Kulturális költségvetés-tervezet: Pénzcsorgatás

  • Somlyódy Nóra
  • 2006. november 23.

Belpol

A 2007-es kulturális büdzsétervezetből egy dolgot lehet biztosan kiolvasni: a tárcának gúzsba kötve kell táncolnia. Pénz nincs, Művészetek Palotája van, intézményi átszervezés lesz.
A 2007-es kulturális büdzsétervezetből egy dolgot lehet biztosan kiolvasni: a tárcának gúzsba kötve kell táncolnia. Pénz nincs, Művészetek Palotája van, intézményi átszervezés lesz.

A Művészetek Palotájára (MűPa) jövőre 11 milliárd forintot költ az állam - a kultúra kormányzati támogatására fordítható összeg nagyjából egyötödét. Nagyjából ugyanannyit, mint a tárcához tartozó tizennégy közgyűjteményre. Míg 2006-ban a MűPa puszta léte "a hátralékos munkákra tekintettel" csak 2,4 milliárdban volt az adófizetőknek, addig "rendelkezésre állás" címén a jövő évre már 8,8 milliárdot irányoz elő a költségvetés. Ehhez jön az intézmény működési költsége, hiszen a sajátos magyar PPP-konstrukcióban a rezsit is az állam állja, így nagyjából 11 milliárdnál állapodik meg a tárcától a TriGránit-csoporthoz csordogáló összeg. Az ezt megközelítő nagyságrend minden évben elbánik a kulturális költségvetéssel egészen addig, amíg az állam a százmilliárd forintos törlesztést le nem rótta, és a tulajdonába nem került az épület - vagyis 2035-ig. A tavalyihoz képest kb. hatmilliárdos különbözetet pedig honnan máshonnan, mint házon belülről, a tavalyi költségvetéssel nagyjából megegyező keretből kell kisajtolni. Ezzel évekre előre majdnem mindent elmondtunk a kulturális büdzséről - és a kultúrpolitika mozgásteréről is.

A leglátványosabban

a kulturális beruházások tavalyi ötmilliárdos kerete csappant meg - kevesebb mint a harmadára -, amiből a legtöbbet múzeumi rekonstrukcióra fordítottak. Egyértelműen kárvallott a Magyar Mozgókép Közalapítvány, amely bottal ütheti másfél milliárd forint nyomát (hol van már Medgyessy víziója a 10 milliárdig emelkedő filmtámogatásról). De nyögi ezt minden valamirevaló költségvetési kulturális intézmény, pedig van már elég bajuk az államháztartási hiány csökkentéséből következő megszorítások miatt is: a legkevesebb, amit rebesgetnek, hogy a közgyűjtemények 10 százalékos létszámleépítéssel számolhatnak.

Az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) talán nem lenne ekkora pácban, ha júniusban nem találta volna ki a kormány, hogy az államháztartás hatékonyabb működése érdekében 2007. január 1-jei hatállyal a kulturális intézményrendszert is átszervezi (lásd: Randevú a boncasztalon, Magyar Narancs, 2006. július 27.). "Az átszervezés jelenlegi formája nemcsak kárt okoz, hanem kompromittálja is a szükséges intézményi reform ügyét" - nyilatkozott Pető Iván, az Országgyűlés kulturális bizottságának elnöke a határozat szeptemberi szemléjéről, amikor azt - pártállástól függetlenül - mindenki abszurdnak titulálta. A költségvetésből ordít, hogy a tárca a többségükben szakmailag irracionális és gazdaságilag megalapozatlan szervezeti átalakításokat nem tudta végrehajtani - ám valamit mégis szeretne teljesíteni. Ez a valami a lobbierejétől függően kit jobban, kit szerencsétlenebbül érint. "Nyár óta nem nagyon oszlott a homály, de keményen szembesülünk a megszorítás részével" - fogalmazott a Narancsnak az egyik intézményvezető. Maradt hát az átszervezés látszatát keltő nyirbálás és a folyamat pillanatnyi állapotát rögzítő költségvetés.

Például nyoma lehetne a költségvetésben a Pedagógiai, valamint az Idegennyelvű Könyvtárnak az Országos Széchényi Könyvtárba (OSZK) olvasztásának. Az OSZK azonban meggyőzően bizonyította, hogy ha a három könyvtárnak csak az informatikai rendszerét egyesítenék, már az 300 millió forintba kerülne, és mindössze négy állást spórolnának meg vele (ennek ellenére a büdzsében a Pedagógiai Múzeum és Könyvtár cím megszűnt, az öszszeg viszont nem mutatható ki másutt). Így a két kis könyvtár átszervezéséről most már az ELTE-vel tárgyal a tárca - Farkas Katalin, az átszervezéssel megbízott miniszteri biztos szerint továbbra sem az ingatlanok hasznosításáról van szó.

Ha a kormányhatározatban megfogalmazott kulturális hivatal és a kulturális háttérintézmény valóban létrejönne öt, eddig önálló intézmény átvariálásával, akkor például a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) nem jelenne meg külön nevesítve a költségvetésben. Most minden jel arra mutat, hogy az öt intézmény kijárta magának, hogy három legyen belőle (s lőttek a hivatalnak és a háttérintézménynek: a Nemzeti Filmiroda bemegy a KÖH-be, a Képző- és Iparművészeti Lektorátus a Magyar Művelődési Intézetbe, a Hagyományok Háza önálló marad). Hogy most még ne kelljen szétszálazni, melyik hová tartozik, és mennyi pénzt kap, az öt intézmény a költségvetésben négy másikkal ömlesztve szerepel az "egyéb kulturális intézmények" kategóriában. (Hasonló melting pot technikával él a büdzsé számos más esetben is, így például a Terror Házától a Fesztiválzenekarig ívelő alapítványok és közalapítványok sora sem tudja, mennyi jut neki jövőre.)

A Műcsarnokot és az Állami Műemlék-helyreállítási és Restaurálási Központot (ÁMRK) a kormány január 1-jétől nonprofit gazdasági társaságként szerette volna viszontlátni, de rájött, hogy ezt a formát

a törvény csak júliustól

teszi lehetővé. Így elképzelhető, hogy fél évre mindkettőből közhasznú társaságot kreálnak. Arról egyik intézményt sem tájékoztatták, hogy az eljövendő konstrukciókban milyen kormányzati támogatásra számíthatnak - árulkodó viszont, hogy az ÁMRK egy múlt hétfői kormányhatározatból tudhatja: 119 fős állományából 53 főt építenek le (míg a két erősebb örökségvédelmi intézmény megúszta huszonegy - KÖH -, illetve egyetlen státus elveszítésével - Műemlékek Állami Gondnoksága).

Ha felállt volna az a "gesztorintézmény", amely 2007. január 1-jétől 12 gyűjtemény párhuzamos funkcióit egy ernyő alá vonta volna, akkor mostanra a Közlekedési és a Mezőgazdasági Múzeum is az OKM-nél szerepelne. Az intézmények átadása "folyamatban van", azaz a gesztorból a tárca jottányit sem enged. A fogalom körül nyár óta annyiban oszlott a köd, hogy immár bizonyos: a tevékenységeket nem valamely múzeum, hanem az OKM bázisán vonják össze a nosztalgikus húrokat pengető "közgyűjteményi ellátó szervezet" alatt. A miniszteri biztos 19 területet sorolt ide, köztük a pénzügyet, a vagyonkezelést, a raktározást, az informatikai szolgáltatásokat, a nyomdai munkát. "Rövid távon kevesebb, hosszabb távon több takarítható meg vele" - világosította fel a Narancsot Farkas Katalin. Bár a tárca nyomatékosította, hogy az átszervezés nem csorbítja a szakmai önállóságot, mégis kérdés, hogy például a központosított vagyongazdálkodásnál mi vár az ingatlanokat a múzeumi feladatoknál komplexebb kulturális szolgáltatásokra használó intézményekre.

"Ha a konvergenciaprogramot elfogadjuk, jó lelkiismerettel nem mondhatom, hogy bővítsük a kulturális költségvetést - nyilatkozott lapunknak Pető Iván, miután a bizottság a múlt héten parlamenti vitára alkalmasnak találta a kulturális büdzsét. - De miután nem ismert, mit tartalmaz majd a kormányhatározat parlamenti előterjesztése, azt sem lehet tudni, mire készült a költségvetés-tervezet" - vázolta az ellentmondást. Závecz Ferenc gazdasági szakállamtitkárt szerettük volna e kérdésben megszólaltatni, de a minisztérium a parlamenti döntés előtt nem nyilatkozik a költségvetés részleteiről.

A büdzsé logikájából annyi

látható, hogy a Bozóki András miniszterségéhez köthető prioritásokból csak hírmondónak tartott meg valamit. A Közkultúra, kulturális vidékfejlesztés fejezet (658 millió forint) megtartotta ugyan a vidéki művelődési házak felújítására szolgáló Közkincs programot, viszont elnyelte az "élő népi kultúra" Tengertáncát. Minden ellenkező sajtónyilatkozat dacára elszállt a Pankkk programnak a vidéki klubok működési támogatására elkülönített 200 milliója, bár a program egy másik morzsája, a Könnyűzenei Exportiroda felbukkan - társbérletben hat másik kedvezményezettel egy 130 millióból gazdálkodó alcímnél, amiből a minisztérium még díjakat is fog adományozni. Az Alfa, a jövő könyvtára és a levéltári program továbbra is aktív a közkultúra jegyében, de ezek Hiller István korábbi kulturális miniszterségéhez kapcsolódnak.

Érdemes egy pillantást vetni a kultúrát érintő bevezető szövegre. A retorika szintjén a költségvetés ugyanis továbbra is Bozóki abbéli, a kormányprogramban is vállalt szándékát tükrözi, hogy igazítson kicsit a kulturális egyenlőtlenségeken. "Az állami kultúrafinanszírozás alapvető feladata a kulturális javakhoz való hozzáférésben az esélyegyenlőtlenség csökkentése" - ígéri a tárca 2007-re is. Közben közgyűjteményeit és kutatóintézményeit alig tudja életben tartani - ám minden korábbinál nagyobb arányban költ három elitintézményre: a Nemzeti Színházra, az Operára és a Művészetek Palotájára.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.