kult. hírek

  • Narancs
  • 2005. április 14.

Belpol

EGY HÉT
SPANYOLOK A SZÉPMÛVÉSZETIBEN Megújult a Szépművészeti Múzeum Régi Képtárának spanyol gyűjteménye: újrarendezett formában, új szerzeményekkel kiegészítve látható az El Greco, Velázquez, Murillo, Goya alkotásainak köszönhetően Európa-szerte kiemelkedően rangosnak számító anyag.

NAGY KÖNYV: HAJRÁ A könyvtárakban található szavazólapokon már csak április 15-ig, interneten (www.anagykonyv.hu) április 23-ig lehet még szavazni legkedvesebb magyar és külföldi regényeinkre. A szavazatok összesítése után egy százas lista alakul ki, ettől kezdve az ezen szereplő művekre lehet voksolni.

SZÍNDARAB AZ EDZÕRÕL Sven-Göran Eriksson, az angol labdarúgó-válogatott svéd edzője és az ő bulvárlapok által bőséggel taglalt szerelmi kapcsolatai ihlették a brit Nick Grosso színdarabját, amelyet a napokban mutattak be a stockholmi Dramaten színházban.

SIKOLY: EGY TETTES Letartóztatták a tavaly augusztusi Munch-képrablás egyik segítőjét - jelentették be Oslóban. A norvég rendőrség azt reméli, hogy a harmincas éveiben járó férfi letartóztatása elvezethet a Sikoly és a Madonna megtalálásához is.

DÍJ Két holland építész, Rem Koolhaas és Ellen van Loon az 50 ezer euróval dotált, Mies van der Rohéről elnevezett építészeti díj nyertese: hazájuk berlini nagykövetségének megtervezésével érdemelték ki a kétévente kiosztott elismerést.

Ligeti Györgynek ítélték az idei Frankfurti Zenei Díjat: a Bécsben élő, 82 éves komponista egészségi állapota miatt nem vehette át személyesen a 15 ezer euróval járó díjat, melyet 1980 óta felváltva adományoznak a klasszikus és a populáris zene egy-egy kiemelkedő képviselőjének. A korábbi kitüntetettek között szerepelt Solti György is.

FRANZ FERDINAND: JÖN 2004 egyik legnagyobb brit - közelebbről: skót - felfedezettje, Franz Ferdinand lesz az idei Sziget Fesztivál nagyszínpadának egyik sztárvendége. Bemutatkozó albumukból több mint 3 milliót adtak el. A Neon Music információja szerint dolgozni kezdtek a szeptemberre várható másodikon, így hát remélhető belőle némi előzetes "budán.

MEGHALT SAUL BELLOW 89 éves korában elhunyt Saul Bellow amerikai író. A Nobel-díj 1976-os kitüntetettje Solomon Bellows néven, 1915-ben, orosz zsidó emigráns családban született Montreal közelében. Kilencéves korában költöztek át Chicagóba, amely több művének is hátteréül szolgált. Anyja Talmud-tudósnak szánta, őt azonban az irodalom vonzotta. A világháborúban a haditengerészetnél szolgált, majd New Yorkban könyvkritikusként dolgozott. Első regényét, a Dangling Mant 1944-ben publikálta, de igazából az Augie March kalandjai 1953-as megjelenésekor figyeltek fel rá. Következett a Henderson, az esőkirály (1959) és a Herzog (1964), majd Humboldt's Gift című regényét 1975-ben Pulitzer-díjjal jutalmazták, ami akár a Nobel előszelének is tekinthető. Művei közül olvasható még magyarul a Ravelstein, az Ez van, A smaragdgyűrű, A Bellarosa-kapcsolat és a Napjaid gyümölcse.

VALENTINO ÉS SWANSON Hét évtizedig elveszettnek számított, mindössze egyetlen percnyi része volt meg a Beyond the Rocks című némafilmnek, amelyet Rudolph Valentino és Gloria Swanson főszereplésével 1922-ben forgatott Sam Woods - most Amsterdamban bemutatták a film restaurált kópiáját. Négy évvel ezelőtt egy gyűjtő hagyatékából több mint kétezer doboznyi film került a holland Filmmuseum tulajdonába. Ennek feldolgozásakor találták meg a film európai forgalmazásra készült verziójának hat tekercsét. Swanson önéletírása szerint a szerelmes jelenetek ebben merészebbek, a csókok élethűbbek, mint a továbbra is eltűntként számon tartott, hét tekercsnyi amerikai verzióban. A történet szerint a női főhős a nászútján beleszeret a Valentino által alakított másik férfiba. A filmhez Henny Vrienten holland zeneszerző komponált új zenét.

PERVESZTES KULTUSZMINISZTÉRIUM Jogerős ítéletében a Fővárosi Bíróság törvénysértőnek nyilvánította az NKÖM fegyelmi eljárását, melyet Striker Sándor egykori főosztályvezető, a londoni Magyar Kulturális Központ 2000 júniusában hazarendelt, alapító igazgatója ellen indított. A másodfokú tanács hatályon kívül helyezte a Vass Lajos és Ács Tamás NKÖM-államtitkárok és dr. Sámuel Balázs jogi főosztályvezető által lefolytatott fegyelmi eljárást. A volt diplomatát 2002 őszén azért távolították el a tárcától, mert nem vette fel a munkát abban az előadói munkakörben, amire a tárca vezetői elmulasztottak vele szerződést kötni. A másodfokú bíróság első fokra helyezte vissza a kifizetetlen munkabér és a nem vagyoni károk megállapításának lefolytatását. Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye. (Az előzményekről bővebben: Egy köztisztviselő vesszőfutása: Ember, küzdj! - Narancs, 2004. október 7.)

NULLA LÓERÕ Feloszlott a 16 Horsepower: honlapjukon (www.16horsepower.net) rövid közleményben tudatják, hogy közös utazásuk "főként politikai és spirituális nézeteltérések" felgyülemlése miatt véget ért, s ilyen körülmények között nem tudnák őszintén folytatni a közös munkát. Hárman kétfelé mennek ezután: David Eugene Edwards (a kép bal oldalán) az eddig mellékprojektként működő Woven Hands keretén belül dolgozik tovább - és lép fel az idei Sziget Fesztivál világzenei színpadán -, Pascal Humbert és Jean-Yves Tola pedig a zenekar másik oldalági leszármazottja, a Lilium katalógusát gazdagítja a jövőben. A 16 Horsepower maradandó életművet hagy maga után - Sackcloth 'n' Ashes (1996), Low Estate (1997), Secret South (2000), Hoarse (2001), Folklore (2002), Olden (2003) -, aminek értékéből a legutóbbi DVD (16HP - Narancs, április 7.) melléfogásai fikarcnyit sem vonnak le.

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.