Lázár János: Magyar Péter 2018 és 2022 között többet kapott a Fidesztől, mint én

  • narancs.hu
  • 2024. december 21.

Belpol

A Tisza Párt elnöke a rendszer haszonélvezője volt a miniszter szerint. Keményen beleállt Novák Katalinba és Varga Juditba is. 

Több mint kétórás interjút adott Lázár János építési és közlekedési miniszter Hajdú Péternek, ahol mások mellett a kegyelmi ügyről és Magyar Péterről is beszélt. Lázár szerint a pedofilügyben érintett K. Endrének kegyelmet adó Novák Katalin súlyos hibát követett el, nem volt más választása, mint lemondani, és azt is problémának tartja, hogy nem tudjuk, miért írta alá a kegyelmi kérvényt. Ugyanakkor szerinte nem világos, hogy a kegyelem megadását tanácsoló Balog Zoltánnak mi a felelőssége, hiszen ő nem írt alá semmit. „Attól, hogy neked van egy tanácsadód, még nem jelenti, hogy neked alá kell írni.”

Tehát Lázár szerint egy lelkész esetében más a megítélése az ügynek, mint a köztársasági elnök vagy az igazságügyi miniszter esetében (utóbbi az államfő döntéseit ellenjegyzi). „Ha a köztársasági elnök véletlenül hülyeséget csinál, nem jegyzem ellen. Ez a fordulópont. A lelkész az emberért felel, a köztársasági elnök az egész országért. Az igazságügyi miniszter meg a köztársasági elnök döntéséért.” Hozzátette, hogy ha egy politikus maga is azt hirdeti, hogy a család a legfontosabb érték, akkor minden más kérdés másodlagos, és akkor „ebben a kérdésben nem lehet hibázni”. 

 

 

„Ilyen ügyben mindegy, hogy ki mit mond, mit mondott volna a kormány, egy lelkész, vagy a kegyelemben részesített felesége, te vagy az államfő, te képviseled és szimbolizálod az egész nemzetet. Te vagy felelős ezért az országért. Ezt nem írhatod alá. Tök mindegy, mi van, ezt nem írhatod alá. Ha mégis meghülyültél, és aláírod, akkor ott az igazságügyi miniszter, aki azt mondja, a köztársasági elnök megzakkant, biztos, hogy nem ellenjegyzem. Ezért van odarakva, biztosítékul.”

Magyar Péter a kegyelmi ügy hangulatát lovagolta meg, és bár nem tudja, állt-e mögötte valaki, de most már „nagy emberek rátették a kezüket a vállára”. Az európai elit azzal álmodik, hogy majd leszámolhatnak a miniszterelnökkel. „Ez is Orbán Viktorról szól, nem Magyar Péterről. Azért próbálják megemelni, hogy Orbánnak ártsanak” – mondta.

Szerinte Magyar 2018 és 2022 között többat kapott a Fidesztől, mint ő, utalva ezzel arra, hogy egy nagy állami cég vezérigazgatójaként remek egzisztenciája volt. Utána érte sérelem, amit a politikai pálya követett. „Ő a politikai közösség haszonélvezője volt, kifele vett a rendszerből.”

A Menczer-Magyar-csörtéről azt mondta, a Fidesz kommunikációs igazgatójának igaza volt, amikor odament Pécsen Magyarhoz balhézni, ugyanis nem fair, amit a Tisza Párt elnöke csinált a gyermekvédelmi intézményekkel, mert kiszolgáltatott emberekből csinál politikát, és vanak felújított intézmények is, melyeket nem mutat be. „Jó, hogy felszívja magát az ember, hogy öreg, ne hazudozz. Tamás határozott volt.” Egyébként Lázár személyesen kétszer találkozott Magyar Péterrel. „Normálisnak, értelmesnek tűnt. Tud normális lenni, ha akar, de néha elszakad a fonal. Furát érzek a személyiségében” – mondta.

Nem tart attól, hogy a kormány 2026-ban bukni fog, „de van ilyen forgatókönyv is”. Ő korábban bejelentette, hogy 2026-ban nem indul egyéni jelöltként, ha megy a parlamentbe, akkor listáról fog bejutni. Szerinte a kormány komoly kihívásokon van túl (Covid, infláció stb.), csoda, hogy talpon vannak. 

Beszélt arról is, amikor 2018-ban visszavonult az országos politikától, ugyanis Hajdú Péter megkérdezte, árulták-e el már. „Volt egy nehéz helyzet 2018-ban. Volt egy munkatárs, aki úriemberhez nem méltó formában viselkedett.” Itt feltehetően Rogán Antalra gondolt, akivel akkoriban komoly konfliktusa volt. De nemcsak Orbán döntése volt, hogy nem kerül be a kormányba, hanem az övé is. Ugyanis Orbán nem szándékozott kirakni, de ő nem akart szerepet vállalni az új kormányban. 

A kormányba úgy tudott visszakerülni, hogy bizonyította, van benne alázat. A Fidesz-alapítókban volt egy fentartás vele szemben, hogy csak magát építi és hatalmat akar, vagy pedig tud-e az ország és a közösség érdekében dolgozni. 2021-22-re látták, hogy nemcsak ambíció van benne, hanem alázat és lojalitás, „nem támadok hátba senkit”.

 

 

 

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.

Tájékozódunk

Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.

A harmadik köztársaság kapujában

Száz napot kellett várnia a kormányalakítási felkérésre a pártvezető Herbert Kicklnek, noha az Osztrák Szabadságpárt az élen végzett a tavaly szeptemberi választáson. Az államelnök Alexander Van der Bellen mindent megtett, mégsem tudta elkerülni a szélsőjobboldal kormányba hívását.

Elveszett eszmények

  • Bretter Zoltán

Tudtuk, nem tudtuk, az elmúlt több mint kétszáz évben a következő gondolat szabta meg életünket: „A felvilágosodás az ember kilábalása maga okozta kiskorúságából. Kiskorúság az arra való képtelenség, hogy valaki mások vezetése nélkül gondolkodjék. Magunk okozta ez a kiskorúság, ha oka nem értelmünk fogyatékosságában, hanem az abbeli elhatározás és bátorság hiányában van, hogy mások vezetése nélkül éljünk vele. Sapere aude! Merj a magad értelmére támaszkodni! – ez tehát a felvilágosodás jelmondata.” (Immanuel Kant: Válasz a kérdésre: mi a felvilá­gosodás?)

Nem lehetetlen lekerülni az amerikai szankciós listáról, de bajos lesz a Rogán elleni szankció visszavonatása

Egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok szank­ciós listára helyezte Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét, a magyar kormány sajtója „David Pressman kicsinyes bosszújaként” igyekezett beállítani a történteket. Lázár János miniszter egye­nesen megfenyegette a nagykövetet: a későbbiekben „kerülje el ezt az országot”.

Hatvan, hetven, nyolcvan, száz puszta

Az autoriter rendszerek kiépülésének egyik legbiztosabb jele, hogy a vezető mellől lassan eltűnnek az egykori harcostársak. Ez általában az autoriter vezető hatalmának megszilárdulásával és korlátlanságának növekedésével egy időben történik. Helyüket a klán tagjai veszik át.