Kiakasztotta a kormány a napelemhasználókat és a szakmát

  • narancs.hu
  • 2022. október 16.

Belpol

És azokat a tízezreket is elbizonytalanítja, akik most szereltetnének fel a házukra napelemeket.

Megdöbbentette a MANAP Iparági Egyesület (MANAP) elnökségét az október 13-i kormányinfón elhangzott bejelentés – írja a 24.hu. Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter azt mondta, a kormány változtat a napelem-telepítés szabályain, mert a villamosenergia-rendszer nem képes befogadni a megtermelt energiát. Felfüggesztik a betáplálási kötelezettséget, és az eljárás is egyszerűbb lesz. 

Ez első hallásra akár jó hírnek tűnhet, pedig, mint kiderült, nem az.

Az iparági egyesület szerint az a baj, hogy ha nem lehet számítani arra, hogy a megtermelt áram egy részét befogadja az elektromos hálózat, ahogyan eddig, akkor a telepítések beruházásának megtérülése nagyon hosszúra nyúlik, mert arányaiban nagyon nagy tárolót kell venniük a tulajdonosoknak a napelemeik által megtermelt teljes árammennyiség tárolásához. Ez rövid távon azzal járhat, hogy a lakossági napelem-telepítés leáll, és ez most, amikor energiakrízist él át az ország, különösen rossz fordulat, egyáltalán nem szolgálja a lakosság, sem pedig az iparágban dolgozó kis- és középvállalkozások érdekeit.

Arról sem tudtak az iparág szereplői és a napelemek fölszereltetésére készülő magánemberek, hogy a villamosenergia bruttó elszámolására való áttérés együtt járhat a betáplálás korlátozásával vagy tiltásával. 

A MANAP arra kéri a kormányt, hogy tegye egyértelművé, mi a szándéka a napelem-telepítésekkel, a fel nem használt áram betáplálásával, elszámolásával kapcsolatban, mert e bejelentés nyomán most tízezrek nem tudják, mi vár rájuk, a piac megállt.

A szervezet emlékeztet, hogy a hazai villamosenergia-hálózat bővítésének szükségességéről régóta szó van, és a MANAP úgy tudja, a megfelelő folyamat is elindult. 

 

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.