EP-választás után

Ki nyert itt?

  • B. I.
  • 2014. június 29.

Belpol

Május 25-én Orbán Viktor nagyon nyert, Mesterházy Attila és csapata már nem is csak jégre, hanem a lékbe vitte az MSZP-t, a Jobbik megtorpant, az LMP vegetál, a DK és az Együtt pedig esélyt kapott a megkapaszkodásra.

A május 25-i választás eredményeiből következtetéseket csak óvatosan lehet levonni, részben az eddigi legalacsonyabb választási részvétel (a jogosultak 28,92 százaléka, azaz 2322 982 fő szavazott), részben a választói aktivitás nagy szórtsága miatt. Egyelőre fogalmunk sincs az ezúttal otthon maradt, de az országgyűlési választásokon többnyire részt vevő körülbelül 3 milliónyi szavazó pártszimpátiáiról - éppen ezért elhamarkodott például minden olyan értékelés, miszerint a múlt vasárnap, lám, világosan megmutatta, hogy a baloldali ellenzék pártjai április 6-án jobban szerepeltek volna külön listán indulva. (Ha a külön listák mellett külön egyéni jelöltek is lettek volna, akkor mind a 106 körzetet a Fidesz nyeri; ha pedig mindenhol egyetlen baloldali egyéni jelöltet állítanak, mint az történt másfél hónapja, de a pártok külön listán próbálkoznak, akkor az egyéni induló a tapasztalatok alapján csak a saját szervezete listáját erősíti az adott kerületekben. Ilyenkor mindig nagy a kockázata annak, hogy valamelyik lista 5 százalék alatt marad, és így a rá adott voksok a semmibe vesznek.)

A budapesti kiugró aktivitás (amely 10 százalékkal haladta meg az országos részvételt), illetve a megyei jogú városok és általában a nagy települések átlagosnál nagyobb szavazási hajlandósága ugyancsak értelmetlenné teszi azt, hogy az eredményeket egy az egyben megfeleltessük az egyes pártok tényleges társadalmi támogatottságának. Az Együtt-PM például a budai kerületekben majd' mindenhol második lett a Fidesz mögött, rendre 10 százalék fölött produkálva, és a főváros egészében is jól teljesített: budapesti 13,07 százalékával lenyomta az MSZP-t és a Jobbikot, valamint minimálisan (0,03 százalékkal) maradt le a Demokratikus Koalíciótól (DK). Mindezek alapján azonban csak annyi állítható bizonyosan, hogy az Együtt-PM jó országos szereplésének és Európai Parlamentbe jutásának első számú oka a magas fővárosi részvétel mellett begyűjtött tisztes budapesti szavazatmennyiség - nem pedig az, hogy a pártszövetség immár egy országosan is stabil 5 százalék feletti formáció.

Jobbos

Ugyanígy félrevezető - csak más előjellel -, ha egy-egy párt vasárnapi támogatottságát az áprilisival vetjük össze. Az tehát, hogy a Fideszre feleannyian szavaztak, mint másfél hónapja, semmit nem változtat azon a tényen, hogy Orbán Viktor megint nagy győzelmet aratott (1 191 163 szavazat, 51,49 százalék). A mostani eredményt máshonnan célszerű nézni, és nem csak azért, mert más a karaktere az EP- és az országgyűlési választásnak: Orbán annak ellenére is több mint egymillió embert mozgósított, hogy alig másfél hónap telt el az előző siker óta, és a vasárnapi választásnak nem volt érzékelhető tétje az átlagszavazó számára. Az eddigi EP-választásokon (2004, 2009, 2014), amikor a pártok tényleg csak legelkötelezettebb és legtudatosabb választóikat képesek aktivizálni, a Fidesz mindahányszor egymillió fölötti szavazatot kapott (a legtöbbet, 1,63 milliót 5 éve), ami egyedülálló teljesítmény. Az MSZP egyetlenegyszer, 2004-ben volt képes egymillió voksra (igaz, az akkori szocpártnak az az EP-választás így is kudarcot jelentett) - vasárnap viszont a negyedmilliót is alig érte el.

Azt a tényt, hogy áprilishoz képest arányaiban a Jobbikra kevesebben szavaztak vasárnap (339 501 szavazat, 14,68 százalék), mint akár a Fideszre, akár a három baloldali pártra, szintén ne tekintsük a hanyatlás kezdetének. (Ez a több helyen előkerült okoskodás azon alapul, hogy a tavaszi és a múlt vasárnapi részvétel arányában több vagy kevesebb szavazatot gyűjtött-e valamelyik párt az áprilisi mennyiségnél; egyébként a Fidesz és a baloldal többet szerzett, a Jobbik kevesebbet.) Ugyanakkor Vona Gáborék győzelmi kijelentései, miszerint második legerősebb pártként immár ők a Fidesz kihívói, teljességgel indokolatlanok: a három baloldali párt összesített támogatottsága kevés kivételtől eltekintve mindenhol jóval meghaladja a Jobbikét. Mi több, a Jobbik a korábbiakhoz - akár a 2009-es EP, akár a 2010-es és az idei országgyűlési választásokhoz képest - kevesebb szavazatot szerzett, és ezzel az áprilisban még vészesnek tűnő térhódítása, ami nem annyira a voksmennyiségben, hanem támogatottságának területi kiegyenlítődésében realizálódott, valóban megtorpant. Ebbe nyilván belejátszott az EP-választásra időzített (amúgy szerfölött gyenge lábakon álló) kémügy. De más is. A Jobbik óvatos fazonigazításba kezdett, legalábbis a nyilatkozatok szintjén: az eddigi vad és egyértelmű unióellenességet olyasfajta uniókritika váltotta, amely már nem a kilépéssel, hanem a nemzetek Európájával, és benne a magyar érdekek határozott képviseletével számol. Vagyis azt hajtogatja, amit a Fidesz; és ha jó néhány, főleg bel-kultúrpolitikai és szimbolikus ügyben a Fidesz ment (és megy) a Jobbik után (és valósítja meg a szélsőjobb követeléseit), úgy ebben most fordított a helyzet, és Vona Gábor kullog Orbán után. Ami nyilván nem serkenti szavazásra vagy a Jobbik támogatására sem a hardcore unióellenes, sem a Fidesz és a Jobbik között vacilláló szép számú jobbos választót. A Jobbik viszonylagos visszaesése tehát inkább azt mutatja, hogy a cukiságkampánnyal megkezdett és most a megszokottnál visszafogottabb unióellenességgel folytatott, a szalonképesség elérését célzó stratégiaváltásnak is megvannak a maga határai.

Nem jobbos

2006-ban az MDF 2429 szavazattal szerzett többet az 5 százalékos bejutási küszöbnél, akkori értékeléseinkben okkal használtuk többször is a "hangyafasznyi" jelzőt. Ezek után az LMP mostani produkcióját már nincs nagyon mivel minősíteni, mivel mindössze 295 vokson múlt, hogy Meszerics Tamás Brüsszelbe készülhet. Az LMP-re hatványozottan áll az, ami az Együtt-PM-re, hogy tudniillik az EP-be jutásához elengedhetetlen volt az átlagot meghaladó budapesti részvétel. A párt a fővároson (7,93 százalék), Baranyán (5,42), Csongrádon (5,33) és Pest megyén (5,56) kívül mindenhol 5 százalék alatt teljesített, a nem túl acélos 2,16 - 4,54 százalék közötti tartományban. Jövője ráadásul nemcsak az 5 százalékos határon billegés miatt bizonytalan, hanem azért is, mert az Együtt-PM megjelenésével immár nincs egyedül a zöld szcénában. Az Együtt-PM valamennyi megyében és Budapesten rávert az LMP-re, és Schifferékkel ellentétben a fővároson kívül kilenc megyében is túlteljesítette az 5 százalékos küszöböt. Az Együtt jelentékeny infrastruktúra nélkül érte el jó országos eredményét (7,22 százalék). Ez a továbbiakat azonban csak annyiban befolyásolja, hogy erre hivatkozva tud-e előnyös szövetségeket kötni az önkormányzati választásokra - létét vagy nem létét a helyhatósági szavazás sokkal inkább meghatározza, mint a múlt vasárnapi megméretés.

Az MSZP-ről A szerk. hasábjain is megemlékezünk, itt csak a tényeket rögzítjük: a pártot 252 ezren támogatták vasárnap - a 2009-es EP- és a 2010-es országgyűlési választásokon még 503, illetve 990 ezren, hogy a 2002-es és 2006-os országgyűlési választások 2,3 millió fölötti szavazatát már ne is említsük. A tendencia világos, a folyamat visszafordítása nehezen elképzelhető, a baloldali szavazóbázis széthullását a baloldal legnagyobb pártjának az összeomlása követte. A dolgok jelenlegi állása szerint nem kizárt, hogy Gyurcsány Ferenc mégiscsak létrehozhatja a maga jelentős baloldali pártját - például ha ismét beindul, és az év elejihez képest erősödik az a folyamat, hogy komplett MSZP-alapszervezetek igazolnak át a DK-ba. Kérdés ugyanis, hogy az MSZP aktivistái, önkormányzati emberei látnak-e még perspektívát pártjukban. Az EP-választások eredménye szerint a szocialisták (10,92 százalék) és Gyurcsányék (9,76) támogatottsága most közel azonos, a különbség országosan alig 27 ezer szavazat volt: csakhogy az MSZP leszálló ágban, míg a DK felfelé ívelő pályán van.

Akárhogyan alakul is azonban az MSZP, a DK, az Együtt és az LMP sorsa, látni kell, hogy valójában igen alacsony szavazatszámokról beszélünk: május 25-én sorrendben 252 ezer, 226 ezer, 167 ezer, illetve 112 ezer polgár választotta ezeket a pártokat. Országosan. Látni kell továbbá azt is, hogy a DK és az Együtt- PM relatíve jó eredményei mögött nem szavazótábor-bővülés, hanem a még aktív baloldali-liberális tábor átrendeződése áll. Mindehhez tegyük hozzá azt, hogy a nacionalista, illetve az etnicista jobboldal együttesen a voksok valamivel több mint 66 százalékát szedte össze (áprilisban 66,4 százalékát). A vasárnapi pillanatkép alapján tehát a Fidesz és a Jobbik politikai ellenfelei rosszabb helyzetben vannak az áprilisihoz képest is.

Ki újítson?

Az MSZP összecsuklása a magyar politika régi, távolról sem csak a baloldalt sújtó gondját is újra megvilágította, mégpedig a szükséges és érdemi fluktuáció hiányát, ami eleve gátja az utóbbi években oly gyakran megfogalmazott ún. megújulásnak. A magyar politikai utánpótlás az egyik jelentős pártban vezető szerephez jutott, azaz nem állítható, hogy e téren például az MSZP ne újult volna meg. Mesterházy Attila és generációja lényegében szabad kezet kapott: nemcsak a saját pártja elnökségét és jelenlegi országgyűlési frakcióját alakíthatta a maga képére, de a tavalyi-idei szövetségi tárgyalásokon is inkább a partnerek igazodtak az ő elvárásaihoz. Mesterházyék a lehetőséggel tehetségükhöz mérten éltek.

A magyar politikai utánpótlás életképes innovációja az elmúlt években egy szélsőjobboldali párt és (a szerk. hajdani találó kifejezésével élve) egy jelszó. Az elitváltást hirdető többi kezdemény ma már sehol, a választásokon induláshoz szükséges aláírások összeszedéséig sem jutottak el. Politikusi személyiség dettó sehol, olyannyira, hogy ha a Fideszből kivesszük Orbánt, akkor nincs Fidesz, ha a DK-ból kivesszük Gyurcsányt, nincs DK, és - bár alkatilag távol áll tőle mindenféle vezéri szerep - ha az Együttből kivesszük Bajnait, nincs Együtt.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást” – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor.

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, Jean-Marie Le Pen mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.