Lester Bowie hiánya A főszereplő betegsége miatt elmaradt a Lester Bowie Brass Fantasy november 5-i budapesti fellépése. A MaNcs értesülése szerint a trombitás súlyos beteg - úgy hírlik, rákos -, Londonból nem utazhatott tovább. Ezzel ugyanakkor nincs teljesen vége az európai turnénak, egyes helyeken fivére, Joseph száll be a helyére; Budapesten nem ez történt.
Brooklyn Museum: a város nem büntethet A polgármester és a város nem alkalmazhat "büntetést, megtorlást, diszkriminációt vagy szankciót" a Sensation című kiállítás miatt, ahol a polgármester felhívása ellenére bemutatták Chris Ofili elefántürülék-foltos Szűz Mária-portréját - így határozott a kerületi bíróság, miután Rudolph Giuliani polgármester e műalkotás közszemlére tétele miatt megvonta a Brooklyn Museum of Art épp esedékes pénzügyi támogatását, és kezdeményezte, hogy lakoltassák ki a múzeumot városi tulajdonban lévő épületéből. Nina Gershon bíró 40 oldalnyi indoklásában többek között az szerepelt, hogy semmi nem ellenkezik jobban a szövetségi alkotmánnyal, mint ha kormányzati tisztviselők cenzúrázni próbálják az önkifejezés megjelenési formáit, vagy ha veszélyeztetni próbálják egy jelentős kulturális intézmény létét. A Brooklyn Museum of Art évi 23 millió dolláros költségvetéséből 7,2 milliót a város áll. A brit művészek 90 alkotásából álló tárlat 1997-ben debütált Londonban, New Yorkban január 9-ig látható, utána Ausztrália, majd Japán következik.
Goncourt-díj: Jean Echenoz Je m´en vais című regényével Jean Echenoz nyerte a jelképes 50 frankkal, ám annál több publicitással járó idei Goncourt-díjat, a francia irodalmi élet legrangosabbnak számító elismerését. Az 1979-es Le Méridien de Greenwich óta ez a nyolcadik Echenoz-regény; főhőse egy galerista, aki feleségét otthagyva északra indul, hogy egy jégbe fagyott hajóról kimentse az eszkimó képzőművészet egy remekét.
Godzilla feltámadása A tavalyi amerikai verzió után a most zajló Tokiói Nemzetközi Filmfesztiválon mutatták be a Godzilla 2000: Millennium című filmet, melyben ismét hazai pályára lépett a japánok kedvenc moziszörnye. Ráadásul három nagy csatája egyikét a legnagyobb japán atombaleset színhelye, Tokaimura mellett vívja. Rendezője: Takao Okawara. Godzilla, aki 1954-ben kelt életre egy amerikai kísérleti atomrobbantás nyomán, huszonharmadszor tért vissza a filmvászonra, hogy megküzdjön egy gigantikus űrhajóval, amely 60 millió éve ütközött a Földnek, s most reaktivizálódott.
Tarr újra forgat A Sátántangó nyolcórás tanyasi pokla után úgyszólván konvencionális hosszúságú filmet készít Tarr Béla: e héten kezdődött újra a Werckmeister harmóniák tavasszal leállt forgatása. A 350 millió forintos költségvetésű, német-magyar-francia koprodukciót az Európa Tanács filmalapja, az Eurimages támogatja. Az ellenállás melankóliája című Krasznahorkai László-regényből készülő kisvárosi apokalipszis főbb szereplői a német Lars Rudolph és Peter Fitz, Pécsi Ildikó, Lázár Kati, Derzsi János és Dzsoko Roszics. A következő 25 napon Ukrajnában, Romániában, Baján, Tatabányán és Oroszlányban forgatnak, a film operatőre Medvigy Gábor, executive producere Vágvölgyi B. András, a MaNcs volt főszerkesztője. Az eddig elkészült anyag alapján a film érvényes meghívással rendelkezik Berlinbe, Cannes-ba és Velencébe, az alkotók szándéka szerint 2000 májusában Cannes-ban lesz az ősbemutató.Morze
A kaposvári Csiky Gergely Színház Réthly András rendezte, Balta a fejbe című előadása nyerte a Soros Alapítvány stúdiószínházi fesztiváljának egymillió forintos első díját. (MaNcs-interjú a szerző Lőrinczy Attilával: október 14.)
Nagy Kriszta óriásplakátja (rajta ő maga, fehérneműben, "Kortárs képzőművész vagyok" felirattal) és Szépfalvi Ágnes festményei is láthatók azon a stockholmi kiállításon, amely a berlini fal leomlása utáni kelet-európai művészetről próbál képet adni. A Moderna Museet január 16-ig nyitva tartó, After The Wall című kiállításán 22 ország 140 művészének mintegy 120 alkotása látható.
A londoni Barbican is a berlini fal leomlásának 10. évfordulójára emlékezett: a brit főváros osztrák, cseh, lengyel és magyar kulturális intézeteinek irodalmi sorozatán angolra fordított magyar prózai művekből rendeztek felolvasóestet George Szirtes költő, Patrick Thursfield műfordító és Stephen Vizinczey író részvételével. A Covent Gardenben egyébként megnyílt a londoni Magyar Kulturális Intézet új épülete, s ezzel egy három hétig tartó kulturális programsorozat is kezdődött Hungary in Focus címmel.
A Bécsi Filmdíjat és a nemzetközi kritikusok díját egyaránt Barbara Albert Nordrand című alkotása kapta a nemrég véget ért Viennalén. A 29 éves rendezőnő első filmjének főszereplője, Nina Proll egyébként az idei velencei filmfesztiválon Marcello Mastroianni-díjat nyert. A Viennale idei nézőcsúcsa: 64 ezren voltak kíváncsiak a fesztiválra.
Szabó István The Taste Of Sunshine című kanadai-magyar-osztrák-német produkcióját, a spanyol Pedro Almodóvar Todo sobre mi madre című alkotását és a brit Roger Michell Notting Hilljét (magyarul: Sztárom a párom) juttatta a döntőbe az Európai Filmdíj előzsűrije. Díjátadás december 4-én Berlinben.
Felfüggesztették a Wehrmachtról szóló vándorkiállítás bemutatását három hónapra Hamburgban: addig független történészek megvizsgálják a kezdettől fogva vitákat kavart anyagot (lásd a múlt heti MaNcsot). A vizsgálati szünet miatt elhalasztják a dokumentumgyűjtemény angol változatának decemberre tervezett New York-i bemutatását.
A Budapesti Fesztiválzenekar második helyezést ért el a zenei világ Oscarjának számító Gramophone-díjért folyó versenyben Bartók Béla Concerto című művének felvételéért, Fischer Iván vezényletével. A BFZ tavaly a Csodálatos mandarinnal nyerte el a díjat, melynek idei győztese az amszterdami Concertgebouw zenekar és Riccardo Chailly.