A meddőségi klinikák államosítása miatt kötelezettségszegési eljárást indított az Európai Bizottság Magyarországgal szemben – írja a hvg.hu.
A Bizottság úgy találta, azzal, hogy a változó magyar jogszabályok nyomán a külföldi magánszereplők minden engedélye érvényét veszítette, sérült az Európai Unió működéséről szóló szerződésnek a 49. cikke, amely a letelepedés szabadságára vonatkozik.
Azt is megállapította az EB, hogy a magyar szabályozás korlátozta a hozzáférést az asszisztált reprodukciós eljárásokhoz, holott e szolgáltatások kínálata eddig is sokkal szűkebb volt, mint más, ugyanilyen méretű uniós tagállamokban. A bevezetett korlátozás a Bizottság szerint nem igazolható közérdekű céllal.
Most a magyar kormány felszólító levelet kap, két hónapja van a válaszra, illetve hogy orvosolja a Bizottság által felvetett problémát.
A magyar kormány 2019-ben jelentette be, hogy államosít hat meddőségi klinikát, és ezzel egy időben a kezeléseket ingyenessé tette. 2022-ben a megmaradt, ilyen profilú intézetek működését törvény tiltotta meg. A kormány indoka az volt, hogy az állami klinikák visszaélnek az államtól kapott forrásokkal, de ezt még nem sikerült bebizonyítani. A hvg.hu szerint az állam azóta szinte önti a pénzt erre a célra, de a lombikkezelések eredményességi mutatója nem javult, és az új meddőségi centrumok sem nyíltak még meg. Kaáli Nagy Géza, a szintén államosított Kaáli intézetek alapítója nemrég azt mondta, annyi pénzből, amennyit most erre fordítanak, sokkal több gyereknek kellene megszületnie.
Legutóbb a szuverenitásvédelmi törvény miatt indult kötelezettségszegési eljárás Magyarországgal szemben: