Kulturális Hírek

  • 2000. augusztus 3.

Belpol

PEPSI SZIGET: REKORD?Mire ez megjelenik, már takarítanak és a végleges mérleget készítik; a lapzártakor rendelkezésre álló adatokból annyi kockáztatható meg, hogy mivel a Pepsi Sziget átlagos látogatottsága napi 45 ezer fő (szombaton 60 ezren voltak), idén túlléphetik a 300 ezret. Ami biztos: 1592 egyszerre csókolózó pár jóvoltából új Guinness-rekord született.
A legsűrűbb perceket bizonyára a Durex táncdalfesztivál-sátorból kitüremkedő tömeg élte meg Uhrin Benedek szombati fellépésekor, képünkön azonban a világzenei színpad egyik kedvence, a Mau Mau Olaszországból.

NÉMET KÖNYVPIACI VÁLTOZÁSOK Több ismert szerzővel együtt, mint Elfriede Jelinek vagy Hertha Müller, három magyar író, Kertész Imre, Nádas Péter és Darvasi László is elhagyta a legnagyobb presztízsű német könyvkiadók egyikének számító Rowohlt Berlint, melynek központja a Hamburg melletti Reinbekben található. Hosszú gondolkodási és tárgyalási folyamat eredményeként jutottak erre a döntésre, amelyet Kertész saját nevében úgy indokolt a Narancsnak, hogy nem érzi magát biztonságban egy olyan kiadónál, amelyet kiszámíthatatlannak érez. Nem bízik többé benne.

Mindez azzal van összefüggésben, hogy tavaly év végén kiderült: az 1990-ben kifejezetten a közép-kelet-európai irodalom támogatására, illetve a térségben születő színvonalas irodalom kiadására alapított Rowohlt Berlin veszteséges. Mivel a kiadó a német könyvpiacot uraló három legnagyobb konszern egyikéhez, a Holtzbrinck csoporthoz tartozik (a másik kettő a Bertelsmann és a Springer), tulajdonosai egy Amerikából érkező átvilágítócég javaslatára változtatásokat határoztak el. Rövid idő alatt a kiadó két igazgatóját is leváltották, s be nem vallottan, de kommersz irányba indultak el. A kiadói politika részeként a jövőben csak olyan műveket jelentetnének meg, amelyek előre kalkulálhatóan hatezer példányban elkelnek - ez pedig kizárja például a meglepetéseket, az új szerzők fölfedezését. Ebben a helyzetben sorra elhagyták a Rowohltot a szépirodalmi műveket igényesen gondozó lektorok, és követték őket a szerzők is.

Kertész Imre több tucat faxot kapott ugyan a Rowohlt Berlintől, sőt a kiadó új igazgatónője is járt nála, de végül, lektorát követve, a legnagyobb független kiadónak számító, csak szépirodalmat megjelentető, nemrég ötvenéves jubileumát ünneplő Suhrkamphoz szerződött. Új művei már itt jelennek meg, s szó van arról, hogy a régebbiek jogait is ez a kiadó veszi át.

VELENCEI FILMFESZTIVáL Mindössze két amerikai produkció szerepel az augusztus 30-tól szeptember 9-ig tartó, 57. nemzetközi filmfesztivál műsorán Velencében: Robert Altman sztárparádét ígérő új filmje (Dr. T and the Women, benne Richard Gere, Helen Hunt, Laura Dern és Liv Tyler) és Julian Schnabelé (Before the Night Falls, Johnny Depp-pel), ráadásul egyikük sem nagy stúdióban készült. Alberto Barbera fesztiváligazgató szerint nem szándékosan tartják távol az amerikaiakat, hanem azért alakult így, mert a stúdiók a házimozizást forradalmasító DVD-vel összefüggésben változtattak szokásos forgalmazási menetrendjükön. Az azonban biztos, hogy a 70 éves Clint Eastwood életműdíjat vehet át Sharon Stone kezéből, így mégis utazik majd Arany Oroszlán Velencéből Amerikába.

A nyitányon Eastwood új filmjét vetítik (Space Cowboys), a záróestén pedig Tony Gatlif cigány muzsikusokkal forgatott, francia-spanyol produkcióját (Vengo). Versenyen kívül mutatják be Woody Allen új munkáját (Small Time Crooks), Martin Scorsese 4,5 órás dokumentumfilmjét (Il Dolce Cinema) és a spanyol Fernando Trueba latin-amerikai muzsikusokról szóló művét (Calle 54), a versenyben pedig húsz film vesz részt, magyar nincs közöttük. A díjakért induló rendezők között van a brit Sally Potter és Stephen Frears, az olasz Gabriele Salvatores, Guido Chiesa, Marco Tullio Giordana és Carlo Mazzacurati, a francia Xavier Beauvois, Raoul Ruiz és Barbet Schroeder, a portugál Manoel de Oliveira és Jo-o Pedro Rodrigues, az ausztrál Clara Law, a hongkongi Fruit Chan, az indiai Buddhadeb Dasgupta, a dél-koreai Ki-duk Kim, az iráni Jafar Panahi és a litván Sharunas Bartas. Clint Eastwood munkáin kívül külön sorozatot szentelnek Samuel Beckett megfilmesített műveinek.

A főzsűri elnöke Milos Forman, tagjai Jennifer Jason Leigh színésznő, Samira Makhmalbaf, Giuseppe Bertolucci és Claude Chabrol rendezők, Tahar Ben-Jelloun író és Andreas Kilb kritikus. Az elsőfilmesek különversenyét elbíráló zsűrit a kanadai Atom Egoyan vezeti.

Morze

GYáSZ 86 éves korában elhunyt Sir Alec Guinness brit színművész, aki 60 évnél hosszabb pályája során több mint hatvan filmben játszott, s a Híd a Kwai folyón című háborús filmben nyújtott teljesítményéért Oscar-díjat kapott. Színpadon és a vásznon klasszikus és népszerű szerepekben egyaránt remekelt, az 1938-as Hamlettől a Csillagok háborúja 1977-es Obi Van Kenobijáig. Első filmszerepét 1946-ban kapta, amikor a második világháborús haditengerészeti szolgálat után visszatért a londoni Old Vic színházba. 1960-ban ütötték lovaggá, legutóbb egy amerikai tévéprodukcióban (Eskimo Day) játszott, 1996-ban.

OROSZ GYILKOSSáG: Agyonlőtték Szergej Iszajevet, az orosz színiakadémia igazgatóját. A 49 éves férfi holttestét Moszkva környéki dácsájában találták meg.

INDIAI EMBERRABLáS: Rajkumar, a dél-indiai filmipar egyik sztárja, akit rokonaival együtt rabolt el vidéki házából Karnataka államban egy Koose Muniswamy Veerappan nevű hírhedt bandita és csapata, videoszalagon küldött üzenetben figyelmeztette a hatóságokat, ne indítsanak fegyveres akciót a kiszabadítására. A 72 éves Rajkumar 210 filmben szerepelt. Veerappan az elmúlt húsz év során mintegy 120 embert ölt meg, 2000 elefántot mészárolt le, az elefántcsont kicsempészésével 120 millió rúpiát keresett. A rendőrség videón kapta meg Veerappan követeléseinek listáját is, de ezt nem tették közzé; feltehetőleg amnesztiát akar.

IRÁNI HINTAPOLITIKA: Bár Khatami iráni elnök németországi látogatása liberalizálódó kultúrpolitika ígéretét hordozta, a múlt héten Teheránban letartóztatták Hassan Jusefi Eschkewari írót, éppen mert részt vett a Heinrich Böll Alapítvány berlini konferenciáján. A sajtójogról tervezett teheráni parlamenti vita előtt betiltották a Tavana című szatirikus magazint. Viszont augusztus 2-án az 1979-es iszlám forradalom óta első ízben zajlott operaelőadás az iráni fővárosban: egy kínai társulat lépett fel. Az iráni könnyűzene kedvelőit az villanyozhatta fel, hogy július végén Kanadában színpadra lépett a legnépszerűbb iráni popdíva, Googoosh, aki 21 éve visszavonultan él teheráni otthonában, mert a forradalom megtiltotta a nőknek a nyilvános éneklést. A teheráni bazárban állítólag alig várják a torontói csempészkazettákat.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.