Közvélemény-kutatás a pártok támogatottságáról: Érik az MSZP

  • Marián Béla
  • 1998. február 26.

Belpol

Göncz Árpád május 10-re kitűzte a parlamenti választások első fordulóját, és ezzel lényegében kezdetét vette a választási kampány. A közvélemény reagálása meggyőző: 63 százalékra növekedett azok aránya, akik biztosra ígérik választási részvételüket. Ez nagyjából megegyezik a 94-es választások előtt három hónappal készült felmérésekben regisztrált szavazókedvvel. Abban viszont nagyon különbözik a jelenlegi helyzet az előző választások előttitől, hogy most nincs úgynevezett "leváltós" hangulatban az ország - ez derül ki a Marketing Centrum legutóbbi felméréséből, amely a Magyar Narancs és a Világgazdaság megbízásából készült.
Göncz Árpád május 10-re kitűzte a parlamenti választások első fordulóját, és ezzel lényegében kezdetét vette a választási kampány. A közvélemény reagálása meggyőző: 63 százalékra növekedett azok aránya, akik biztosra ígérik választási részvételüket. Ez nagyjából megegyezik a 94-es választások előtt három hónappal készült felmérésekben regisztrált szavazókedvvel. Abban viszont nagyon különbözik a jelenlegi helyzet az előző választások előttitől, hogy most nincs úgynevezett "leváltós" hangulatban az ország - ez derül ki a Marketing Centrum legutóbbi felméréséből, amely a Magyar Narancs és a Világgazdaság megbízásából készült.

Az előző választások előtt kétszer annyi "biztos szavazó" kívánt valamelyik ellenzéki pártra voksolni, mint az akkori kormánypártokra. Még akkor is, ha a kisgazdapártok híveit is a Boross-kormány támogatói közé soroljuk, pedig Torgyán József akkoriban már csaknem olyan élesen bírálta az MDF-kormányt, mint most az MSZP-SZDSZ-koalíciót.

Manapság viszont azok vannak többségben, akik a kormánypártokat,

elsősorban az MSZP-t

támogatják. A megkérdezettek emlékei szerint 1994 májusában 30 százalékos volt a nagyobbik kormánypárt támogatottsága, jelenleg pedig a polgárok 27 százaléka szándékozik az MSZP-re szavazni. Ez úgy jön össze, hogy a szocialisták 1994-es támogatóik kétharmadát ismét maguk mellé tudták állítani; ez a választók pontosan ötödét jelenti. A választók további 7 százaléka ´94-ben nem az MSZP-t támogatta, de most ezt tervezi. Közülük 3 százalék azok aránya, akiknek az előző választások időszakában nem volt kedvence, és 4 százalék azoké, akik ´94-ben valamelyik másik pártot támogatták: tipikusan olyan pártot, amelyik aztán nem jutott be a parlamentbe (Agrárszövetség, Köztársaság Párt, MSZDP, NDSZ). Néhányan a kisebbik koalíciós partnertől álltak át a nagyobb párthoz, de az SZDSZ azért valamivel több szavazót tudott elcsábítani az MSZP-től, mint ahányat ebben az irányban veszített. A jelenlegi ellenzéki pártok 94-es táborából viszont alig került át szavazó a jelenlegi kormánypártok táborába, miközben a Fidesz támogatottsága most jóval nagyobb, mint az előző választások idején volt. Egészen mostanáig az FKgP támogatottsága is jelentősen meghaladta a 94-es szintet, ma már viszont nem. Az FKgP tavaly áprilisban - a mezőgazdasági kistermelők útelzárásai után - volt utoljára a csúcson. Akkor a megkérdezettek 18 százaléka akart Torgyán József pártjára szavazni, míg most csak 8 százalékuk.

A Fidesz - Magyar Polgári Párt

lakossági támogatottsága tavaly június és október között tetőzött 21-22 százalékos szinten. Jelenleg a megkérdezettek 18 százaléka szándékozik Orbán Viktor pártjára szavazni. Mivel ez nem tér el drámaian a 22 százalékos maximumtól, a következőket mondhatjuk: 1. egyértelműen a Fidesz a vezető ellenzéki párt, 2. támogatottságuk korábban tetőzött, jelenleg inkább hanyatlik, mint növekszik, 3. híveik szavazókedve elmarad a többi nagy párt híveinek választási aktivitásától. Ez utóbbi azt eredményezi, hogy a választási kampány startja után a "biztos pártválasztók" körében egyenesen behozhatatlannak látszik az MSZP előnye. Még akkor is, ha a 2. fordulóban a Fidesz mint a legerősebb ellenzéki párt szinte hiánytalanul be fogja gyűjteni a kormányváltást kívánók voksait. Ez a támogatás azonban csak azokban a körzetekben lesz egyéni mandátumra váltható, ahol az MSZP jelöltje nem szerez 15-20 százalékos előnyt az első fordulóban, illetve csak a második vagy a harmadik helyen jut tovább. A mostani felmérés szerint viszont az egyéni választókerületek többségében nem ez lesz a helyzet. Ráadásul az MSZP most több listás mandátumra számíthat, mint ´94-ben. Annál is inkább, mert a jelek szerint ´98 májusa után csak négy pártnak lesz parlamenti frakciója; ez viszont azt jelenti, hogy összességében meglehetősen sok ellenzéki szavazat egyszerűen el fog veszni. Vagyis ha nem történik a kampány finisében alapvető átrendeződés a pártok támogatottságában, akkor az MSZP nagyobb abszolút többséghez juthat, mint ´94-ben. Akár még kétharmadoshoz is.

A Fideszen kívül ebben

még az SZDSZ akadályozhatja meg

a szocialistákat. A szabad demokraták az eddigi választási kampányokban mindig jól hajráztak, és 1994 februárjában sem volt lényegesen nagyobb a támogatottságuk, mint jelenleg. Igaz, az előző választások előtti hónapokban havonta 8-10 százalékkal növekedett Kuncze Gábor ismertsége, és 2-4 ponttal a népszerűsége is. Mindez jó hatással volt az SZDSZ támogatottságára, és végül is 1994-ben csaknem ugyanannyian szavaztak a pártra, mint 1990-ben. Az viszont nagy kérdés, hogy most is vannak-e tartalékai a szabad demokratáknak. Ha igen, akkor az azt eredményezheti, hogy a folytonosságra szavazók voksaiból származó mandátumok sem kerülnek maradéktalanul az MSZP-hez.

1994 februárjában az akkori közvélemény-kutatásokból már elég pontosan kirajzolódott a májusi választások eredménye. A kampány csak a már jól látható trendet erősítette. Ennek lényege az volt, hogy a Fidesz fokozatosan teret vesztett, elsősorban az MSZP, másodsorban pedig az SZDSZ miatt. Orbán Viktor később a "varsói gyorssal" magyarázta a történteket, pedig sokkal inkább a választók széles tömegének koalíciós elképzelésével fordult szembe a Fidesz. A polgárok többsége le akarta váltani az MDF-kormányt, mégpedig az akkor egyértelműen ellenzékinek számító pártokkal, azaz a Fidesszel, az MSZP-vel és az SZDSZ-szel. Az MSZP támogatottsága pedig éppen akkor kezdett látványosan növekedni, amikor ez a szándék összeütközésbe került a Fidesz nyilatkozataival és gesztusaival.

Mindennek fényében érdemes megvizsgálni, hogy most milyen

koalíciós elképzelések

élnek a polgárok fejében. Az ellenzéki bázisú kormányzati lehetőségeknek pontosan ugyanannyi híve van, mint a kormánypárti bázisúaknak, ugyanakkor a kormányoldalon van kikristályosodott elképzelés, az ellenzéki oldalon viszont nincs. A folytonosságra szavazók döntő többsége a jelenlegi koalíció folytatását kívánja, amely megvalósulásának akkor van nagyobb esélye, ha az MSZP mégsem szerez jelentős abszolút többséget. A jelenlegi felmérések szerint ellenzéki oldalon csak egyféle kormányzati felállás megvalósulásának van legalább minimális esélye: a Fidesz és az FKgP esetleges együttműködésének. Ezt azonban csak a kormányváltásra szavazók kisebbik hányada szeretné. Ennek könnyen az lehet a következménye, hogy a kampány során, amikor az emberek törvényszerűen elgondolkoznak azon, hogy milyen kormányt is szeretnének, és kinek a vezetésével, még megosztottabbá válik az ellenzéki tábor, ez pedig az összes ellenzéki párt támogatottságára rossz hatással lehet - elsősorban azért, mert támogatóik elkedvetlenednek.

Marián Béla

A Marketing Centrum Országos Piackutató Intézet Közvélemény-kutató üzletágának munkatársai 1998. február 6. és 10. között ezer véletlenszerűen kiválasztott választópolgárt kerestek fel személyesen, az ország száz pontján. A mintavételi pontok tükrözik az ország település-szerkezetét. Ugyanakkor a véletlen kiválasztás miatt a minta összetétele a nemek, az életkor és az iskolai végzettség szerint kismértékben eltér a népszámlálási adatok alapján várhatótól. Ezeket a kisebb eltéréseket a KSH 1996-os mikrocenzusának felhasználásával matematikai módszerrel - úgynevezett több szempontos súlyozással - korrigáltuk. A közölt adatok hibahatára a válaszadók számától és a válaszok szóródásától függően általában 3-5 százalék.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.