Interjú

„Komoly ambíciók feszülnek egymásnak”

Molnár Zsolt, az MSZP pártigazgatója és budapesti elnöke

Belpol

Augusztus 15-én véget ért az ellenzéki előválasztás regisztrációs időszaka, bő egy hónap múlva jön az első forduló. Molnár Zsoltot arról kérdeztük, hogyan jutottak el idáig a pártok, mit várhatunk az élesbe forduló előválasztási kampánytól és magától az előválasztástól.

Magyar Narancs: Pártigazgatóként, az MSZP budapesti elnökeként milyen szerepe volt az előválasztás kereteinek kialakításában és a jelöltekről, kölcsönös támogatásokról szóló egyeztetéseken?

Molnár Zsolt: Magyarország első előválasztását 2019-ben az MSZP kezdeményezésére bonyolítottuk le Budapesten; természetesen más pártok és civilek is segítettek, de – talán fogalmazhatunk így – a „lavinát” mi indítottuk el. Ezt követően az MSZP részéről koordináltam az előválasztás keretfeltételeiről szóló pártközi egyeztetéseket egészen késő tavaszig, a szabályok közös lefektetéséig. Ezután inkább logisztikai-informatikai feladattá vált az előválasztás megszervezése, ebben már nálam ilyen téren tanultabb kollégák vesznek részt. Budapesti elnökként a fővárosi jelölt­állításban értelemszerűen komoly szerepem volt, és országos szinten is segítettem az elnökség munkáját.

MN: A legutolsó elérhető információk szerint 8 választókerület van a 106-ból, ahol csak egy jelölt jelezte indulási szándékát. Ezekben hogy fog kinézni az előválasztás?

MZS: A regisztrációs papírok feldolgozása nem minden esetben zárult le (az interjú augusztus 16-án készült – a szerk.), ezért még változhat az egyes jelöléssel érintett választókerületek száma, de nagyjából reális, hogy 8 körül alakul majd. Nem igaz tehát az a hiedelem, hogy ez nem egy valós versenyre épülő előválasztás. Az persze igaz, hogy az előválasztás politikai kultúrája úgy alakult, hogy nem minden párt állított jelöltet minden választókerületben, ehhez mi is alkalmazkodtunk, és egy ilyen kiterjedt, 106 helyen megrendezett versenynél ez normális is. Ahol egy jelölt lesz, ott is lesz előválasztás, a miniszterelnök-jelöltek közül választhatnak a szavazók, az egyéni jelöltet pedig megerősíthetik a szavazatukkal, ezzel is növelve a legitimációját.

MN: Több más választókerület is van, ahol a legtöbb vagy akár minden párt egy jelölt mögé állt, aki adott esetben egy civillel versenyezhet, ezért előre lefutottnak tűnik a meccs. Mennyire fogják így azt érezni a választók, hogy tétje van az előválasztásnak?

MZS: Szeptember közepére érezni fogják, pontosan látom, hogy nagyon komoly ambíciók feszülnek egymásnak, ami egyébként helyes, ezért tartjuk az előválasztást. Arra kell vigyázni, hogy a viták elvek és programok mentén folyjanak, ne személyeskedve. Nagyon kevés helyen lehet csak azt mondani, hogy lényegében előre lefutott a meccs, a választókerületek elsöprő többségében a versenyhangulatot fogják érezni a választók.

MN: A regisztrációs időszak vége után is lehetnek még visszalépések, megegyezések a pártok között?

MZS: Nincsenek biztos információim, de a politikai logikából az következik, hogy nagy valószínűséggel még lehetnek ilyenek. Az a biztos jelölt, aki az előválasztás napján szerepel a szavazólapon. Jó példa erre a minap történt visszalépés Borsod-Abaúj-Zemplén megye 6. számú választókerületében, ahol a Jobbik jelöltje lépett vissza az MSZP–Párbeszéd színeiben induló Jézsó Gábor javára.

 
Molnár Zsolt, az MSZP pártigazgatója és budapesti elnöke. Fotó: Sióréti Gábor

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.