Kovács Zoltán megmondta, mi az élet újraindításának feltétele Budapesten

  • narancs.hu
  • 2020. május 11.

Belpol

Karácsonyra mutogat.

Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár egy Facebook-posztban üzente meg, hogy mi az élet újraindításának feltétele Budapesten:

az, hogy csökkenjen a fővárosi idősotthonokban a halálesetek száma.

Mint arról beszámoltunk, hétfőn végre részletes adatokat közöltek a kormányzati koronavírus-honlapon az idősotthonokban történt megbetegedésekből, ebből az derült ki, hogy összesen 32 idősotthonban jelent meg a vírus országszerte, és bár ennek csak mintegy harmada, 12 található Budapesten, a 100 halálesetből 74 a fővárosban történt.

Kiadták az idősotthonok fertőzöttségének részletes adatait

Megelőzve az operatív törzs tájékoztatóján felvetődő kérdéseket. A mai napra 100-ra nőtt az idősotthonban koronavírussal fertőzött elhunytak száma - írja a koronavirus.gov.hu. Ez azt jelenti, hogy nagyjából minden negyedik elhunyt idősotthon lakója - összegzik. Az országban összesen eddig 32 idősotthonban igazoltak koronavírus-fertőzést, 12 budapesti (ebből 7 idősotthon a Fővárosi Önkormányzat fenntartásában működik, a többi civil vagy egyházi fenntartású) és 20 vidéki intézményben.

Kovács erre a statisztikára hivatkozott posztjában, amelyben azt írta, "a járvány leginkább a fővárosi idősotthonokban terjed, és ennek az az oka, hogy a főpolgármester későn intézkedett, nem készítette fel a fővárosi idősotthonokat a járványra".

A már hivatkozott adatok szerint egyébként budapesti idősotthonokban összesen 471 fő fertőződött meg, közülük 404-en fővárosi fenntartású otthonban, amely összességében nem sokkal több, mint a vidéki idősotthonokban regisztrált 302 gondozott fertőzött.

Kovács mindenesetre azt írta:

"Ezért főpolgármester úrnak azt javasoljuk, koncentrálja minden energiáját a főváros fenntartásában lévő idősotthonokra, mert az ottani halálesetek számának csökkenése a budapesti élet újraindításának feltétele."

Figyelmébe ajánljuk

A felcsúti gyerek lehetetlen küldetése

A miniszterelnöknek minden korábbinál nagyobb szüksége van arra, hogy megtartsa a két és fél-hárommilliós bázisát. Ehhez úgy kellene nyitnia a szélsőjobb felé, hogy a kormány rasszizmus ellen hirdetett „zéró toleranicája” ne veszítse hitelét – ha volt neki ilyenje egyáltalán. Ez nyilvánvalóan nem fog menni. 

 

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.