December másodikán jelent meg a hír az Óbudai Árpád Gimnázium honlapján, hogy a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) venné át az iskola fenntartását jövő szeptembertől az Észak-Budapesti Tankerületi Központtól, és az újonnan indított pedagógusképzéséhez kapcsolódóan gyakorlóiskolaként működtetné tovább a gimnáziumot. A változás felháborodást váltott ki a szülőkből – írja az Átlátszó.
A nevelőtestület, a szülői munkaközösség és a diákönkormányzat is csak nemrég értesült a fenntartóváltás lehetőségéről. Az egyeztetési folyamat jelenleg is zajlik, a szülők a lap szerint két napig küldhették be véleményüket egy Google-űrlapon keresztül, amelyen fel kellett tüntetni gyermekük nevét és osztályát is.
A gimnázium igazgatója a lapnak elmondta, az iskola vezetése és az egyetem között nyár eleje óta folynak egyeztetések, ennek eredményeképp jelentette be december 2-án az átvételi szándékot az NKE. Az igazgató azt mondta, bár a fenntartóváltás jár majd változásokkal, az iskola vezetése fontosnak tartja, hogy az elért eredmények és a meglévő szakmai színvonal megmaradjon, illetve erősödjön, az egyetem eddigi kommunikációja, lépései e tekintetben is megnyugtatóak voltak a számukra. Hozzátette, az egyeztetések még zajlanak, ennek során az iskola közösségei megvitatják a különböző szempontokat, és felteszik az egyetemnek azokat a kérdéseket, mely a felelős döntés meghozatalához szükséges. Fontosnak tartják, hogy minden felmerülő szempontról őszintén beszéljenek, ennek érdekében pedig nevelőtestületi egyeztetéseket, beszélgetéseket szerveznek.
A lap kérdéseire az NKE azt közölte, hogy „az Óbudai Árpád Gimnázium kiemelkedő pedagógiai kultúrával rendelkezik, kiváló közösség jellemzi, tanárai valamennyien nagy tapasztalattal bíró, példaértékű pedagógusok. A gimnáziumban magas szakmai színvonalú oktatói, nevelői munka folyik, ami a középiskolák rangsorában elért figyelemreméltó helyen és a diákok által elért kiemelkedő eredményekben is megmutatkozik”, és ezért ajánlottak fel gyakorlóiskolai státuszt a gimnáziumnak.
Az NKE-nek alapvetően azért kellene gyakorlóiskola, mert idén tavasszal azt jelentették be, hogy saját tanárképző kart indít, mondván a tanári pálya is a közszolgálat része. Idén augusztus 1-jével meg is alakult a Nemeskürty István Tanárképző Kar, amely az egyetem egy nyári közleménye szerint 2025 szeptemberétől magyar, történelem, angol, német, földrajz, természettudomány-környezettan szakon kíván tanárokat képezni, de lesz tanító- és óvodapedagógus-képzés is, illetve indul majd magyar, történelem, angol alap-, illetve kommunikáció- és médiatudomány alap- és mesterszak is. Minderre sajtóhírek szerint 100 milliárd forintot szánnának.
Az Árpád Gimnázium honlapján megjelent közlemény szerint a terv az, hogy az egyetem pedagógusképzésében tanulók az Óbudai Árpád Gimnáziumban végezzék el a képzéshez szükséges szakmai gyakorlatukat, az ajánlat szerint az egyetem válna a gimnázium fenntartójává. Az NKE infrastrukturális fejlesztéseket, valamint a tanároknak és a diákoknak fontos előnyöket ígért az Árpád Gimnáziumnak a fenntartóváltás megvalósulása esetén. Az iskola közleménye szerint a jelenlegi fenntartó Észak-Budapesti Tankerületi Központ az ajánlatot támogatta, a következő lépésben pedig az egyetem az iskola közösségének bármely felmerülő kérdését egy későbbi alkalommal válaszolja meg.
A lap birtokába került iratok alapján az NKE több infrastrukturális beruházást is ígért az Árpád Gimnáziumnak a fenntartóváltás megvalósulása esetén. Felújítanák például az iskolai udvart, klimatizálnák az iskola helyiségeit, és kisebb tárgyi beszerzéseket (pl. rendezvényszék) is felajánlottak. Kiterjesztenék az infrastrukturális hátteret, fejlettebb informatikai rendszert biztosítanának, valamint jogi háttértámogatást is adnának az iskolának. A pedagógusok számára plusz juttatásokat (cafetériát és prémiumot) ígértek, valamint a vezetőtanárok számára kedvező óraszámot. Az ajánlat iskolai személyzeti fejlesztést is tartalmaz, például egy új adminisztratív munkakör létrehozását, valamint pedagógiai asszisztensi státuszt. A fenntartóváltás ráadásul nagyobb autonómiát is jelentene, a munkáltatói jogok gyakorlása az igazgató hatáskörébe kerülne, aki az ígéretek szerint így nagyobb anyagi szabadsággal rendelkezne a jelenleginél.
A szülők közül többen azonban felháborodtak az ötleten. Egyikük azt mondta a lapnak, hogy a gyereke nem a közszolgálati egyetem gyakorló iskolájába jelentkezett, hanem az Árpádba, különben nem oda jelentkezett volna. Sérelmezték, hogy rövid véleményezési határidőt kaptak, és egy Google-űrlapon keresztül tudták csak elküldeni a kérdéseiket. Azzal kapcsolatban is van fenntartásuk, hogy az egyetem inkább hadtudományi képzésekben erős, és a pedagógusképzésüket még csak most formálják, félnek attól, hogy az iskola szellemisége is meg fog változni.
Egy szülő azt is szóvá tette, hogy az állam feladata lenne már most is, hogy a közoktatásban dolgozók, tanárok és az ő munkájukat segítők részére tisztességes bért adjanak, megfelelő feltételeket biztosítsanak, így az nem egy ígéret, hogy azt kínálják, amit már most is minden közoktatási intézménynek meg kellene kapnia.
Az Észak-Budapesti Tankerületi Központ nem reagált a lap kérdéséeire, az egyetem pedig az egyeztetések lezárása után ígért bővebb tájékoztatást. A hivatalos kérelmet a fenntartóváltáshoz 2025. február 28-ig kell beadnia a Nemzeti Közszolgálati Egyetemnek.