Diplomaták szerint az Oroszország elleni olajembergót tervező Európai Bizottság valamiféle kivételt vagy átmeneti intézkedéseket fog javasolni Magyarország és Szlovákia számára, tekintettel arra, hogy ez a két ország mennyire függ az orosz olajtól, és milyen nehézségekbe ütközik az alternatív források megtalálása – írja a hvg.hu a Politico hírlevelére hivatkozva. Mint megjegyzik, az elmúlt hetekben Magyarország vált az egyik legnagyobb akadályává annak, hogy az unió az orosz energiaszektorral szembeni szankciókat végigvigye.
Közben a ZDF úgy értesült, hogy Magyarország és Ausztria és Szlovákia és kész visszalépni az olajembargó ügyében. A ZDF-nek egy magas rangú uniós diplomata azt mondta, a döntő tényező az volt, hogy a német kormány nem fékezné tovább az embargót.
A cikk arról is szót ejt, hogy Magyarország, Ausztria és Szlovákia, valamint Spanyolország, Olaszország és Görögország vétózott eddig az olajembargó ellen.
Ahogy a 24.hu megjegyzi, a ZDF értesülése azért is érdekes, mert vasárnap Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter még arról beszélt a Kossuth rádióban, hogy az a legfontosabb, hogy az Európai Unió ne fogadjon el olyan szankciót, amely lehetetlenné teszi az orosz kőolaj és földgáz importját.
A lap ezért kérdéssel fordult a Miniszterelnökséghez, arról érdeklődtek, hogy történt-e változás a magyar álláspontban. A tárca válaszában Kovács Zoltán Facebook-oldalára irányította a lapot, ahol az alábbi mondat található:
A magyar álláspont az olaj- és gázembargó esetében nem változott: nem támogatjuk!