A rezsivédelmi alapból kifizetett összeg legnagyobb része az MVM-hez került, míg a távhőszolgáltatók voltak a második legnagyobb kedvezményezettek, akik szintén az MVM-nek fizették a pénzt. Az állami vállalat ezeket az összegeket orosz gáz vásárlására használta fel – írja a Népszava.
A kormány 2022 vége óta közel 5 ezer milliárd forintot irányított rezsivédelmi célra különböző cégeknek és intézményeknek, akik aztán a pénzt Moszkvába továbbították. A rezsivédelmi alapot még 2022 közepén, az energiaárak drámai emelkedésekor hozta létre a kormány, hogy védje a lakosságot a magasabb díjaktól, és mérsékelje az energiaár-növekedést. Az alap legnagyobb kedvezményezettje az MVM volt, mivel a rezsicsökkentés miatt az állami cég komoly veszteségeket szenvedett el: megvásárolta az orosz gázt piaci áron, majd azt veszteséggel kellett továbbértékesítenie a fogyasztóknak.
A lap összesítése szerint 2022 vége óta 4852 milliárd forintot fizettek ki a rezsivédelmi alapból. Ebből 2437 milliárd forintot az MVM kapott a rezsicsökkentés következtében elszenvedett veszteségek kompenzálására. A távhőcégek 831 milliárd forintot kaptak gázvásárlásra, és mivel tőlük az MVM szerzi be a gázt, az összeg túlnyomó része végül az állami vállalathoz került, ahonnan vélhetően tovább ment Moszkvába.
A kormány a rezsivédelmi alapot uniós támogatással működteti, és nincs arra utaló jel, hogy az Európai Unió fel kívánná számolni vagy felülvizsgálni ezt a gyakorlatot. Ennek ellenére a kormány folyamatosan azt kommunikálja, hogy „Brüsszel meg akarja tiltani a rezsicsökkentést.”
A lap által összesített 64 kormányhatározat alapján 2022-ben 769 milliárd forint került Moszkvába rezsivédelmi címszóval, 2023-ban 2,4 ezer milliárd, míg 2024-ben 1,3 ezer milliárd forintot fizettek ki. A kormány az elmúlt három évben ennél kevesebb pénzt fordított honvédelemre, rendőrségre és családi pótlékra.