Lebukott bérlők: önkormányzati lakásokat adtak ki turistáknak a Várban

  • narancs.hu
  • 2020. június 24.

Belpol

Váratlan ellenőrzéseket tartott az önkormányzat.

Váradiné Naszályi Márta polgármester szerint a bérlakások nem arra vannak, hogy szállodát működtessenek bennük, a lebukott bérlők szerződéseit felmondták – írja a hvg.hu, miközben arról számolnak be, hogy két bérlőt is találtak, akik a budai várban önkormányzati bérlakásként megkapott ingatlanjukat turistáknak adták ki.

A váratlan razzia során több lakást is felkerestek a hivatal emberei, hogy ellenőrizzék a "rendeltetésszerű használatot". Egy Donáti utcai, a Booking.com-on is hirdetett lakásban épp a megérkező turistákkal találkoztak, majd kiderült, az ingatlant bérlő személy nem hogy nem a lakásban, de nem is Magyarországon tartózkodik életvitelszerűen.

Néhány nappal később ugyanígy egy Országház utcában található bérlakás bérlőjét buktatták le, aki szintén rövidtávú szállásadásra használta az ingatlant.

Az Airbnb-kiadással lebukott bérlők bérleti szerződését azonnali hatállyal felmondták.

Bár a két lakás kiadási árai pontosan nem ismertek, de a nyilatkozó ingatlanszakértő szerint akár 1-2 nap Airbnb-foglalással megkereshették az ingatlan havi bérletének díját. Hiszen az önkormányzati bérlakásokért cserébe eleve piaci ár alatti bérleti díjat kell fizetni az önkormányzatnak: egy 80 nm lakásért kb. 32 ezer forintot (ebben ráadásul a bérleti díjon túl az állandó vízdíj és szemétszállítási díj is benne van). Az ingatlanszakértő szerint a Várnegyed legfelkapottabb részein átlagosan naponta 80 dollár, vagyis nagyjából 25 ezer forint körüli bevételt tudnak elérni a bérbeadók egy rövid távra kiadó apartmannal.

Váradiné Naszályi Márta, aki tavaly vette át az I. kerület vezetését, elmondta: "Az önkormányzati lakásállomány nem arra való, hogy valaki üzleti tevékenységként ’szállodát’ nyisson benne."

"Az elmúlt évtizedek rossz gyakorlata miatt olyanok is vannak, akik akár két-három önkormányzati lakást is bérelnek 20-50 ezer forintos bérleti díjért, és információink szerint albérletbe adják vagy szállásszolgáltatásra használják. Miközben hetente keresnek meg olyan családok, akiknek lakhatásra volna szükségük, illetve erejükön felül nyögik a piaci alapú bérleti díjakat – velük szemben volna tisztességtelen, ha hagynánk, hogy egyesek továbbra is visszaéljenek a közvagyonnal” – magyarázta a lapnak.

 

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.