„Átalakítjuk a kedvezmények rendszerét, melynek keretein belül a mostani 65 helyett mintegy 20 kedvezménytípus lesz, mellyel a sokszor bonyolultnak tűnő kedvezményrendszer is jelentősen egyszerűsödik” – Ágh Péter, az Építési és Közlekedési Minisztérium államtitkára Komjáthi Imre, az MSZP társelnökének írásbeli kérdésére válaszolva.
A kedvezményrendszer felülvizsgálatáról, valamint bizonyos kedvezmények megszüntetéséről először Lázár János beszélt Debrecenben. Az MSZP képviselője az átalakítás részleteire lett volna kíváncsi, ezért több kérdést is küldött az államtitkárnak, mások mellett a következőket:
- Pontosan mely utazási kedvezményeket szüntetik meg?
- Mennyien vannak, akiknek a havi bérletük ára többszörösére fog emelkedni az eddigi kilométer alapú díjszabás eltörlése miatt?
- Mennyit fog költeni az állam a jövőben a szociálpolitikai menetdíj-támogatásra?
- Kapnak-e kompenzációt a közlekedési vállalatok az átalakítás miatt kieső bevételek kapcsán?
- Mennyibe fog kerülni a nem Magyarországon élő, de Magyar igazolvánnyal rendelkezők ingyenes utazási kedvezménye?
Ágh Péter válaszában leszögezte, a márciustól életbe lépő tarifareformmal a kormány célja, hogy egyszerűbb és méltányosabb módon lehessen használni a közösségi közlekedést. Az új rendszerben ezért a jelenlegi 15 bérletkonstrukció helyett csak kettő – vármegye- és országbérlet – lesz. Ez azt jelenti, hogy megszűnnek az egyes szolgáltatók viszonylatra szóló bérletei, a félhavi bérletek, a HÉV-bérletek, a Volánbusz környéki bérletei és a TramTrain bérletek is. Bevezetik viszont a „Vármegye24” és a „Magyarorszgá24” napijegyeket. Az államtitkár hozzátette:
a kedvezményrendszer átalakításával a mostani 65 helyett „mintegy 20 kedvezménytípus lesz”.
Ez már csak azért is érdekes, mivel Lázár János az átalakítások bejelentésekor még arról beszélt, hogy a 65 kedvezménytípusból 22 marad meg. Válaszában ugyan Ágh Péter sem sorolta fel, hogy pontosan mely kedvezménytípusok szűnnek meg, az államtitkár viszont megjegyezte: „az, hogy egy kedvezmény megszűnik, még nem feltétlenül jelenti azt, hogy az arra eddig jogosultak hátrányba kerültek.”