Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár egy Facebook-posztban üzente meg, hogy mi az élet újraindításának feltétele Budapesten:
az, hogy csökkenjen a fővárosi idősotthonokban a halálesetek száma.
Mint arról beszámoltunk, hétfőn végre részletes adatokat közöltek a kormányzati koronavírus-honlapon az idősotthonokban történt megbetegedésekből, ebből az derült ki, hogy összesen 32 idősotthonban jelent meg a vírus országszerte, és bár ennek csak mintegy harmada, 12 található Budapesten, a 100 halálesetből 74 a fővárosban történt.
Kiadták az idősotthonok fertőzöttségének részletes adatait
Megelőzve az operatív törzs tájékoztatóján felvetődő kérdéseket. A mai napra 100-ra nőtt az idősotthonban koronavírussal fertőzött elhunytak száma - írja a koronavirus.gov.hu. Ez azt jelenti, hogy nagyjából minden negyedik elhunyt idősotthon lakója - összegzik. Az országban összesen eddig 32 idősotthonban igazoltak koronavírus-fertőzést, 12 budapesti (ebből 7 idősotthon a Fővárosi Önkormányzat fenntartásában működik, a többi civil vagy egyházi fenntartású) és 20 vidéki intézményben.
Kovács erre a statisztikára hivatkozott posztjában, amelyben azt írta, "a járvány leginkább a fővárosi idősotthonokban terjed, és ennek az az oka, hogy a főpolgármester későn intézkedett, nem készítette fel a fővárosi idősotthonokat a járványra".
A már hivatkozott adatok szerint egyébként budapesti idősotthonokban összesen 471 fő fertőződött meg, közülük 404-en fővárosi fenntartású otthonban, amely összességében nem sokkal több, mint a vidéki idősotthonokban regisztrált 302 gondozott fertőzött.
Kovács mindenesetre azt írta:
"Ezért főpolgármester úrnak azt javasoljuk, koncentrálja minden energiáját a főváros fenntartásában lévő idősotthonokra, mert az ottani halálesetek számának csökkenése a budapesti élet újraindításának feltétele."