkező alapítványt támogatja.

Jelentős támogatást, több mint 200 millió forintot kapott az alapítványtól az elmúlt 3 évben a német-magyar gazdasági kapcsolatokat elősegítő rendezvények, csereprogramok megszervezéséért és működési támogatásként a Dialog Ungarn Wirtschaftsnetzwerk Eventorganization Nonpprofit Kft. is, aminek tanácsadói között van Palkovics László volt innovációs és technológiai miniszter, valamint Joó István, a Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) vezérigazgatója, a külügy befektetésösztönzésért és kiemelt magyarországi nagybefektetések megvalósításáért felelős kormánybiztosa.

Az alapítvány emellett az állami pénzekből létrehozott Brain Bar fesztivált is megtámogatta, az elmúlt két évben összesen 64 millióval, de a Novák Katalin által alapított Családpárti alapítvány is kapott 100 milliót a MÚEA-tól Stipendium Peregrinum (Stipi) ösztöndíjprogram győzteseinek támogatására. Nem mindenkinek jutott azonban a bőkezű támogatásból. Áder János volt köztársasági elnök klímavédelemmel foglalkozó Kék Bolygó Alapítványának kérését például elutasították, csak úgy, mint a Böjte Csaba-féle Dévai Szent Ferenc Alapítvány kérelmét.

A 444.hu szerint hiába van szó „közfeladatokat ellátó közérdekű alapítványról”, a MÚEA támogatásai egyáltalán nem nyilvánosak, és bár vannak nyílt pályázatok, többnyire egyedi kérelmekről dönt a kuratórium. Idén példul nyilvános pályázatokra eddig 300 millió forint, míg egyedikre 5,1 milliárd ment el.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk