Ki van a béka segge alatt?

  • narancs.hu
  • 2012. július 24.

Belpol

A baloldal egyes szereplői erőtlenek, s még csak össze sem fognak egymással. Nem lenne könnyű ikszelni, ha most lennének a választások. Íme a legfontosabb hazai politikai képződményeket bemutató kiskáténk így félidőtájt.

Fidesz

Elmúlt fél év: Orbán Viktor térült-fordult, s áttörte az ésszerűség újabb korlátait. Kiolvasta a kristálygömbből, hány egyetemista kell mostantól az országnak, levélben oktatta ki a szerinte nácipártoló Amerika kongresszusi képviselőit, s a szabadságharc (általa) kiüresített jelszavával a zászlaján huzakodott tovább az unióval (a hibás jegybanktörvény, a vállalhatatlan egyházügyi törvény és az itthon épp most alkotmányellenesnek mondott bírói nyugdíjaztatás ügye miatt). Közben leghűbb társai is kitettek magukért: Kövér László nyilas írónak szalutált, Matolcsy „Jobbkéz” György a teljes állami kontroll alatt lévő tervgazdaság visszaállításán munkálkodik. Károlyi Mihály szobrának kiebrudalása a Kossuth térről vagy a szegények újabb megalázása (készpénz helyett Erzsébet kártya) egy gyalázatos fél év további állomásai a térségi szégyenpad koszfoltosabb vége felé.


Poszterarc: Hol van már az idő, amikor a Testnevelési Egyetem előtt bölcsészlányok szép szemében csillogott a pártvezér hősies alakja? A hardcore hívők mögötte állnak még, de a folyamatos vereség barnás-zöldes auráját Orbán körül már egyre többen látják. Ő nem.

Csalódottsági faktor: A magyar csodát bizonytalan időre ismét elnapolták, a szabadságharc láng és vér helyett most közröhejbe fúl. A szavazók lemorzsolódásán nem nagyon bír csodálkozni senki sem.

Jele az oviban: Agresszív kismalac.

Legnagyobb húzások: Tavasszal Orbán Viktor is aláírta az új európai fiskális paktumot, és némi riszálás után végül is távozásra kényszerítette a diplomatolvaj Schmitt Pál köztársasági elnököt. És talán az IMF-et sem ebrudalják ki ismét. Hacsak a dinnyekartell és a totális államosítás a NEMZET érdekében nem lesz mindennél fontosabb.

KDNP

Elmúlt fél év: Az oktatásban legszebb álmaik valósulnak meg: egyre több lesz a kereszt a tantermekben, a kötelező tananyag és a nevelési módszertan pedig visszaidézi a két világháború közötti kedvenc éveiket. És egyáltalán: anélkül, hogy a kisujjukat mozdítanák, az általuk kívánatos eszmei irányvonalat (már ha van olyan nekik) kezdi követni a kormány.


Poszterarc: Rózsa néni nádpálcával.

Csalódottsági faktor: Semjén Zsolt egyszer sem szólalt fel a Parlamentben tavaly július óta.

Jele az oviban: Abortusztabletta.

Legnagyobb húzások: Amikor frakcióvezetőjük, Harrach Péter kifejtette, hogy Prohászka nem volt antiszemita.

 

MSZP

 

Elmúlt fél év: Egy dinoszaurusz életében túl kis egység a fél év. Bár a választási vereséget követően volt szó önkritika-gyakorlásról, újjáépítésről, pirospozsgás fiatalok szerephez juttatásáról és még sok szép, Kovács Lászlóból is derűt fakasztó dologról, ebből a mai napig nem látszik más, mint Mesterházy Attila hírolvasókat is megszégyenítő, sziszifuszi igyekezete a szabatos szövegmondás terén. Az MSZP élt, az MSZP él, az MSZP élni fog – a dolog szépséghibája, hogy továbbra is csak mint a „kisebbik rossz”.


Poszterarc: Keresik, kutatják. Talán még meg sem született.

Csalódottsági faktor: Ők csalódtak Gyurcsányban, Gyurcsány csalódott bennük. Mi csalódtunk mindannyiukban. De hova álljon Bajnai?

Jele az oviban: Van jele az Internacionálénak?

Legnagyobb húzások: Látszanak a parlamenti közvetítéseken.

 

Jobbik

 

Elmúlt fél év: Feloszló szervezetek, a retróláz jegyében egy saját Imrédy Béla pályára küldése Szegedi Csanád személyében, a szokásosan unalmas ökölrázás itt és ott. A Horthy-kultusz erősödése, a jobbszélső írók felmagasztalása vagy a büntethetőségi korhatár csökkentése ellenben kétségkívül az ő szájízük szerint történik – mindgyakran a Fidesz vezényletével.


Poszterarc: Vona Gábor hiteles figura maradt a Jobbik-hívők szemében, és a szokásos, agresszívan dörgött lózungjaival az egyre reménytelenebb helyzetbe kerülő (kelet-magyarországi) emberek közül bizonyára tud még szavazókat csalni a hálójába. Közepesnél kicsit gyengébb szónoki tehetsége, valamint szegényes fantáziája és vitakultúrája ugyanakkor alkalmatlanná teszi arra, hogy felemelkedjen az igazán karizmatikus játékosok közé.

Csalódottsági faktor: Erdélyország még mindig nem a miénk, áll még a sok Tesco, s a barlangokba installált cigány kényszermunkatábor is csak Novák Előd nyugtalan álmaiban szerepel. De a rendpárti Horthy-éra egyre dinamikusabb újrajátszása egyelőre őket igazolja.

Jele az oviban: Kakastoll.

Legnagyobb húzások: Szét.

LMP

Elmúlt fél év: Lassan elérik a pártosodás azon szintjét, amikor rokonaikon, a politikai elemzőkön és a Parlamentben közvetlenül mellettük helyet foglaló más pártbelieken túl is akad ember, aki egy, két vagy akár három politikust is nevén tud nevezni a soraikból. Helyesek és fiatalok, keresik önmagukat – soha rosszabb helyet az identitáskereséshez, mint az Országgyűlés. Szabadtéri performanszaikkal rendre sikerül magukra irányítani a figyelmet, mely fedett pályán (Parlament) oly kevélyen elkerüli őket. De vajon mit csinálnak két leláncolás között? Mindent egybevéve, pólónyomásban elévülhetetlen érdemeket szereztek, simicskás és nyergeses t-shirtjeikben komoly merchandising-potenciál lappang. Hatékony kihasználásuk nagyban segítené a pártfinanszírozás tisztaságához ragaszkodó, s ily módon sok léről lemondó pártalakulatot.


Poszterarc: Az nincs, de nem is szerepel az arculati elemek között.

Csalódottsági faktor: Még mindig képtelenek úgy kritizálni a jelenlegi kormánypártot, hogy ne rúgjanak bele egyet az előzőbe – pontosabban annak ködképébe. Értelmiségi szakkör jellegüket továbbra sem sikerült levetkőzni, és még most sem látszanak a szavazatokhoz nagyon is szükséges, tökös politikusegyéniségek.

Jele az oviban: Kékharisnya.

Legnagyobb húzások: Simicska „Közgép” Lajos nevének közszájon tartása.

DK

Elmúlt fél év: Harc és harc. Előbb megszívatta őket a T. Ház és Kövér László, így nem lehetett önálló frakciójuk. Aztán jött a HírTv és a Gyurcsány-szakdolgozat.


Poszterarc: Gyurcsány Ferenc. Az egyik legelutasítottabb politikus itthon.

Csalódottsági faktor: A DK maga a csalódottak pártja. Van, aki az MSZP-ben, van, aki az LMP-ben, és van benne olyan, aki legutóbb az SZDSZ-ben. Ők már nehezen csalódnak nagyot ezek után.

Jele az oviban: Rút kiskacsa.

Legnagyobb húzások: Amikor Vadai Ágnes elküldte Horthy-reneszánsz-ügyben Navracsicsékat a Parlamentben.

Szolidaritás

Elmúlt fél év: Párttá még nem alakultak ugyan, de legalább bejelentették, hogy vagy önállóan, vagy nem, de indulnak a következő választásokon. Valószínűleg bejutnának a Parlamentbe, ha lehetne rájuk szavazni, és most vasárnap lenne a voksolás. Sok jele a profivá válásnak még nem látszik.


Poszterarc: Kónya Péter, az emberarcú kemény legény. A tónusok kissé elmosódottak.

Csalódottsági faktor: Összefogást hirdetnek, miközben maguk széttartanak: Árok Kornélt kipenderítették.

Jele az oviban: Piros bohócorr – továbbra sincs ennél jobb.

Legnagyobb húzások: A szakszervezetek jelentőségének minimális erősítése a köztudatban.

 

4K!

Elmúlt fél év: Sok megyében létrejött a helyi 4K!-szervezet, majd áprilisban párttá is alakultak. A programjukat a vécén húztuk le decemberben, jobbat azóta se írtak. Vannak viszont – egyből felszólító módban megírt – ötleteik, sőt oligarcházni is tudnak már. A 4K!-sok igyekeznek, a politikai térképen azonban nincsenek fenn. Ők az egyetlen baloldali párt – szerintük.


Poszterarc: Istvánffy András: bölcsészanarchista, amint Hugo Chavezzé alakul.

Csalódottsági faktor: Nincsenek önálló nagy rendezvényeik, nincsenek vagány akcióik, a nyilatkozóik paneleket pörgetnek, és hiába fiatalok, mintha karót nyeltek volna. És gyakran demagógok.     

Jele az oviban: Lenin(ke).

Legnagyobb húzások: Bekerülnek a médiába, próbálnak odahúzódzkodni az LMP mellé a közvélemény-kutatásokban. Mindezt komolyan vehető világkép és program híján.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

Kamukéró

A lakástámogatási program a Fidesz-kormányok nagy találmánya. Ha az embereknek nincs pénzük lakást venni, akkor adjunk nekik támogatott hitelt – nagyjából ez a minta huszonöt éve.

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.

Nemtelen helyzetben

Egy hónapja éhségsztrájkol a vizsgálati fogságban Budapesten a német szélsőbaloldali aktivista, Maja T. A német média kifogásolja az ellene folyó eljárás és fogva tartásának körülményeit.